Prvá zmena profesionálnych hasičov nastúpila do služby 27. augusta 1962 o siedmej ráno. Už v ten deň hasili požiar v Dlhej nad Oravou. Čo by si priali k päťdesiatinám? Obnovu stanice.
TVRDOŠÍN. „Požiarov bolo veľa a pribúdali, najmä po tom, ako vznikli družstvá,“ hovorí Ján Gonda, jeden zo zakladajúcich členov tvrdošínskeho hasičského útvaru. Vláda začala zriaďovať jednotky s nepretržitou službou.
Dvadsať hodín v ohni
Útvar chceli Tvrdošínčania, Trstenčania, Námestovčania i Dolnokubínčania. Vybrať mesto, kde umiestniť profesionálov, mala za úlohu špeciálna komisia. „Tvrdošín bol centrom. Najrýchlejšie sa odtiaľto dalo dostať do Suchej Hory, námestovskej časti, dolnooravských dedín aj Zuberca. Hlavne pre dediny zo Studenej doliny bolo najvýhodnejšie zriadenie stanice v Tvrdošíne.“
Pred polstoročím boli v doline prevažne drevené domy. Chrániť bolo treba aj lesy okolo Roháčov, horeli často. „Týždeň pred založením útvaru sme tam hasili veľký požiar,“ spomína Ján Gonda. „Boli sme len štyria, zasahovali sme dvadsať hodín, aj v noci, o hlade a smäde. Bolo to veľmi náročné.“
Hasiči na chvíľu murármi
Trinásť zakladajúcich členov vtedajšieho Verejného požiarneho útvaru začínalo v priestoroch, v ktorých je hasičská stanica dodnes. Hasiči si ju museli sami dostavať. „Piesok na vakovanie sme dovážali až z Chyžného,“ hovorí Ján Gonda. „Ani dreva nebolo, keď sme si chceli v zime prikúriť, museli sme si ho ísť najskôr do lesa nachystať.“
Zakladajúci členovia, žijú už len štyria.
Ani výbavu nemali záchranári bohvieakú. Začínali so starou osemstopäťkou. Mala kabínu pre vodiča, miesto na hadice a prenosnú striekačku, ktorú bolo ťažké premiestniť na miesto požiaru. Postupne sa situácia zlepšovala. Tvrdošínski profesionáli dostali novú techniku. Najskôr 1500-litrovú cisternovú striekačku, potom 2500-litrovú. „Tá nám veľmi pomohla, najmä v zime, keď bolo veľa snehu a potoky či jazerá zamrznuté.“
Treba rekonštrukciu
Za päťdesiat rokov sa priestory stanice príliš nezmenili. Protiplynové sklady, sklady pohonných hmôt či sociálne zariadenia sú v katastrofálnom stave. V ostatných dvoch rokoch sa hasičom podarilo opraviť časť rozpadávajúcich sa podláh. Pred dvomi rokmi vymenili aj troje garážových dverí. Vynovená je tiež fasáda. Priestory by však bolo treba zrekonštruovať komplexne.
Na oslavy 50. výročia založenia útvaru zavítal aj minister vnútra Róbert Kaliňák. „Sľúbil, že sa pokúsi zahrnúť do rozpočtu rekonštrukciu našej stanice,“ povedal súčasný veliteľ Marek Vrobel. Aspoň techniku sa však pred dvomi rokmi podarilo obnoviť. Dovtedy mali stroje priemerne 30 rokov. Teraz chodia Tvrdošínčania na výjazdy na nových autách alebo po kompletnej generálke.
Osláv sa zúčastnili mnohí hasiči, ktorí pôsobili na tvrdošínskej stanici. Zo zakladajúcich členov žijú už len štyria – Ján Gonda st., František Kráľ, Milan Gebura a Štefan Ballek.