Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Rodičky si museli pupočnú šnúru neraz aj motykou preťať

Povier a zvykov spojených s tehotenstvom, narodením a krstom dieťaťa bolo neúrekom. Hovorí o nich etnologička Oravského múzea Elena Beňušová.

Ženy točili dieťa na chlebe, aby ho malo stále dostatok.Ženy točili dieťa na chlebe, aby ho malo stále dostatok. (Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

Povier a zvykov spojených s tehotenstvom, narodením a krstom dieťaťa bolo v minulosti na Orave neúrekom. Hovorí o nich etnologička Oravského múzea Elena Beňušová.

ZUBEREC. Ako prvé dieťa si mladomanželia zväčša želali syna, aby sa zachoval rod. Boli však aj páry, ktoré chceli najskôr dievča, aby mal kto kolísať neskôr narodené deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezdetnosť ako trest

V minulosti ľudia verili, že žena môže narodenie detí ovplyvniť už v dievočstve. Tá, ktorá často chodievala za mládencami, nosila prsteň bez očka, pískala alebo nosievala pánsky klobúk, mala byť v budúcnosti slobodnou matkou. Aj staré ženy vedeli vyveštiť, ktorá dievka bude mať dieťa bez manžela. Vraj to mali byť tie, ktorým na poli vyrastal kvak, kapusta, kel, burgyňa alebo im na streche vysedávala straka.

SkryťVypnúť reklamu

„Bezdetnosť bola trestom, ktorým trpela celá rodina,“ hovorí Elena Beňušová. „Ľudia verili, že bezdetnú ženu zakliali neprajníci alebo jej niekto počaril.“

V Zuberci sa roky spomínala bezdetná žena, ktorej sa stalo osudným, že v mladosti ako prvá prekročila miesto poliate vodou, ktorou umývali mŕtveho.

Brucho schovávali

Nie všetky ženy boli hrdé na tehotenstvo. Aby sa vyhli výsmechu a odsudzovaniu, boli schopné urobiť čokoľvek. „Najmä mladé, slobodné dievčatá sa snažili ťarchavosť zatajovať. Sťahovali sa obrusom, niektoré sa zašívali do plátna, čo malo nepriaznivý účinok na vývoj dieťaťa.“

Veľký význam prikladali predkovia svadobným obradom. Plodné manželstvo malo zabezpečiť obsypanie nevesty obilím. Pomôcť vraj mohlo i to, ak neveste položili do rúk bábätko. Ľudia verili, že ak počas svadobnej noci položia pod manželskú posteľ sekeru, mladomanželia splodia chlapčeka. Ak chceli dievčatko, museli ju položiť na iné miesto spálne.

SkryťVypnúť reklamu

Tehotnú ženu volali hrubá, hrubo, samodruhá, ťaršená či žena v tiaži. Slobodnej matke alebo vdove hovorili prespanka, jej dieťa bolo prespanča, nedeľák, nojdek, občas mu za trest nezvyčajné meno udelil aj kňaz.

Najúčinnejšia bola svätená voda

Pre tehotné Oravčanky platilo v minulosti mnoho zákazov. Žena nesmela piť alkohol, lebo sa dieťa mohlo narodiť postihnuté. Mala zakázané pozerať na škaredých či postihnutých ľudí. Ak budúca mamička tancovala, ľudia verili, že privedie na svet šialené dieťa. Keby sa v tehotenstve zľakla, bábätko by sa strhávalo. Ak pozrela na zajaca, mohlo byť mrzákom. Zakázané bolo aj kontrolovanie váhy. Ak sa totiž tehotná žena vážila, malo sa jej narodiť mŕtve dieťa. To isté hrozilo, keby pozerala na mŕtveho človeka.

SkryťVypnúť reklamu

„Nesmela spadnúť, pretože by potratila, ak stála v studenej vode, mohla mať ťažký pôrod. Taktiež nesmela pozerať do ohňa, lebo ak by sa pritom dotkla niektorej časti svojho tela, dieťa malo mať na tom istom mieste popálený fľak.“ Zakázané mala aj pozerať na myš, pretože sa tradovalo, že dieťa bude mať veľké materinské znamienko. Ak prekročila reťaz, ľudia verili, že dieťa sa v dospelosti dostane do väzenia.

Žena mohla jesť jedlá, na ktoré mala chuť. Nemohla však zatúžiť po dobrote, ktorú by nedostala. Vtedy jej totiž hrozil potrat. Kedysi sa ľudia veľmi báli urieknutia a zľaknutia. Tehotné sa pred nimi chránili okiadzaním zelinkami, ale aj chlpmi či vlasmi človeka, ktorého sa zľakli. Dodnes najúčinnejšia je podľa veriacich svätená voda.

