ORAVICE. „Musia to robiť teraz? Máme špinavé oblečenie, ruksaky, celé vybavenie a pritom ani nevieme, čo to na nás padá,“ volal do redakcie koncom augusta rozhorčený turista z Oravíc.
Dolomitický vápenec
Lesy v Blatnej doline, v Čistom grúni a v časti Janda, mimo chráneného územia, postrekoval tvrdošínsky urbár. „Postrekovali sme mladé porasty,“ hovorí konateľ Peter Huraj. „Chceme znížiť kyslosť pôdy a dodať jej základné živiny, ktorých je nedostatok.“
Práškovacie lietadlá sedem dní sypali na lesy biely prášok. Išlo o zdraviu neškodlivý dolomitický vápenec. Prvýkrát skúšal urbár túto techniku pred tromi rokmi v lesoch v Tvrdošíne. „Vysychanie stromov sa zastavilo. Výsledky v Oraviciach budú viditeľné až o niekoľko rokov.“
Podľa konateľa urbár o postrekovaní informoval prevádzkarov väčších ubytovacích zariadení. Iný termín, ako v auguste, teda na vrchole turistickej sezóny, sa vraj určiť nedal. „Museli sme sa prispôsobiť dodávateľom,“ povedal Huraj. „Majú svoj program, nemôžeme im povedať, aby kvôli nám všetko zmenili. V Tvrdošíne sme postrekovanie vyhlásili aj v rozhlase. V Oraviciach sa to nedalo.“ Peniaze dostal urbár z eurofondov.
Neuškodí ani nepomôže
Vlastník či správca lesa nie je zo zákona povinný ohlasovať plánované postrekovanie verejnosti. Určené nie je ani obdobie, kedy sa môže robiť a kedy nie. Majiteľ však musí mať súhlas obvodného úradu životného prostredia.
„V území s tretím a štvrtým stupňom ochrany sa vyžaduje súhlas bez ohľadu na výmeru a súčasne je potrebný aj súhlas na let lietadlom vo výške menšej ako tristo metrov,“ informoval odbor komunikácie ministerstva životného prostredia. „V piatom stupni ochrany, aj na území národných parkov, je na tieto činnosti potrebná výnimka.“
Lesník Ján Krušpán žije väčšinu roka v Oraviciach. Podľa neho je investovanie peňazí do takéhoto hnojenia diskutabilné. „Lesu to neuškodí, ale ani nepomôže,“ povedal.