ROHÁČE. Plastových fliaš je menej, ubudlo aj obalov od sladkostí či plechovíc. Okolo turistických chodníkov však čoraz viac pribúdajú použité hygienické vreckovky.
Pozostatky z gátra
Oravskú časť Západných Tatier poslednú septembrovú sobotu čistilo takmer 450 dobrovoľníkov. Z hôr zniesli skoro 70 kilogramov odpadkov.
„Turisti sú čistotnejší, plastových fliaš či obalov od cukríkov je menej,“ hovorí Juraj Majerčák, vedúci ochranného obvodu Zverovka. „Problémom sú však hygienické vreckovky. Ľudia ich odhadzujú v domnienke, že sa v prírode rozložia. Pravdou však je, že sa nerozkladajú až tak rýchlo. Chodníky sú tak lemované množstvom papierových vreckoviek.“
V ochrannom obvode Zverovka viac ako tristo dobrovoľníkov vyčistilo 55 kilometrov chodníkov. Tie najfrekventovanejšie však lesníci čistia pravidelne, nielen počas akcie Čisté hory. Väčšinu dobrovoľníkov tvorili českí turisti. Z jednej časti Roháčov zniesli dvadsať kíl odpadu. „Nie je to až tak málo, keď si uvedomíme, koľko váži umelá fľaša či plechovica.“
Prekvapenia lesníci počas čistenia nezažívajú. Nechápavo však krútili hlavami pred tromi rokmi pri čistení jazier a potokov. „Okrem sandálov či vibramiek sme v potoku našli ťažké kusy železa,“ povedal Majerčák. „Boli to pozostatky niekdajšej gátrovej píly spod Ťatliakovej chaty, ktorá kedysi rezala drevo na jej výstavbu. Neskôr ju údajne ukradli a preniesli cez hrebeň Rákoňa do Poľska. Bolo to zaujímavé, akoby sme sa dotkli minulosti, čias, kedy ešte stála chata.“
Plechové vedro na chodníku
Už 34. ročník Čistých hôr organizovali Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) v spolupráci so Správou TANAPu a PIENAPu.
„Akciou sa snažíme súčasne aj vychovávať návštevníkov Tatier, aby v nich odpadky po sebe nenechávali,“ povedal Marián Šturcel zo ŠL TANAPu. „Preto nás teší, že sa čistenia hôr každoročne zúčastňuje prevažne najmladšia generácia milovníkov vzácneho prírodného prostredia.“
Tohtoročnou zaujímavosťou bolo staré plechové vedro na jednom z chodníkov v Podbanskom.
Počas celej histórie očistnej akcie odbremenilo takmer 39-tisíc dobrovoľníkov naše chránené územia o viac ako 58 ton komunálneho aj stavebného odpadu.
Rekordným bol rok 1980, kedy 1 400 ľudí znieslo z turistických chodníkov až 7 655 kilogramov odpadkov.