HLADOVKA. Rozdrobené vlastníctvo Jelešne chce obec upraviť. V intraviláne má pozemky pod potokom na liste vlastníctva od ukončenia registra obnovenej evidencie pôdy obec. Dovtedy boli vedené ako neknihované pozemky. V extraviláne ich vlastní Slovenský pozemkový fond. V oboch častiach však tok spravuje Slovenský vodohospodársky podnik (SVP).
Obec žiadala peniaze na reguláciu toku. Neuspela. Problém bol s vlastníctvom. Nestačilo, že vlastní pozemky pod tokom, musí ho súčasne aj spravovať.
„Keby sme previedli na SVP aj pozemky, bol by potok v ich majetku a mohli by ho upravovať,“ povedala starostka Mária Kendralová. „Takto s ním nemôžeme robiť nič ani my, ani správca.“
Vodohospodársky podnik má v budúcoročnom pláne investícií aj čiastočnú reguláciu potoka. Vyviera v Hladovke, tečie po hranici so Suchou Horou, cez dedinu, okolo Liesku, Jablonky a ústí v Oravskej priehrade.