VITANOVÁ. Odberateľov použitého jedlého oleja pribúda. „Nevyprážame často, takže oleja nie je veľa,“ zhodujú sa vedúce školských jedální. Zber a odvoz majú vyriešený už dva roky.
Olej končil v domácnostiach
Školská jedáleň v Trstenej varí obedy pre dve základné školy. Štyridsaťlitrový sud naplní použitým olejom zhruba raz za polrok.
„Keď treba, odberateľ ho príde zobrať,“ hovorí vedúca Adriana Janotíková. „Systém nám vyhovuje.“ Kedysi si olej chodievali do kuchyne brať ľudia z okolitých rodinných domov. Používali ho na kúrenie.
Aj olej z čimhovskej a vitanovskej školskej kuchyne končil pred pár rokmi v domácnostiach. „Používali ho do motorových píl alebo ním prikrmovali domáce zvieratá,“ povedala vedúca oboch jedálni Alena Brnčová. „Teraz sa to nesmie, takže sme radi, že nám má olej kto zobrať.“
Hladovská jedáleň spolupracuje už s druhým odberateľom použitého oleja. Naposledy sud vyprázdnili na jar, plný bude opäť zrejme až koncom roka.
Kuchynské náradie by kuchárky uvítali
„Olej končí väčšinou v Poľsku, Čechách alebo Maďarsku, tam je naň nižšia spotrebná daň,“ povedal podnikateľ Miroslav Tóth. „V zahraničí sa z neho vyrába najmä bionafta, ale dá sa využiť aj pri výrobe ekologických vazelín, postrekov, glycerínov do mydiel či krémov.“
Oslovené školské jedálne v súčasnosti za vyzbieraný olej nedostávajú peniaze, platili by z nich daň. „Ako protihodnotu by sme však uvítali nejaké náradie do kuchyne,“ hovorí Adriana Janotíková. Do úvahy prichádzajú aj školské pomôcky.
Použitý jedlý olej patrí k biologickým odpadom. Jeho spracovaním sa na Slovensku zaoberajú len dve firmy. Odberateľov je však viac. Zber tejto komodity však musí byť dohodnutý zmluvou, inak hrazí odberateľovi pokuta až do výšky 6600 eur.
Témou sa zaoberali predstavitelia samospráv na ostatnom zasadnutí Združenia miest a obcí Hornej Oravy.