DOLNÝ KUBÍN. Toxoplazmóza, toxokaróza, giardióza, shigelóza, salmonelóza, to je len časť chorôb, ktorými sa vaše dieťa môže nakaziť pri stavaní hradu z piesku.
Povinnosti
Podmienky prevádzkovania pieskovísk určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Podľa nej musí prevádzkovateľ prekopávať a polievať, respektíve premývať pieskovisko pitnou vodou najmenej raz za dva týždne počas sezóny od 1. marca do 30. novembra.
„V minulosti bolo bežné, že takmer každý bytový dom mal vlastnú kĺzačku s pieskoviskom,“ povedal Jozef Kaščák, hovorca Dolného Kubína. Podľa neho je v súčasnosti celoeurópskym trendom budovanie detských ihrísk pre viacero ulíc.
V okresnom meste dolnej Oravy je 19 detských ihrísk, na ktorých je 20 pieskovísk. Starajú sa o ne technické služby. Presne evidujú svoju činnosť nielen na pieskoviskách a piesok na nich vymenia raz za rok. Tento rok na údržbu ihrísk vynaložia približne desaťtisíc eur.
Zdravie detí je na prvom mieste
„Naše pieskovisko je na oplotenom ihrisku a pravidelne sa oň staráme,“ povedala Nella Michalicová, riaditeľka materskej školy Na sihoti. Okrem prekopávania ho aj dezinfikujú. V najbližšom období plánujú kúpiť plachtu, ktorou ho zakryjú, aby úplne znemožnili prístup zvieratám. Psy a mačky sú totiž prenášateľmi niek-torých vyššie uvedených chorôb. Parazity sa nachádzajú v ich výkaloch, ktoré občas skončia aj na miestach, kde sa hrajú deti. Zabrániť tým najmenším, aby ochutnali tortu, ktorú si upiekli z piesku, je takmer nemožné.
Pozitívna vzorka
Nedostatky v starostlivosti by mal odhaliť Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Odoberá vzorky a sleduje vybrané ukazovatele. V roku 2010 urobil 15, minulý rok 10, tento zatiaľ päť kontrol. Iba jedna vzorka, v roku 2011 z pieskoviska na Ulici nemocničnej, bola pozitívna. Obsahovala zárodky parazita machovca ľudského. Naopak, čistý štít mala Oravská Poruba, Rabča, Hladovka, Vitanová, Oravská Polhora, Čimhová, Mútne a dve ďalšie pieskoviská v Dolnom Kubíne.
Pieskovisko slúži aj na stavanie hradov a pečenie koláčov.
Medzi najznámejšie choroby patrí toxoplazmóza a toxokaróza, známejšia pod názvom škrkavka. „Obidve choroby môžu spôsobiť závažné zdravotné komplikácie,“ povedala Katarína Ranostajová, vedúca oddelenia epidemiológie RÚVZ.
Je kontrola dostatočná?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že na Orave sa o deti nemusíme báť. Ale nachádza sa tu niekoľko desiatok pieskovísk. Odber vzoriek majú na starosti pracovníčky oddelenia hygieny detí a mládeže. Vedúcej Daniely Hraškovej sme sa opýtali, či desať kontrol ročne nie je málo. Vysvetlila, že okrem detských ihrísk sledujú aj školské jedálne, materské, základné a stredné školy, letné tábory aj lyžiarske kurzy. Všetky vzorky z celého kraja, a nie je ich málo, končia v Žiline. „Laboratórium má obmedzenú kapacitu,“ povedala.
Vo vzorkách hygienici sledujú aj obsah ťažkých, jedovatých kovov, pričom to zákon neprikazuje. Riziko chemického znečistenia oproti biologickému je pritom niekoľkonásobne menšie. Povzbudivo znie aspoň informácia, že obsah jedovatých kovov bol zatiaľ vždy v norme. Problémy nie sú ani s použitými injekčnými striekačkami, ktoré vo väčších mestách na detských ihriskách často zanechávajú narkomani.
Aj tak sa dá
V prípade prvého pozitívneho nálezu, musí prevádzkovateľ pieskoviska zaplatiť náklady na kontrolu, čo je 35,88 eura. Pri druhom náleze mu hrozí pokuta od 165 do 16 596 eur.
Tomu sa chcú vyhnúť v Tvrdošíne, ktorý sa počtom pieskovísk ocitol na konci rebríčka. Radnica sa zbavila zodpovednosti a nemá žiadne.
„Určite v meste chýbajú,“ povedal Jaroslav Vrabček. „Preto si vo dvore postavím vlastné.“ Podobne sa správajú aj podnikatelia, ktorí si pred reštauráciami postavili kútik pre deti aj s pieskom. Ktovie, či si uvedomujú, akú zodpovednosť na seba zobrali a čo ich čaká v prípade pozitívneho nálezu hygienikov.