ISTEBNÉ. Starostovia okolitých obcí sa stretli na obecnom úrade, aby sa dozvedeli viac o unikátnej technológii. V súčasnosti ju na svete využíva len šesť tovární.
Slovensko by sa malo stať ďalšou krajinou, ktorá by sa aspoň časti komunálneho odpadu mohla zbaviť ekologicky.
Uhlík je dôležitý
Podstatou je chemický proces s názvom katalytická nízkotlaková depolymerizácia (CPD). Podobným spôsobom vznikla ropa. Zem potrebovala miliardy rokov, aby ju z množstva organickej hmoty vytvorila.
Zariadenie s názvom CPD 500 zvládne za hodinu spracovať 1,5 tony odpadu, pričom získa 500 litrov nafty. Desať percent produkcie spotrebuje na výrobu tepla a elektriny potrebných na prevádzku.
Dodáva ich dieselový motor, ktorý produkuje jediné emisie v podobe výfukových plynov. Preto v tejto továrni na výrobu nafty nenájdete žiadny komín.
„Spracovanie odpadu je ekologické, bezpečné a využije až 80 percent domáceho a priemyselného odpadu obsahujúceho uhlík,“ povedal Ľubomír Haviar, predseda predstavenstva spoločnosti Omega Holding, ktorá chce zariadenie v Istebnom postaviť a prevádzkovať.
Výsledná čistá kvapalná nafta s cetanovým číslom 60 tvorí 93 percent celkového objemu látok vystupujúcich zo systému. Zvyšných sedem percent tvorí uhlíková pasta, voda, chloridy a kryštalické minerály.
Pasta sa dá zlisovať do peliet a použiť na kúrenie. S destilovanou vodou problémy nie sú. Chloridy a kryštalické minerály je možné využiť ako vstupný materiál v ďalších priemyselných procesoch.
Spracujú takmer všetko
„Zariadenie dokáže spracovať odpad s vlhkosťou až 80 percent vrátane už uloženého na skládkach,“ povedal Haviar.
CPD si poradí s plastmi, papierom, drevom alebo zeleným odpadom všetkého druhu, gumou vrátane pneumatík, odpadovými olejmi, mazivami a tukmi vrátane hydraulických a transformačných olejov, odpadom živočíšneho pôvodu, nemocničným odpadom, všetkými vedľajšími produktmi z rafinérií aj biologicky obnoviteľnými surovinami.
Nevyužije stavebný odpad, sklo, keramiku a kov. „Tento druh odpadu vytriedime a predáme,“ povedal zástupca spoločnosti Omega Holding.
Odpad je vítaný
V Istebnom chce spoločnosť investovať 30 miliónov eur. Uvedie do prevádzky zariadenie CPD 1000, ktoré dokáže zhodnotiť dvojnásobné množstvo suroviny oproti CPD 500.
Ročne spracuje 24-tisíc ton odpadu, čo je produkcia okresu Dolný Kubín. Potrebujú na to jeden hektár plochy, kde továreň postavia. V nepretržitej prevádzke chcú zamestnať 40 pracovníkov.
Výhodou je, že každá jednotka CPD 500 pracuje samostatne. Ak bude odpadu dostatok, kapacitu môžu zvýšiť pristavením ďalšej jednotky.
„Nechceme na Oravu dovážať odpad z celého Slovenska, ani žilinského kraja,“ povedal Haviar. „Toto je náš úvodný projekt. Ak sa osvedčí, ďalšie zariadenia postavíme tam, kde je odpadu dostatok. Voziť ho z viac ako stokilometrovej vzdialenosti je nerentabilné.“
Upozornil, že náklady za spracovanie komunálneho odpadu by mali oproti súčasnosti klesnúť, čo prítomní starostovia uvítali.
„Je úžasné, ak to takto funguje,“ povedal starosta Istebného Ján Čief. Aj žaškovskému starostovi Milanovi Pavlovčíkovi sa projekt páčil nielen pre ekonomický prínos, ale aj šetrnosť voči prírode.
Investor plánuje všetky legislatívne kroky stihnúť tak, aby začal stavať už na budúci rok. Po vybavení všetkých povolení chce továreň na výrobu nafty postaviť za šesť až dvanásť mesiacov.