ORAVSKÝ BIELY POTOK. Na tradičnom medzinárodnom plenéri bude desať kamenárov šesť dní vytesávať plastiky a reliéfy reflektujúce cyrilometodskú tradíciu.
„Vzniknuté diela sa stanú spolu s ďalšími súčasťou väčšej expozície ľudových umelcov," povedal Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska. „Prezentované budú na jeseň 2012 a počas budúceho roka na Slovensku, v Poľsku a v Českej republike. Prvá zo série výstav sa uskutoční 2. až 26. októbra vo výstavných priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Tvrdošíne-Medvedzí.“
Tvorivé stretnutie, ktoré je súčasťou projektu zameraného na blížiace sa 1150. výročie príchodu vierozvestcov na Veľkú Moravu, organizuje obecný úrad v Oravskom Bielom Potoku a Oravské kultúrne stredisko od 24. do 29. septembra.
Kamenárske tradície a dielne sa v Oravskom Bielom Potoku datujú od 19. storočia. Obec bola v minulosti známa nielen tým, že sa tam nachádzali tri pieskovcové lomy, ale i zručnosťou domácich majstrov. Vyrábali mlynské kamene, žarnovy, brúsky, osly, dlaždice, kvádre a vytvárali umelecké predmety a plastické objekty s náboženskými motívmi.
V obci i okolí sa dodnes zachovalo množstvo historických krížov a sakrálnych plastík. Medzi najvýznamnejších majstrov patrila rodina Belopotockých, sú autormi najhodnotnejších plastík a ich diela mali osobitý charakter čerpajúci z baroka.
„Práce kamenárov z predchádzajúcich ročníkov sú umiestnené v lapidáriu v obci a tvoria jedinečný priestor prezentujúci minulosť a súčasnosť Oravského Bieleho Potoka,“ dodal Žabenský.