DOLNÝ KUBÍN. Práve posledné miesto odpočinku počas leta zamotalo hlavy takmer všetkým starostom na Orave. Bývalý starosta Babína oznámil Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), že obec nemá osobu vlastniacu osvedčenie odbornej spôsobilosti prevádzkovateľa pohrebísk. Spustil lavínu, ktorá sa zastavila na pleciach starostov.
Udanie
RÚVZ situáciu v Babíne preveril a zistil, že naozaj nemajú človeka odborne spôsobilého na spomínanú činnosť. Bol ním starosta, ale po odchode z obecného úradu sa vzdal aj funkcie súvisiacej s cintorínom. Školenie absolvoval za obecné peniaze. O pár mesiacov museli Babínčania zháňať jeho nástupcu. Našli ho v neďalekom Hruštíne.
Riaditeľ RÚVZ Jozef Kereškéni sa rozhodol preveriť situáciu aj v iných obciach a mestách. V liste ich požiadal, aby doložili doklady o odborne spôsobilých osobách. Iba sedem obcí a miest dokladovalo splnenie povinnosti v zmysle zákona o pohrebníctve. Preto ostatné obce vyzval, aby dali veci do poriadku. „Keby tak neurobili, mali by sme právo zakázať pochovávať na ich cintorínoch.“
Starosti starostov
Zástupcovia samospráv mali problém vyriešiť do konca októbra. Prvou možnosťou bolo využiť odborne spôsobilé osoby z iných obcí, tak ako to urobili v Babíne.
„Dostali sme ponuku za 50 eur mesačne,“ povedal starosta Ján Brašeň. „Zdalo sa nám to veľa, preto sme sa rozhodli vyškoliť vlastného človeka.“
Zákon o pohrebníctve vytiahol ďalšie peniaze z prázdnych obecných pokladní .
Školenie aj skúšky absolvoval miestny výrobca pomníkov, ktorý veľmi dobre pozná situáciu na cintoríne. Jeho služby by mali využívať aj v Malatinej, kde sa tejto práce nechcel nikto ujať. „Nikto nezareagoval ani na výzvu v obecnom rozhlase,“ dodal Kubáň.
Leštinčania využili aktivitu starostky Pribiša Anny Vojvodovej. Zabezpečila školenie priamo v Pribiši, čím výrazne znížila náklady. Ponuku využili aj v Čimhovej, Oravskej Porube a Medzibrodí. Kereškéni redakcii potvrdil, že oravské obce výzvu poslúchli a postupne zabezpečujú nápravu.
Chaos
„Konečne bude na cintoríne poriadok,“ povedala starostka Pribiša. „Každý kopal, ako chcel a tak to aj vyzerá. Niekde sú hroby natlačené na seba, inde je medzi nimi zbytočne veľká medzera a nie sú v rovine. Keď pracovníci obecného úradu kosili okolo hrobov, ľudia sa sťažovali, že im po nich skáču. Zakázala som im kosiť a zase sa sťažovali, že je cintorín zarastený. Ani z voza, ani na voz. A to všetko preto, lebo je tam chaos.“ Upozornila, že pri plytvaní s hrobovými miestami môže nastať ich nedostatok. Vybaviť rozšírenie miesta posledného odpočinku nie je jednoduché a treba na to množstvo povolení.
Za školenie dala každá obec približne 300 eur. Ani to však nie je zárukou poriadku na cintoríne.