LIESEK. Získali tri medaily. Jaroslav Kukuc si priviezol zlato za najrýchlejšie vymenenú reťaz z motorovej píly, Patrik Francúz zlato za kombinovaný rez a striebro za rez na podložke.
Rozhodnutie až na záver
Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta drevorubačov v bieloruskom Minsku tím zložený zo štyroch Oravčanov – profesionálov Jaroslava Kukuca, Jaroslava Perveka a Tomáša Kvasničáka, a juniora Patrika Francúza. Prvý žije v Liesku, druhý pochádza zo Sihelného, zvyšní dvaja sú z Oravského Veselého.
„Na majstrovstvách sveta som bol už trikrát, tieto boli pre mňa najúspešnejšie,“ hovorí Kukuc. „V disciplíne výmena reťaze, takzvanej zborke, som bol najrýchlejší. Za 10,06 sekundy mám zlato. Druhý bol pomalší o 0,20 sekundy, tretí mal čas asi 10,56. Rozdiel nebol veľký. Do posledného momentu som neveril, že by som to mohol vyhrať. Stále som čakal, že bude niekto rýchlejší. No nikto taký sa nenašiel.“
Trénujú vo voľnom čase
Pred súťažou Jaroslav trénuje každý deň, reťaz zloží a naloží na pílu aj stokrát za sebou. Samozrejme, všetko na čas. Mimo súťaží skúša aspoň dvakrát do týždňa. Keďže sa píleniu a drevorubačským súťažiam venuje ako hobby, čas na trénovanie mu zostáva len po práci. Na šampionáte ho motivovali Rakúšania. „Sú veľmi rýchli, no my sme chceli byť ešte rýchlejší. Podarilo sa.“
Patrik bol na svetovom šampionáte tiež tretíkrát. Prvý raz sa domov vrátil bez medaily. Z druhého si priviezol striebro za kombinovaný rez. Tento rok je zatiaľ najúspešnejší. „Bolo napínavé čakať, či bude niekto lepší,“ hovorí 23-ročný Veselovčan. „No pocity na stupňoch víťazov stáli za to. Bolo to skvelé. Motivovalo ma to trénovať viac a viac a raz zabojovať o celkové zlato.“ Patrik trénuje len vo voľnom čase, týždeň pred súťažou pravidelne maximálne dve hodiny denne.
Najťažšia bola stínka
V niektorých disciplínach skončili Oravčania horšie. Určite si však zo šampionátu priniesli skúsenosti a nápady, ako sa zlepšovať. „Každá disciplína bola individuálna,“ hovorí Liesečan Jaroslav Kukuc. „Borovice sme rúbali priamo v hore, to sa na iných súťažiach často nerobí. Niečo nám vyšlo lepšie, niečo horšie. Je to aj o šťastí.“
Aj podľa Patrika bola na majstrovstvách najťažšia stínka na cieľ. „Stínali sme prírodné stromy, neodvetvené. Vedeli sme, čo nás tam čaká, no bolo to iné, oveľa ťažšie.“ Na majstrovstvách súťažilo tridsať štvorčlenných družstiev z celého sveta.