NIŽNÁ. Dvanásť oravských rodín si môže aspoň na chvíľu vydýchnuť. Od augusta do januára sa ich domácnosti na niekoľko hodín do týždňa rozrastú o nového člena.
Veci sa dajú zmeniť
„Ponuka prišla v období, keď som nevedela ako ďalej,“ hovorí 58-ročná Mária z Nižnej. „Zdravotný stav mojich troch synov sa zo dňa na deň zhoršuje. Treba ich dozerať, obliekať, kŕmiť aj prebaľovať. Určite nebolo ľahké prijať do každodenného diania neznámeho človeka, ale myšlienka, že mi niekto pomôže, preklenula prvotné pochybnosti. Teraz sa môžem spoľahnúť, že Simonka urobí to, čo ja pri chlapcoch nemôžem alebo nestihnem urobiť. Som vďačná Persone, dokázala, že niektoré veci sa dajú zmeniť.“
Má to význam
Simona má 44, je matkou piatich detí. Skončila odevnú priemyslovku, vystriedala rôzne zamestnania. Má kurz opatrovateľky, rok študovala za sanitárku. Od vlaňajšej jesene bola bez práce.
„Starala som sa o starých ľudí, no s deťmi so zdravotným postihnutím som nemala skúsenosti. Počula som, že vedia byť agresívne, tak som mala trošku obavy. Ale keď som prišla do rodiny, presvedčila som sa, že boli zbytočné.“
Simona pomáha pri varení, kŕmení, stráži chlapcov, keď mama ide na nákup alebo k lekárovi.
„My, zdraví, ani len netušíme, ako žijú takéto rodiny. Myslím si, že má význam pomáhať im. Viem si predstaviť, že by som niečo podobné robila v budúcnosti aj profesionálne.“
Lepší život
Súčasťou programu Pomoc rodinám nie sú iba rodiny s členom so zdravotným postihnutím, zapojili sa aj viacdetné či neúplné.
„Formy pomoci sú rôzne,“ povedala koordinátorka Eva Krššáková. „Poslaním dobrovoľníkov je predovšetkým zvyšovať kvalitu života a pomáhať v činnostiach, na ktoré rodine zostáva len málo času alebo energie. Napríklad v doučovaní či starostlivosti o deti v oblasti zmysluplného trávenia voľného času.“
Dohoda o mlčanlivosti
Zatiaľ štyri dobrovoľníčky sú z radov nezamestnaných, pomáhajú v rámci aktivačnej činnosti.
„Hoci dobrovoľník prichádza v dobrej vôli konať dobro, môže sa stať, že nedokáže správne vyhodnotiť situáciu,“ hovorí supervízorka programu Martina Gymerská. „Mohol by tak spôsobiť škodu sebe alebo niekomu inému. Našou úlohou je tomu predchádzať. Aj preto sme vypracovali etický kódex dobrovoľníka aj dohodu o mlčanlivosti, ktorú podpisujú všetci účastníci programu.“
Jeho koordinátorom je občianske združenie Persona, pričom spolupracuje s námestovským úradom práce. Na Orave združenie pôsobí tretí rok. Činnosť zameriava predovšetkým na celoživotné vzdelávanie rôznych cieľových skupín, elimináciu dopadov sociálno-patologických javov ohrozujúcich miestnych obyvateľov a novou oblasťou je komunitná sociálna práca.