Zákaz-nezákaz, hurá do Roháčov

Za slabú úrodu lesných plodov môže nedočkavosť. Ľuďom sa nechce čakať, kým budú čučoriedky čierne a brusnice červené.

V niektorých národných parkoch je zber plodov povolený len na vlastnú spotrebu.V niektorých národných parkoch je zber plodov povolený len na vlastnú spotrebu. (Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

ROHÁČE. „Vari nás nechytia. Dole bolo tento rok brusníc a čučoriedok málo, musíme chodiť sem. Veď nerobíme nič zlé. To si mám ísť v zime kúpiť brusnice v tabletkách do lekárne a mať pri tom dobrý pocit, že som v lete pomohla medveďom? Nie, to budem radšej riskovať.“ Aj takto reagujú ľudia na otázku, či vedia o zákaze zberu v Roháčoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môžu sa vrátiť aj naprázdno

Lesné plody sa nesmú zbierať v Tatranskom národnom parku (TANAP) ani v Národnom parku Nízke Tatry. Predsa však existujú výnimky aj v chránených územiach. Je nimi národný park Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Maroša Stana je však aj tam povolený len zber pre vlastnú spotrebu. No ťažko povedať, koľko vlastná spotreba váži.

„Nie je presne vyčíslená,“ dozvedeli sme sa na Odbore komunikácie ministerstva. „Vo všeobecnosti sa chápe tak, že nazbieraný produkt sa nesmie posúvať či predávať ďalším osobám.“

Každoročne aj napriek zákazom smerujú na vrcholky hôr húfy ľudí. Výstup začína skoro ráno, viacerí chcú ísť už predpoludním s plným ruksakom sladkých dobrôt naspäť. Ak však natrafia na lesníkov, môžu prísť domov unavení a naprázdno.

Lesníci môžu zo zákona zberačom čučoriedky či brusnice zobrať. Pokuta na mieste sa môže vyšplhať do 66 eur, v správnom konaní.

Ak má zberač pri sebe nadmerné množstvo plodov až do rekordných 3300 eur. V Oraviciach vlani lesníci udelili pokuty vo výške viac ako 1100 eur, na Zverovke takmer 270. Podstatnú časť tvorili práve sankcie za nedovolený zber.

SkryťVypnúť reklamu

Východisko v nezamestnanosti

Oravskí lesníci každoročne počas leta bojujú s čučoriedkármi v zakázanom území. Neraz ich musia naháňať po lese, vzájomné konfrontácie nie sú príjemné.

„Okrem dlhoročnej tradície zberu lesných plodov zhoršuje situáciu aj vysoká nezamestnanosť,“ hovorí Juraj Majerčák, vedúci ochranného obvodu Zverovka Štátnych lesov TANAPu.

„Pre mnohých ľudí bez práce je zber lesných plodov dobrým zárobkom. Zdôrazňujem však, že ide o zárobok za porušenie zákona.“

dgfgng

Zber brusníc.

Lesníci zdôrazňujú, že ani pre nich nie je príjemné prenasledovať ľudí a brániť im v zbere čučoriedok, brusníc, malín či húb. Inak to však nejde.

„Ak máme dodržať obmedzenia, ktoré dávajú národnému parku v tak zraniteľnom území, akým je priestor nad hornou hranicou lesa, zmysel, musíme trvať na zákaze zberu,“ povedal Ján Krušpán, vedúci oravického ochranného obvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Nenechajú ich dozrieť

Brusnice aj čučoriedky rastú v mnohých častiach Oravy, aj mimo chráneného územia. Mnohí ľudia sa však zhodujú v tom, že tento rok bol na plody v nižších polohách chudobný. Lesníci nevidia za nedostatkom plodov slabú úrodu, ale nedočkavosť.

„Na Orave je lesných plodov dosť aj mimo Západných Tatier,“ hovorí Krušpán. „Lenže sami ľudia si dar lesa znehodnocujú tým, že minimálne tretinu nazbierajú nezrelé a vyhodia. A potom hurá do Roháčov.“

Často sa stáva, že zberači sa hrnú do lesov už koncom júna, kedy sa kríčky ešte stále zelenajú. „Ľudia začínajú zberať vždy dva-tri týždne pred úplným dozretím plodov,“ povedal Majerčák.

„Odhadujem, že štvrtina, niekedy možno až tretina lesných plodov z oblasti, kde ich zber nie je zakázaný, skončí v koši. Je to o našej nezodpovednosti. Každý by mal začať od seba a popri tom napomenúť menej uvedomelého suseda.“

Okrem toho, že by zberači mohli počkať, kým budú čučoriedky čierne a brusnice červené, mali by si tiež uvedomiť, kde sa nachádzajú. Kopce totiž po nájazdoch zberačov pokrývajú kopy odpadkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 24 546
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 518
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 558
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 408
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 333
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 272
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 851
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 574
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu