DOLNÝ KUBÍN. Každý občan okresného mesta zaplatí ročne za odpad 25,62 eur. Spolu zaplatia 585-tisíc eur, ale náklady na jeho odvoz a likvidáciu dosiahli minulý rok až 619 tisíc. Tridsaťpäťtisícový rozdiel zapríčinil najmä objemný odpad a v malej miere aj čierne skládky.
Neseriózne firmy
Mestá a obce musia podľa zákona zabezpečiť odvoz objemného odpadu minimálne dvakrát ročne. V Dolnom Kubíne ho zbierajú raz za mesiac.
„Ani to nestačí,“ povedal hovorca mesta Jozef Kaščák.
Jedným z dôvodov sú firmy, ktoré zneužívajú systém. Do kontajnerov dávajú odpad z podnikateľskej činnosti. „Zbavia sa ho bezplatne, no nakoniec to zaplatí občan vo forme poplatku,“ povedal Kaščák.
Potvrdil to jeden z obyvateľov domu, vedľa ktorého bol kontajner položený. „Večer o ôsmej tam igelity a sadrokartón neboli. Niekto ich priniesol v noci.“
Kritické Záskalie
V tejto mestskej časti sú pri každom vývoze k dispozícii dva veľkoobjemové kontajnery. „Vždy sú preplnené a veľa smetí je na zemi vedľa nich,“ hovorí Milan Hajdúch, pracovník technických služieb, ktorý ich spolu s kolegom nahadzoval na vlečku traktora.
Odpad nahádzaný po zemi naplnil vlečku traktora.
„Aspoň neskončí pri potoku,“ povedal miestny obyvateľ Ján Diežka.
Mal pravdu, ale nachádzali sa v nich aj veci, ktoré tam nemali byť. Motorový olej, pneumatiky, vysávač, chladnička, suchá vňať zo zemiakov a konáre z tuje.
Bezplatne, zadarmo
Osobitnou kapitolou sú elektrospotrebiče. Ich zber je dvakrát za rok, ale občania ich môžu kedykoľvek bezplatne odovzdať v areáli technických služieb. Nábytku a podobných veľkých vecí sa môžu zadarmo zbaviť na prekládkovej stanici na mieste bývalého smetiska v Širokej.
Každý občan Dolného Kubína tam môže zadarmo raz za rok vyviezť aj meter kubický drobného stavebného odpadu. Ľudia teda majú veľa možností ako neplatiť. Stačí veci odviezť na určené miesto. Sú však rozmaznaní. Všetko, čo doma zavadzia, jednoducho vyložia do kontajnerov alebo k nim.
„Ľudia nie sú dostatočne uvedomelí,“ povedal Pavol Heško, konateľ technických služieb. „Musíme na tom pracovať. Čaká nás veľa roboty.“
Preplnený kontajner v Kňažej.
Poukázal na to, že životná úroveň sa zvyšuje, kvalita výrobkov znižuje, ich životnosť skracuje, nik poškodené veci neopravuje. „Doma mám funkčný televízor z čias komunistov. Dnes už na zberný dvor vozíme pokazené plazmové televízory, ktoré nikto neopravuje.“
Zvýšenie ceny nás neminie
Pri poslednom zbere objemného dopadu priviezli nákladné autá 17 ton a traktory sedem ton. Podobné čísla evidujú na technických službách každý mesiac.
Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu mestského úradu, upozornil, že vyššie uvedené faktory tlačia na rozpočet. „Keby obyvatelia rešpektovali zákon a pomohli nám odhaľovať jeho porušovateľov, výška dane za odpady by stúpnuť nemusela. Ak pôjde vývoj v intenciách minulého roku, zvýšenie nás neminie.“