DLHÁ NAD ORAVOU. V roku 2001 sa ním stal 26. september. Iniciátorom bola Rada Európy, ktorá chcela poukázať na dôležitosť výučby cudzích jazykov. Dokazuje to Európska únia s 23 úradnými jazykmi. Najrozšírenejší je nemecký, ale najpoužívanejší anglický jazyk.
V Dlhej vyučujú angličtinu, nemčinu a ruštinu. „Ruský jazyk sa opäť vracia,“ povedala spoluorganizátorka akcie Anna Oršuliaková. „Aj na Orave sú podniky, ktoré vyžadujú znalosť tohto dvadsať rokov potláčaného jazyka. Aj preto sme sa rozhodli zaradiť ho do učebných osnov.“
Žiaci 5. až 9. ročníka odprezentovali nielen Anglicko a Rusko, ale i kultúru, zvyklosti, zaujímavosti anglicky hovoriacich krajín a samozrejme Slovenska. Pripravili množstvo projektov, prezentačného materiálu a predmetov. Piataci ich doplnili spevom.
Zaujímavá bola prezentácia Adama Tokára v taliančine. Narodil sa v Taliansku a 14 rokov tam žil so slovenskými rodičmi. Tento rok sa vrátili na Slovensko. „Učiteľky ma požiadali, aby som priblížil tento neslovanský jazyk,“ povedal 14-ročný taliančinár. Súčasťou prezentácie bola aj chutná káva.
Voňavá káva nebola jediná špecialita. „Do akcie sme zapojili aj mamy a staré mamy, ktoré uvarili chutné jedlá a špeciality medzinárodnej kuchyne,“ povedala riaditeľka Gabriela Brunčáková. Prezentácia tak skončila ochutnávkou, ktorú si všetci pochvaľovali.