NÁMESTOVO. Za iniciatívou stopnúť hazard v centre Bielej Oravy stojí nezávislý poslanec Rastislav Zanovit.
Za ním navrhované všeobecne záväzné nariadenie o obmedzení hazardných hier na území mesta hlasovali na minulotýždňovom rokovaní zastupiteľstva iba štyria poslanci.
Všetko po starom
Podporiť dobrú vec? Či zohľadniť fakt, že mesto má z hazardu nezanedbateľný príjem? Alebo vyčkať, ako sa zachovajú ostatní?
Morálne hľadisko napokon ťahalo za kratší koniec. Námestovskí poslanci si netrúfli skresať rozpočet mesta o zhruba 70-tisíc eur.
Záujem skoncovať s automatmi avizoval v lete aj Dolný Kubín s Trstenou. Konkrétne kroky ale takisto nepodnikli. „Svoju úlohu tu zohral aj medializovaný protest prevádzkovateľov herní a postoj vlády, ktorí napadli rozhodnutia miest rušiacich automaty pred uplynutím licencie,“ povedal hovorca Dolného Kubína Jozef Kaščák. „Takže počet automatov v meste ostáva rovnaký – je ich päťdesiat.“
Všetko alebo nič
Možnosť povedať nie automatom dostali samosprávy vlani. Na Orave proti hazardu rázne zakročilo Zákamenné či Žaškov.
Chystaná novela zákona o hazardných hrách má kompetencie obcí zmeniť. „Prevádzkovanie hazardných hier bude možné obmedziť len v prípade vážneho narúšania verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier v obci,“ píše sa vo vládnom návrhu. K otázke narúšania sa budú môcť obyvatelia vyjadriť v referende.
S cieľom predísť špekulovaniu budú ale obce musieť zakázať všetky druhy hazardných hier, nie iba niektoré.
Generálna prokuratúra žiada, aby obce úplne prišli o možnosť odstaviť hazard. Súčasný stav považuje za protiústavný – samosprávy podľa nej nemajú právo obmedzovať legálne podnikanie.
Pomoc poruke
Z pohľadu prevencie a boja proti závislosti navrhuje ministerstvo financií v novele niekoľko opatrení. Jedným z nich je povinnosť uvádzať priamo na hracom automate telefónne číslo na špecializované zdravotnícke zariadenie, pôsobiace v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby závislostí. Zákon má platiť od nového roka.
Verejná správa si má vďaka novele v budúcom roku polepšiť o 7,8 milióna eur, celkovo štát počíta so ziskom 114 mi-liónov eur. Okrem zvýšenia paušálnych poplatkov si budú musieť prevádzkovatelia priplatiť aj za vydanie vyjadrenia obce – za nový správny poplatok zaplatia sto eur.