MÚTNE. Donedávna panoval názor, že obec získa vybudovaním kanalizácie a čistiarne odpadových vôd (ČOV) majetok v hodnote päť miliónov eur. Poslanci si dali poradiť od odborníkov a rozhodli, že vybudovanie kanalizácie a jej prevádzkovanie zabezpečí Oravská vodárenská spoločnosť (OVS).
Lacnejšie
„Jedna vec je postaviť, druhá prevádzkovať,“ povedal prednosta obecného úradu Ján Bugaj. Obec by si musela vziať úver a ročne splácať viac ako 16-tisíc eur. Celkové ročné prevádzkové náklady odhadli na 97-tisíc eur. Občania by zaplatili približne 65-tisíc eur. Aby vykryli rozdiel, museli by cenu stočného upraviť na približne 1,45 eura. OVS pritom priemerne účtuje 1,14 eura.
„Obavy sme mali aj z opráv počas a po dobe životnosti,“ dodal Bugaj. Podľa neho sa v dnešnej dobe malé čistiarne zlučujú a napájajú do veľkých. „Je to lacnejšie.“
Kilometre portubia
„Kapacita ČOV v Námestove je dostatočná nielen pre Mútne, ale aj pre Oravské Veselé,“ povedal generálny riaditeľ OVS Milan Ďaďo.
V súčasnosti je v Mútnom vybudovaná kanalizácia v dĺžke 1 575 metrov. Pribudnúť by malo ďalších 5 659 metrov gravitačnej kanalizácie a 2 693 metrov výtlačného potrubia pre 2 603 ekvivalentných obyvateľov. Rozpočet je 4,6 milióna eur.
Potrubie odvádzajúce splaškovú vodu z Mútneho napoja na kanalizáciu z Oravského Veselého, ktorú chcú postaviť v rámci druhej etapy projektu zásobovania vodou a kanalizácie oravského regiónu. To bude ústiť v Oravskej Jasenici do už existujúceho systému, ktoré končí v centrálnej ČOV v Námestove.
Milióny eur
Celkové náklady na odkanalizovanie Mútneho a Oravského Veselého dosiahnu 8,5 milióna eur. Získať ich chcú hlavne z eurofondov. Otázkou ostáva, kedy ich dostanú, pretože v tomto programovacom období už výzvy nie sú a ani časovo by stavbu nebolo možné ukončiť do roku 2015.
Nová žiadosť
„Je veľká škoda, že obec Mútne nemala od začiatku prípravy veľkého projektu odkanalizovania Oravy záujem vstúpiť do projektu a obec Oravské Veselé vystúpila z neho v čase podávania žiadosti o poskytnutie finančnej pomoci do Bruselu,“ povedal generálny riaditeľ OVS.
Teraz musí byť spracovaná a podaná nová žiadosť na samostatný projekt pre obidve obce, pretože v priebehu prípravy projektu na druhú etapu odkanalizovania Oravy došlo k zmene pravidiel na použitie dotácií zo strany EU. Rekonštrukcie existujúcich prevádzkovaných zariadení, ktoré sú jeho súčasťou, bude musieť robiť z vlastných zdrojov OVS. Podľa Milana Ďaďu je problémom aj byrokracia počas schvaľovacieho procesu projektov. „Keby nebola, už niekoľko rokov mohol byť projekt ukončený s nižšími nák-ladmi a rieka Orava čistá.“
Ako príklad úspešnosti prvej etapy uviedol obce v okolí Námestova. „Majú čisté potoky a nestálo ich to ani halier. Akurát museli načas strpieť rozkopané ulice. Ale oplatilo sa im to.“