ORAVSKÁ POLHORA. Z digitálnych máp by sa ľudia doz-vedeli o atrakciách na gajdošskom chodníku, prírodných krásach aj o slovenských a poľských dedinách v okolí Babej hory. Špeciálna aplikácia by sa dala stiahnuť aj do mobilného telefónu.
Gajdošská kultúra
Obec žiada zo slovensko-poľského projektu 51-tisíc eur. Zámerom je uchovanie gajdošskej kultúry, ktorá sa od nepamäti spája s najsevernejšou dedinou Slovenska. V starej budove telovýchovného strediska na ihrisku má gajdošský cech svoju miestnosť. Je v nej aj malé múzeum so starými gajdami a historickými fotografiami. Obec by ho však chcela rozšíriť o ďalšie exponáty a vybaviť multimediálnou technikou.
V rámci projektu chce budovu zatepliť, zrekonštruovať kotolňu, vykurovanie a vymeniť zvyšné okná. „Súčasťou je aj označenie atrakcií unikátneho turistického gajdošského chodníka,“ hovorí Michal Strnál z odboru rozvoja obce. „Budú digitalizované do mapového portálu a ako aplikácia pre mobilné telefóny. Jedná sa o unikátnu technológiu regionálneho turistického informačného manažéra.“
Okrem toho by Oravskopolhorčania chceli pripraviť DVD-čko, ako sa stať gajdošom, zorganizovať tvorivé dielne, na ktorých budú odborníci učiť hrať na gajdách, husliach a basičke, chýbať by nemali ani slovensko-poľské stretnutia. Hlavnou témou budú gajdoši, gajdošská hudba a kultúra.
Za zábavou aj športom
Dve miestnosti v budove, kde je aj cech gajdošov, už obec opravila. Viac ako 8400 eur získala od bývalej premiérky. V prevažne nevyužívanom stredisku vzniklo centrum pre matky s deťmi, zdravotne postihnutých ľudí i seniorov. Miestnosti sú nanovo vymaľované, majú nové okná a zateplené stropy.
V jednej pribudol suchý bazén s loptičkami, molitanové preliezky pre deti či rehabilitačná taburetka. V druhej sú masážne a rehabilitačné prís-troje, počítače, dataprojektor. Zrekonštruované sú aj toalety. Centrum je určené pre zdravotne postihnutých, dôchodcov a matky s malými deťmi.
„Bude to miesto, kde sa budú môcť ľudia stretávať, deti sa zahrajú, dôchodcovia porozprávajú, vyskúšajú si prácu s počítačom. Zdravotne postihnutí, najmä deti, môžu cvičiť na špeciálnych prístrojoch,“ povedal starosta Peter Horváth.
Projekt predkladala obec ešte vlani, iniciatíva vyšla od ľudí. Otvoriť ho chce v najbližších týždňoch, bude mať stáleho koordinátora.