Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Oravci naučili Európanov po slovensky

Tri oravské futbalové výbery výborne reprezentovali Oravu na veľkom medzinárodnom turnaji žiakov Eskilscup vo Švédsku.

Tímy na hlavnom štadióne Helsingborgu.Tímy na hlavnom štadióne Helsingborgu. (Zdroj: ARCHÍV JÚLIUS KUBÁNI)

DOLNÝ KUBÍN. Tímy Oravského futbalového zväzu (OFZ) ročníkov 2001, 2002 a 2003 vybrané z klubov celej Oravy sa na podujatí v škandinávskom Helsingborgu predstavili medzi takmer sedemstovkou tímov dievčat a chlapcov z ďalších kútov Európy, no aj Afriky. Ročník 2003 si dokonca meral sily s o rok staršími protihráčmi. Oravčania spoznali inú kultúru a Slovensko i Oravu zviditeľnili.

Gut Slovensko, gut Orava

„Musím priznať, mali sme menšie obavy, ako zvládneme pobyt 45 detí,“ povedal predseda OFZ Vladimír Mušák. „Naše obavy však boli zbytočné. Poslúchali.“

Skryť Vypnúť reklamu

Už druhý augustový deň pobytu si výbery získali fanúšikov. „Z úst domácich obyvateľov či cudzincov zneli slová ako gut Slovensko, gut Orava či známy pokrik, ktorým sme povzbudzovali chlapcov - ešte jeden, ešte jeden. Počuť to z úst cudzincov bolo pre nás príjemné.“ V takýchto chvíľach je Vladimír Mušák nesmierne hrdý na malých futbalistov a aj na to, že je Slovák.

Oravci výsledkami potvrdili, že sa nemajú za čo hanbiť. „Stále sa však máme čo učiť, v čom zlepšovať, máme čo odkukávať. Presvedčili sme sa, že ak chceme dosiahnuť vysoké ciele, musíme na sebe tvrdo pracovať a niečo preto obetovať,“ uviedol Mušák.

Tlieskali obidvom. Nielen svojim

Oravčanov na turnaji zaujal prístup švédskych rodičov či starých rodičov. „Pri ihrisku si rozložili stoličky a stôl. Piknikovali a po každej akcii, aj súperovej, tlieskali,“ povedal tréner najmladšieho výberu Anton Piaček. „U nás by sme sa takého niečoho asi nedočkali.“

Skryť Vypnúť reklamu

Škandinávci sa futbalom bavia a rodinní príslušníci v ničom za nimi nezaostávali. „Zaujala ma aj skvelá škandinávska brankárska škola. Už v tak mladom veku vedeli gólmani neskutočne čítať hru,“ hovorí Piaček. Deťom nevadila ani takmer nekonečná 24-hodinová cesta autobusom. Boli šťastné, že za päť augustových dní videli kus sveta a schuti si zahrali futbal.

Ročník 2001

Výber OFZ – Eskilsminne IF III. (Švédsko) 5:1 Góly: Topoľský 2, Svetlošák, Dopater, Kořalník

Trojgólový náskok Oravci v druhom polčase ešte zvýšili. Súper po lacnom góle znížil, ale Kořalník stanovil na 5:1. Ústredným hráčom bol Dominik Topoľský, ktorý, okrem dvoch gólov, na ďalšie dva prihral.

Výber OFZ – Askims IK Goteborg (Švédsko) 4:1 Góly: Dopater 2, Topoľský, Svetlošák

Skryť Vypnúť reklamu

Už v úvode Výber nešťastne inkasoval vlastný gól. Potom mal tri gólové šance, ale brvno i výborný brankár zabránili vyrovnaniu. Cez polčas realizačný tím chlapcov povzbudil a hneď na začiatku druhej časti dvakrát skórovali. Súper už za stavu 4:1 mal ešte šancu znížiť, ale Výber zachránilo brvno.

Výber OFZ – Smedby BOIK (Švédsko) 1:1 Gól: Želonka

Na začiatku sa blysol brankár Maslan. Na druhej strane nastrelil hlavičkou brvno Želonka, ktorý mal ďalšie príležitosti, ale ešte nedal. Oravčania sa vedenia ujali až v druhom polčase, keď Topoľský ideálne naservíroval loptu Želonkovi a ten konečne trafil. Ďalšie šance nepremenili Svetlošák a Topoľský a súper trestal. Tesne pred koncom strelil vyrovnávajúci gól, ktorý mu zabezpečil pri rovnosti bodov s OFZ postup z prvého miesta v skupine.

