ORAVSKÁ POLHORA. Na Babej hore pribudla ďalšia náučná tabuľa. Na pamiatku štyroch Poliakov, ktorí v roku 1935 zomreli na vrchole hory, ju dala vyrobiť obec.
K chodníku Jana Pavla II. ju Oravskopolhorčania osadili pri príležitosti šestnásteho výstupu na Babiu horu.
Na poľskej aj slovenskej strane
„Zopár informácií o tragédii sme mali, z poľských kroník a rabčianskej sa nám však podarilo získať nové a podrobnejšie,“ povedal starosta Peter Horváth.
Poliaci pred rokmi postavili na poľskej strane Babej hory na pamiatku mladých ľudí kamenný kríž.
K novým informáciám o trase a tragickom konci poľských turistov obec pridala ďalšie o kedysi vychýrenej turistickej útulni. Práve k nej sa Poliaci snažili dostať, keď ich prekvapila silná snehová víchrica.
„Hoci už nestojí, turisti sa o nej vďaka tabuli veľa dozvedia,“ hovorí Ivan Matis z obecného úradu.
Tabuľu s historickými zaujímavosťami posvätil v sobotu generálny vikár Anton Tyrol.
Do cieľa nedošli
Turistickú útulňu vo výške 1 616 metrov nad morom slávnostne otvorili v júni 1905. Prvým chatárom sa stal jeden z jej staviteľov Ján Zoššák z Oravskej Polhory.
Po 28 rokoch ju Oravský komposesorát predal Poliakom. Ročne ju navštívili stovky turistov. V roku 1935 sa však zapísala do histórie čiernymi písmenami.
Dvanásteho februára sa k nej vybrali štyria Vadovičania – Helena, Wladislaw, Janina a Kazimír. Chceli prejsť cez Pilsko a Babiu horu.
Hoci dva dni po odchode z domu zachvátila celú Európu snehová víchrica, rozhodli sa dôjsť až k známej útulni. Nedošli, zablúdili a zamrzli.
Prvých troch našli polhorskí žandári asi sto metrov od útulne 22. februára, Kazimíra až v polovici mája neďaleko Veľkej Lipnice.
Na začiatku druhej svetovej vojny sa útulňa dostala opäť do správy Slovákov.
Po skončení vojny si ju znova privlastnili Poliaci. Bola v dobrom stave, no nikto ju nechcel prevádzkovať. V roku 1949 vyhorela. Múry stáli ešte ďalších tridsať rokov, potom ich zbúrali.