LIESEK. S nápadom na vytvorenie pravidelnej hasičskej súťaže prišiel Karol Trojan, teraz už predseda Hornooravskej hasičskej ligy (HOHL). „Na Orave sme za inými časťami Slovenska zaostávali. Tie už dávno mali ligové súťaže. Predtým tu bola jedna okresná a pár obecných pretekov, ktoré nemali jednotné pravidlá.“
Na Slovensku je veľa hasičských líg. Medzi najväčšie a najznámejšie patrí Slovenskomoravská, Tekovskohontianska či Severoslovenská. Víťazi týchto líg postupujú každoročne na takzvaný Slovenský Superpohár. Družstvá zo Suchej Hory, Trstenej, ženy z Vasiľova s jednou účasťou a Liesek s troma si hanbu na pohári zatiaľ neurobili.
Partia hasičov s Karolom Trojanom si sadla k jednému stolu a pred štyrmi rokmi dali dokopy prvý ročník HOHL. Premiérovými tímami boli Vasiľovčania, Suchohorčania, Hladovčania, družstva z Čimhovej, Liesku či Zuberca. Boli to všetko celky z hornej Oravy. Družstvá z dolnej časti regiónu nemajú zatiaľ veľkú ochotu pridať sa. „Chceme zapojiť ďalšie obce a neskôr ju možno premenujeme na Oravskú hasičskú ligu,“ hovorí Trojan, ktorý je zároveň predsedom DHZ Suchá Hora.
Kým ženy hasia, muži strážia deti
Uplynulý ročník HOHL je už minulosťou. Organizátori sú s účinkovaním tímov spokojní. Prvýkrát sa uskutočnilo desať kôl. Predtým maximálne šesť. Výsledné časy sa zlepšili, víťazi pravidelne v hasičskom útoku dosahujú okolo pätnásť sekúnd. „Dokonca sme mali už aj čas pod hranicu pätnástky. Myslím, že sme na dobrej ceste,“ povedal Karol Trojan.
Tento ročník sa ako hostia na HOHL predstavili aj Poliaci. K ich začleneniu do ligy však pravdepodobne nepríde. „Problém by bol hlavne v technickej oblasti. Stroje, s ktorými fungujeme na Slovensku, sú motory TAZ. V Poľsku také nemajú. Súťažia s dvojvalcami, takže v tejto oblasti poľské družstva s našimi ťahajú za kratší koniec. Skôr pôsobia len ako oživenie súťaže a ukazujú nám poľské zásahové štýly.“
Hornooravská hasičská liga sa tak severným smerom uberať veľmi nebude. Rozšírenie v obciach Námestovska a Dolnokubínska vyzerá reálnejšie. „Veľmi by sme sa potešili posilneniu ženskej časti, keďže v nej štartujú len štyri celky.“
Pred všetkými však klobúk dole. Veď za Oravskú Jasenicu štartujú vydaté ženy, ktoré už majú deti. Aj keď sa im nie vždy útok podarí, stále sú dobre naladené.
Na vystrojenie treba sedemtisíc eur
Tímy najviac „horia“ a najväčšie starosti im robia jednotlivé detaily. „Všetko robia v rýchlosti. Prebehnú desať metrov. Zastavia sa, zapoja hadice a potom bežia ďalších sedemdesiat metrov. Následne treba zostreliť terč s priemerom päť centimetrov. Ak chcú byť najlepší, musia to stihnúť najlepšie do štrnásť sekúnd. Pritom všetkom ťahajú hadice, ktoré sú často plné vody. Rozhoduje každá maličkosť. Rozdiely sú minimálne. Do sekundy sa dokážu napratať aj všetky družstvá ligy,“ hovorí predseda HOHL.
Motor a ďalšie zariadenia nie sú lacnou záležitosťou. Materiál, ktorý sa používa v lige, nie je určený na klasický hasičský zásah. Hadice sú tenšie, prúdnice bez uzáverov, stroje silnejšie. Výstroj je športová. Tretry, elastické oblečenie, dresy a odľahčené prilby. „S takýmto výstrojom by vás žiadny veliteľ nepustil k zásahu. Kompletne vystrojené sedemčlenné družstvo s kvalitným strojom si musí pripraviť okolo sedemtisíc eur.“
Bez odmeny pomáhajú v núdzi
V dobrovoľných hasičských zboroch pôsobia členovia bez nároku na odmenu. „Vo voľnom čase pomáhajú iným v núdzi,” hovorí Suchohorčan Karol Trojan. Dobrovoľníci sú aktívni pri zásahovej činnosti. Venujú sa technickej pomoci, protipožiarnej prevencii, výchove pri predchádzaní požiarom, odbornej príprave, školeniam a výcviku. Taktiež spolupracujú so samosprávou. „Dobrovoľnícke hasičské zbory by mali fungovať v každej obci ako materiálna a fyzická podpora profesionálov.“
Štefanov a Vasiľov konečnými víťazmi
Vo finálovom kole Hornooravskej hasičskej ligy sa rozhodlo aj o konečnom umiestnení tímov. V záverečnom kole sa domácemu Liesku nepodaril útok. Inak by určite okupovali prvé tri miesta. Konečný víťaz mužskej súťaže Štefanov podal v záverečnom kole len priemerný výkon. Rezerva Trstenej napokon vo finále tretíkrát za sebou vyhrala a celkovo bola tretia. Medzi ženami zvíťazila Suchá Hora. V konečnom účtovaní bola druhá, vyhrali ženy Vasiľova.
Finálové kolo:
Muži: 1. Trstená B 15,53 s, 2. Vavrečka 15,79 s, 3. Štefanov 16,21 s, 4. Liesek A 16,47 s, 5. Suchá Hora A 16,54 s, 6. Vasiľov A 17,13 s, 7. Liesek B 18,09 s, 8. Zuberec 18,17 s, 9. Čimhová A 20,15 s, Trstená A a Suchá Hora B – nedokončili útok
Ženy: 1. Suchá Hora 21,39 s, 2. Vasiľov 25,43 s, 3. Or. Jasenica – nedokončený útok
Konečné poradie prvých troch:
Muži: 1. Štefanov, 2. Liesek, 3. Trstená B
Ženy: 1. Vasiľov, 2. Suchá Hora, 3. Or. Jasenica