TVRDOŠÍN. Objednávku na knihy a pracovné zošity na nasledujúci školský rok posielajú základné školy začiatkom kalendárneho roka. Ostatných päť rokov však prichádzajú s niekoľkomesačným oneskorením. Výnimkou nie je ani tento rok.
Kopírovať a kopírovať
Deťom na prvom stupni základných škôl chýbajú pracovné zošity. „Môžeme objednávať knihy z portálu ministerstva školstva alebo od súkromnej spoločnosti,“ hovorí riaditeľka čimhovskej školy Oľga Nowaková. „Od súkromníkov sú skvelé, ale veľmi drahé. Naša škola ich nemá z čoho financovať a od rodičov toľko peňazí žiadať nemôžeme.“
Štvrtáci v Čimhovej nemajú nové pracovné listy na prírodovedu a vlastivedu. Používajú zošity dnes už o rok starších spolužiakov. Píšu do nich cez fóliu alebo ceruzou, aby sa dali používať aj v nasledujúcich rokoch. Riaditeľka neobjednávala ani nové knihy. Deti učí podľa starých. „V podstate sú také isté ako nové. Len nemusíme ťahať peniaze od rodičov.“
Učitelia na trstenskej Základnej škole Rudolfa Dilonga kedysi dostávali na začiatku školského roka blok na poznámky a perá. Dnes im riaditeľka odovzdá 500-kusový balík kancelárskeho papiera. „Aby mali na čo tlačiť a prefocovať učivo,“ hovorí riaditeľka Magda Zmarzláková. Škola má dvanásť tlačiarní, tlačia denno-denne.
Z desiatich predmetov len jeden
Deviataci majú učebnice len na slovenský jazyk a literatúru. Na ostatných deviatich predmetoch musia učitelia improvizovať. Materiály sťahujú z internetu, kopírujú a rozdávajú žiakom. „Tridsať rokov učím literatúru, takže viem, čo musím žiakov naučiť,“ hovorí riaditeľka vitanovskej školy Mária Kudličková. „Keď niečo nenájdem v knihe, idem na internet. Ale nemám sa veľmi o čo oprieť.“ Aj keď nižšie ročníky nové učebnice majú, učitelia s viacerými nie sú spokojní. „Nedá sa podľa nich učiť. Je v nich chaos, chýba systém, sú tam nevhodné ukážky, málo cvičení, málo informácií.“
Vilma Bôžeková, vedúca vitanovského skladu učebníc, ešte začiatkom minulého roka objednávala knihy na cudzí jazyk. Doteraz neprišla angličtina pre celý prvý stupeň. Iróniou je, že učebnice na hlavné predmety chýbajú, no pribúdajú knihy na výchovy.
„Vymysleli učebnicu na výtvarnú výchovu pre prvý aj druhý stupeň,“ hovorí Bôžeková. „Je v nich história výtvarného umenia. Pre žiakov hotová katastrofa. Načo im to bude?“
Vraj bezplatné školstvo
Vitanovským učiteľkám prekáža, že musia z roka na rok od rodičov pýtať za učebné pomôcky viac a viac peňazí. „Niektoré rodiny to nedokážu finančne utiahnuť,“ hovorí zástupkyňa Mária Kulkovská. „Deťom nedovolia kúpiť si pracovné zošity, pretože na to nemajú. A to na Slovensku stále hovoríme o bezplatnom školstve.“
S nedostatkom učebníc bojujú nielen štátne školy, ale aj cirkevné. Ani tam sa nemajú deviataci z čoho učiť. „Áno, na internete je veľa materiálov, ale to je ďalšia záťaž pre učiteľa,“ povedala Martina Dlholucká, učiteľka zo Základnej školy Rudolfa Dilonga. „V minulosti sme všetko dostávali z ministerstva, teraz si to musíme prácne zháňať sami.“
Ani jedna z oslovených škôl nemala informáciu, kedy chýbajúce učebnice dostanú.