Kvalifikačná fáza

Výber OFZ – BK Kodaň (Dánsko) 4:0 Góly: Topoľský 2, Dopater 2

V prvom polčase si Slováci zabezpečili trojgólové vedenie, ktoré bojovným výkonom všetkých hráčov po zmene strán ešte prikrášlili. Súper zvučného mena bol po zápase sklamaný, ale športovo poblahoželal k postupu.

Osemfinále

Výber OFZ – LIF Nike II. (Švédsko) 8:0 Góly: Mik. Bakaľa 4, Topoľský 2, Dopater, Svetlošák

Prvýkrát sa hralo na prírodnej tráve. Dominik Topoľský sa v úvode zastreľoval niekoľkými nebezpečnými strelami, nakoniec bol dvakrát úspešný. Aktívne sa zapojili všetci hráči, brankári dostali šancu zachytať si každý jeden polčas.

Štvrťfinále

Výber OFZ – Helsingborg I. (Švédsko) 1:4 Gól: Želonka

Proti domácemu celku vyspelých hráčov nastúpili Slováci s rešpektom a zníženým sebavedomím, pretože chýbal najlepší hráč Topoľský. Rýchly gól už v druhej minúte nepridal na sebavedomí a do polčasu inkasovali ešte raz. Švédi boli na koni, mali aj ďalšie šance, ale viacerými výbornými zákrokmi držal spoluhráčov brankár Maslan. Želonka znížil na 1:2, ale domáci spečatili zaslúžený postup ďalšími dvoma gólmi. Súper vyhral aj finále nad Halmstadom 8:0. Oravci obsadili piate miesto.

Zostava: Martin Maslan, Matúš Pojezdala, Mário Juráň, Michal Polák, Miroslav Želonka, Ján Fajčák, Dominik Topoľský, Patrik Svetlošák, Kristián Kořalník, Michal Dopater, Marek Bakaľa, Mikuláš Bakaľa, Matej Glejtek, František Okoličány, Briš, Alex Macala, Matej Bukna. Tréner: František Čajka

Ročník 2002

Výber OFZ – Glumslovs FF (Švédsko) 6:2 Góly: Kaprálik 3, Cicek, Kovalíková, Kumor

Úvodné oťukávanie prinieslo aj góly v improvizovanej zostave. Napriek tomu Oravci dosiahli jasné víťazstvo.

Výber OFZ - Forslovs IF (Švédsko) 10:0 Góly: Trabalík, Cicek, Kaprálik po 2, Topoľský, Kumor, Kovalíková, Chorvát

Rýchle počiatočné góly urobili zo zápasu jednoznačné predstavenie. Súper sa úplne podal a inkasoval dvojcifernú prehru.

Výber OFZ - Hittarps IK 8:1 (Švédsko) Góly: Chorvát, Kaprálik, Cicek po 2, Topoľský, Trabalík

Dlhodobo kvalitnej stredovej dvojici Chorvát a Topoľský nikto nestačil konkurovať. Výsledkom toho bolo osem zásahov v sieti súpera.

O postup

Výber OFZ – Halmstad BK (Švédsko) 4:2 Góly: Chorvát 2, Topoľský, Trabalík

Aj v ďalšom dueli nemali záložníci z Oravy konkurenciu. Chorvát streli dva a Topoľský jeden gól.

Výber OFZ – Malmo FF (Švédsko) 0:2

Športová škola profesionálneho mužstva zo Švédska predviedla kvalitný výkon. Ani jednému z predošlých súperov nenadelila menej ako desať gólov. Slováci si síce paradoxne vypracovali viac čistých gólových šancí, ktoré ale fantastický brankár zlikvidoval. I keď Oravci podali výborný výkon, ťahali po hernej stránke za kratší koniec. Tešiť ich musí chvála a uznanie troch profesionálnych trénerov súpera. Oravčania tak skončili na piatej priečke.

Zostava: Viktória Kovalíková, Adrián Sivoň, Rudolf Melišík, Vladislav Cicek, Patrik Mäsiar, Matej Chorvát, Branislav Papan, Maroš Papan, Adrián Kaprálik, Vladimír Trabalík, Patrik Ševčík, Mário Kumor, Peter Ustaník, Dominik Topoľský, Tréner: Vladimír Mušák

Ročník 2003

Výber OFZ – GIF Nike (Švédsko) 3:0 Góly: P. Vrábeľ 3

Dvoma rýchlymi gólmi v druhom dejstve Výber dokonale zaskočil súpera. Napriek fyzickej prevahe sa nezmohol k ničomu. Už v prvom zápase si Slováci získali priazeň divákov.

Výber OFZ – Vikens IK (Švédsko) 2:3 Góly: M. Horváth, R. Ťapajna

Úvodným zásahom Oravci zaskočili Švédov. Po prestávke na ďalekonosnú strelu pod brvno gólman Novák nestačil. Vikens strelili v rýchlom slede dva góly. Oravčania hrali vabank a to sa vyplatilo. Dali druhý gól, no na viac sa už nezmohli.

Výber OFZ – Eskilsminne IF II. (Švédsko) 2:1 Góly: M. Horváth, R. Ťapajna

V zápase sa rozhodovalo o umiestnení v skupine. Srdcia túžili po postupe a podarilo sa. Veľkým nadšením sa Slováci ujali vedenia. V druhom polčase Švédi vyrovnali. Po strele Ťapajnu už dvíhali Oravci ruky hore na znak gólu, no lopta sa odrazila do ihriska. Švédi a Dáni, ktorí stáli na úrovni bránkovej čiary, však jasne videli gól a upozornili rozhodcu. Ten prerušil hru a ukázal na stred ihriska. Nadšenie Oravcov z postupu z prvého miesta nemalo konca kraja.

Kvalifikačná fáza

Výber OFZ – LB 07 (Švédsko) 0:1

Dvadsiatapiata sekunda duelu rozhodla o všetkom. Súper zahral priamy kop a dal jediný gól. Snaha vyrovnať bola zjavná. Súper v posledných minútach nevedel, kam skôr skočiť. Vyrovnať sa však nepodarilo ani z veľkej šance a LB 07 postúpil do osemfinále. Neskôr sa prejavila citlivosť duší Slovákov. Nepoddajní a sebavedomí hráči sedeli a plakali. A nielen hráčom vyhŕkli slzy.

Výber OFZ – Arlovs BI (Švédsko) 0:3

Škandinávci strieľali góly z diaľky. Oravčania už nemali síl. Výber tak napokon obsadil dvadsiate miesto.

Zostava: Pavol Betuštiak, Richard Hablák, Martin Horváth, Jakub Novák, Peter Vrábeľ, Marek Zavoďančík, Matej Salaj, Nikodém Staš, Marcel Nákačka, Tadeáš Dulka, Martin Jurina, Roman Ťapajna, Jakub Luka, Richard Farský, Martin Kuboš, Tréner: Anton Piaček

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 607
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 705
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 775
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 802
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 672
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 708
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 510
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 401
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 266
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 068
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Aj takéto trapasíky či trapasy sa nám stali počas písania novín

Keď bili starostu, keď sme si nedali povedať, keď sme uviedli inú cenu novín, keď sme si z nás vystrelili... a ďalšie príhodičky.

Ilustračné foto.

Pod Oravským hradom vynovili sochu svätca

Ján Nepomucký je na Orave obľúbeným svätcom. Ak nerátame rôznorodú mariánsku ikonografu, tak najčastejšie práve jeho stavali naši predkovia na prícestné stĺpy.

Reštaurovanie sochy Jána Nepomuckého na pilieri pod Oravským hradom.

Rely Dakar skončila, obaja Oravci môžu byť na seba hrdí

Štefan Svitko dosiahol piaty raz umiestnenie v najlepšej desiatke.

Štefan Svitko sa piatykrát umiestnil v najlepšej desiatke Rely Dakar.

Aha, čo vymysleli, aby sa ľudia na zastávkach nenudili

Oravská knižnica našla spôsob, ako využiť knihy, ktoré už nepotrebuje.

Knihy na železničnej stanici v Dolnom Kubíne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Hľadá sa nezvestný Martinčan

Naposledy sa nachádzal vo Valčianskej doline.

AKTUALIZOVANÉ o 16.31

Rady pred odbernými miestami v Nitre sa skrátili, mnohých vybavili bez čakania

V meste je otvorených o päť odberných miest viac ako pred týždňom.

Už ste čítali?