Placenta pod statok

Na pôrod, nazývaný zľahnutie, sa tiež myslelo už počas sobáša. Ľahší pôrod malo zaručiť, ak nevestu pred odchodom na sobáš bili vrecom, alebo ak jej manžel počas svadobnej noci rozväzoval uzlíky na šatách. Nešťastie prinášalo, ak babici skrížila cestu k pôrodu mačka. Dieťa malo byť v takomto prípade strigou alebo strigôňom.

Ženy rodili v kúte izby, na posteli zastretej takzvanou kútnou plachtou. Slúžila na zamedzenie prístupu nečistých síl a výmene dieťaťa. Najťažší bol prvý pôrod. Aj ten sa však dal zmierniť. „V niektorých častiach Oravy ľudia verili, že pomôže, ak manžel položí rodiacej žene ruku na brucho,“ hovorí Elena Beňušová. Ženy zo Zázrivej ešte v dvadsiatych rokoch minulého storočia rodili výlučne postojačky a na slame.

Pod rodičku podkladali čisté vrecia. Placentu slobodnej matky odkladali na liečenie. Inde ju zahrabávali do maštale, aby sa statku dobre vodilo.

Detský plač v chotári

Nebolo nezvyčajné rodiť priamo v poli. Žena si pupočnú šnúru preťala motykou a dieťatko zabalila do zástery. Boli však aj prípady, kedy sa matka k bábätku priznať nechcela a zahrabala ho tam, kde ho porodila. „Ľudia jej potom pripisovali vinu za trest, ktorý prišiel na celú dedinu. Ak žena zmárnila novorodenca, spustil sa silný dážď, ktorý trval dovtedy, kým voda zahrabané dieťa nevyplavila. V chotári vraj bolo počuť plač, ľudia sa dieťa snažili nájsť, ale márne.“

Hlavičku novorodenca potierali maslom, aby bolo múdre. Do perinky prikladali trochu soli – symbol bohatstva, a kúsok chleba, aby bolo dieťa poslušné. Ukladali ho na kožúšok, aby bolo kučeravé. Dieťatko prvý raz kúpala babica v drevenom korýtku. „S prvým kúpeľom sa spájala snaha ovplyvniť budúcnosť dieťaťa, jeho výzor, povahu a zdravotný stav.“ Vodu po kúpeli vylievali na miesto, kde nikto nechodil, na kvetiny alebo pod ovocný strom, aby sa o dieťati nehovorilo a aby ho neobrali neprajníci o spánok.

Desiatky krstných detí

Pred urieknutím chránila červená farba, ktorú malo bábätko stále v perinke alebo na oblečení. Urieknuté dieťa plakalo, zle spávalo a stále sa preťahovalo. Pomáhalo okiadzanie nad tromi zápalkami, potieranie plienkou namočenou v moči alebo opakom trikrát opľutej spodnice.

Krstiny boli veľkou rodinnou slávnosťou. Za krstných rodičov volali nielen príbuzných. Krstný otec neraz chýbal. „Za kmotry často pozývali aj ženy, ktoré nemali vlastné deti, a tak sa stávalo, že jedna žena mala aj šesťdesiat krstných detí,“ hovorí etnologička.

Mená vyberali rodičia, občas dali na rady kňaza. Zdravé dieťa krstili dva až tri týždne po narodení. Choré čo najskôr. Krstiny boli u bohatších veľkolepé, u chudobných skromnejšie. V oboch prípadoch však mali jedno spoločné – museli byť veselé a trvali aspoň do polnoci.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  2. Sodastream sa mení
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 502
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 502
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 886
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 472
  5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 214
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 691
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 562
  8. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 2 304

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Hadie úkryty...2022
  2. Rudolf Schütz: Zabudnutý celuloid: Thirteen Women (1932)
  3. Peter Kubica: Kniha o nenávisti k behu
  4. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
  5. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
  6. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
  7. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
  8. Štefan Vidlár: Manky doba
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 054
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 6 818
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 710
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 158
  5. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 4 086
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 026
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 317
  8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 136
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Titul získali Draci Dolný Kubín.

Víťazom 38. ročníka sa stali hokejisti z tímu Draci Dolný Kubín.


20 h

Svojou výpoveďou chce pomôcť iným ženám.


4 h
Pri nehode v Sihelnom zbytočne vyhasol mladý ľudský život.

Alkohol za volantom si pripísal ďalšiu obeť.


21 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Hadie úkryty...2022
  2. Rudolf Schütz: Zabudnutý celuloid: Thirteen Women (1932)
  3. Peter Kubica: Kniha o nenávisti k behu
  4. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
  5. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
  6. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
  7. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
  8. Štefan Vidlár: Manky doba
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 054
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 6 818
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 710
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 158
  5. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 4 086
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 026
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 317
  8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 136
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu