Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Oravci naučili Európanov po slovensky

Tri oravské futbalové výbery výborne reprezentovali Oravu na veľkom medzinárodnom turnaji žiakov Eskilscup vo Švédsku.

Tímy na hlavnom štadióne Helsingborgu.Tímy na hlavnom štadióne Helsingborgu. (Zdroj: ARCHÍV JÚLIUS KUBÁNI)

DOLNÝ KUBÍN. Tímy Oravského futbalového zväzu (OFZ) ročníkov 2001, 2002 a 2003 vybrané z klubov celej Oravy sa na podujatí v škandinávskom Helsingborgu predstavili medzi takmer sedemstovkou tímov dievčat a chlapcov z ďalších kútov Európy, no aj Afriky. Ročník 2003 si dokonca meral sily s o rok staršími protihráčmi. Oravčania spoznali inú kultúru a Slovensko i Oravu zviditeľnili.

Gut Slovensko, gut Orava

„Musím priznať, mali sme menšie obavy, ako zvládneme pobyt 45 detí,“ povedal predseda OFZ Vladimír Mušák. „Naše obavy však boli zbytočné. Poslúchali.“

Skryť Vypnúť reklamu

Už druhý augustový deň pobytu si výbery získali fanúšikov. „Z úst domácich obyvateľov či cudzincov zneli slová ako gut Slovensko, gut Orava či známy pokrik, ktorým sme povzbudzovali chlapcov - ešte jeden, ešte jeden. Počuť to z úst cudzincov bolo pre nás príjemné.“ V takýchto chvíľach je Vladimír Mušák nesmierne hrdý na malých futbalistov a aj na to, že je Slovák.

Oravci výsledkami potvrdili, že sa nemajú za čo hanbiť. „Stále sa však máme čo učiť, v čom zlepšovať, máme čo odkukávať. Presvedčili sme sa, že ak chceme dosiahnuť vysoké ciele, musíme na sebe tvrdo pracovať a niečo preto obetovať,“ uviedol Mušák.

Tlieskali obidvom. Nielen svojim

Oravčanov na turnaji zaujal prístup švédskych rodičov či starých rodičov. „Pri ihrisku si rozložili stoličky a stôl. Piknikovali a po každej akcii, aj súperovej, tlieskali,“ povedal tréner najmladšieho výberu Anton Piaček. „U nás by sme sa takého niečoho asi nedočkali.“

Skryť Vypnúť reklamu

Škandinávci sa futbalom bavia a rodinní príslušníci v ničom za nimi nezaostávali. „Zaujala ma aj skvelá škandinávska brankárska škola. Už v tak mladom veku vedeli gólmani neskutočne čítať hru,“ hovorí Piaček. Deťom nevadila ani takmer nekonečná 24-hodinová cesta autobusom. Boli šťastné, že za päť augustových dní videli kus sveta a schuti si zahrali futbal.

Ročník 2001

Výber OFZ – Eskilsminne IF III. (Švédsko) 5:1 Góly: Topoľský 2, Svetlošák, Dopater, Kořalník

Trojgólový náskok Oravci v druhom polčase ešte zvýšili. Súper po lacnom góle znížil, ale Kořalník stanovil na 5:1. Ústredným hráčom bol Dominik Topoľský, ktorý, okrem dvoch gólov, na ďalšie dva prihral.

Výber OFZ – Askims IK Goteborg (Švédsko) 4:1 Góly: Dopater 2, Topoľský, Svetlošák

Skryť Vypnúť reklamu

Už v úvode Výber nešťastne inkasoval vlastný gól. Potom mal tri gólové šance, ale brvno i výborný brankár zabránili vyrovnaniu. Cez polčas realizačný tím chlapcov povzbudil a hneď na začiatku druhej časti dvakrát skórovali. Súper už za stavu 4:1 mal ešte šancu znížiť, ale Výber zachránilo brvno.

Výber OFZ – Smedby BOIK (Švédsko) 1:1 Gól: Želonka

Na začiatku sa blysol brankár Maslan. Na druhej strane nastrelil hlavičkou brvno Želonka, ktorý mal ďalšie príležitosti, ale ešte nedal. Oravčania sa vedenia ujali až v druhom polčase, keď Topoľský ideálne naservíroval loptu Želonkovi a ten konečne trafil. Ďalšie šance nepremenili Svetlošák a Topoľský a súper trestal. Tesne pred koncom strelil vyrovnávajúci gól, ktorý mu zabezpečil pri rovnosti bodov s OFZ postup z prvého miesta v skupine.

Kvalifikačná fáza

Výber OFZ – BK Kodaň (Dánsko) 4:0 Góly: Topoľský 2, Dopater 2

V prvom polčase si Slováci zabezpečili trojgólové vedenie, ktoré bojovným výkonom všetkých hráčov po zmene strán ešte prikrášlili. Súper zvučného mena bol po zápase sklamaný, ale športovo poblahoželal k postupu.

Osemfinále

Výber OFZ – LIF Nike II. (Švédsko) 8:0 Góly: Mik. Bakaľa 4, Topoľský 2, Dopater, Svetlošák

Prvýkrát sa hralo na prírodnej tráve. Dominik Topoľský sa v úvode zastreľoval niekoľkými nebezpečnými strelami, nakoniec bol dvakrát úspešný. Aktívne sa zapojili všetci hráči, brankári dostali šancu zachytať si každý jeden polčas.

Štvrťfinále

Výber OFZ – Helsingborg I. (Švédsko) 1:4 Gól: Želonka

Proti domácemu celku vyspelých hráčov nastúpili Slováci s rešpektom a zníženým sebavedomím, pretože chýbal najlepší hráč Topoľský. Rýchly gól už v druhej minúte nepridal na sebavedomí a do polčasu inkasovali ešte raz. Švédi boli na koni, mali aj ďalšie šance, ale viacerými výbornými zákrokmi držal spoluhráčov brankár Maslan. Želonka znížil na 1:2, ale domáci spečatili zaslúžený postup ďalšími dvoma gólmi. Súper vyhral aj finále nad Halmstadom 8:0. Oravci obsadili piate miesto.

Zostava: Martin Maslan, Matúš Pojezdala, Mário Juráň, Michal Polák, Miroslav Želonka, Ján Fajčák, Dominik Topoľský, Patrik Svetlošák, Kristián Kořalník, Michal Dopater, Marek Bakaľa, Mikuláš Bakaľa, Matej Glejtek, František Okoličány, Briš, Alex Macala, Matej Bukna. Tréner: František Čajka

Ročník 2002

Výber OFZ – Glumslovs FF (Švédsko) 6:2 Góly: Kaprálik 3, Cicek, Kovalíková, Kumor

Úvodné oťukávanie prinieslo aj góly v improvizovanej zostave. Napriek tomu Oravci dosiahli jasné víťazstvo.

Výber OFZ - Forslovs IF (Švédsko) 10:0 Góly: Trabalík, Cicek, Kaprálik po 2, Topoľský, Kumor, Kovalíková, Chorvát

Rýchle počiatočné góly urobili zo zápasu jednoznačné predstavenie. Súper sa úplne podal a inkasoval dvojcifernú prehru.

Výber OFZ - Hittarps IK 8:1 (Švédsko) Góly: Chorvát, Kaprálik, Cicek po 2, Topoľský, Trabalík

Dlhodobo kvalitnej stredovej dvojici Chorvát a Topoľský nikto nestačil konkurovať. Výsledkom toho bolo osem zásahov v sieti súpera.

O postup

Výber OFZ – Halmstad BK (Švédsko) 4:2 Góly: Chorvát 2, Topoľský, Trabalík

Aj v ďalšom dueli nemali záložníci z Oravy konkurenciu. Chorvát streli dva a Topoľský jeden gól.

Výber OFZ – Malmo FF (Švédsko) 0:2

Športová škola profesionálneho mužstva zo Švédska predviedla kvalitný výkon. Ani jednému z predošlých súperov nenadelila menej ako desať gólov. Slováci si síce paradoxne vypracovali viac čistých gólových šancí, ktoré ale fantastický brankár zlikvidoval. I keď Oravci podali výborný výkon, ťahali po hernej stránke za kratší koniec. Tešiť ich musí chvála a uznanie troch profesionálnych trénerov súpera. Oravčania tak skončili na piatej priečke.

Zostava: Viktória Kovalíková, Adrián Sivoň, Rudolf Melišík, Vladislav Cicek, Patrik Mäsiar, Matej Chorvát, Branislav Papan, Maroš Papan, Adrián Kaprálik, Vladimír Trabalík, Patrik Ševčík, Mário Kumor, Peter Ustaník, Dominik Topoľský, Tréner: Vladimír Mušák

Ročník 2003

Výber OFZ – GIF Nike (Švédsko) 3:0 Góly: P. Vrábeľ 3

Dvoma rýchlymi gólmi v druhom dejstve Výber dokonale zaskočil súpera. Napriek fyzickej prevahe sa nezmohol k ničomu. Už v prvom zápase si Slováci získali priazeň divákov.

Výber OFZ – Vikens IK (Švédsko) 2:3 Góly: M. Horváth, R. Ťapajna

Úvodným zásahom Oravci zaskočili Švédov. Po prestávke na ďalekonosnú strelu pod brvno gólman Novák nestačil. Vikens strelili v rýchlom slede dva góly. Oravčania hrali vabank a to sa vyplatilo. Dali druhý gól, no na viac sa už nezmohli.

Výber OFZ – Eskilsminne IF II. (Švédsko) 2:1 Góly: M. Horváth, R. Ťapajna

V zápase sa rozhodovalo o umiestnení v skupine. Srdcia túžili po postupe a podarilo sa. Veľkým nadšením sa Slováci ujali vedenia. V druhom polčase Švédi vyrovnali. Po strele Ťapajnu už dvíhali Oravci ruky hore na znak gólu, no lopta sa odrazila do ihriska. Švédi a Dáni, ktorí stáli na úrovni bránkovej čiary, však jasne videli gól a upozornili rozhodcu. Ten prerušil hru a ukázal na stred ihriska. Nadšenie Oravcov z postupu z prvého miesta nemalo konca kraja.

Kvalifikačná fáza

Výber OFZ – LB 07 (Švédsko) 0:1

Dvadsiatapiata sekunda duelu rozhodla o všetkom. Súper zahral priamy kop a dal jediný gól. Snaha vyrovnať bola zjavná. Súper v posledných minútach nevedel, kam skôr skočiť. Vyrovnať sa však nepodarilo ani z veľkej šance a LB 07 postúpil do osemfinále. Neskôr sa prejavila citlivosť duší Slovákov. Nepoddajní a sebavedomí hráči sedeli a plakali. A nielen hráčom vyhŕkli slzy.

Výber OFZ – Arlovs BI (Švédsko) 0:3

Škandinávci strieľali góly z diaľky. Oravčania už nemali síl. Výber tak napokon obsadil dvadsiate miesto.

Zostava: Pavol Betuštiak, Richard Hablák, Martin Horváth, Jakub Novák, Peter Vrábeľ, Marek Zavoďančík, Matej Salaj, Nikodém Staš, Marcel Nákačka, Tadeáš Dulka, Martin Jurina, Roman Ťapajna, Jakub Luka, Richard Farský, Martin Kuboš, Tréner: Anton Piaček

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Zelená Bratislava
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 193
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 088
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 172
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 747
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 804
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 369
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 415
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 271
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 191
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 945
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

Zástupca armády pri kontrole priestorov na odber vo Veličnej.

Rooney, Di María alebo Matič, Peter Maslo môže byť na kariéru hrdý

Bývalý hráč Ružomberka sa rozhodol robiť futbal už iba popri práci.

Peter Maslo (v oranžovom) si zahral v predkole Ligy Majstrov či Európsku ligu.

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Napriek snahe lekárov sa počet obetí koronavírusu zvyšuje.

Zosuv ohrozoval cestu aj železnicu. Takto to riešia

Premávka na ceste medzi Bzinami a Medzibrodím nad Oravou bude obmedzená do konca roka.

Oprava zosuvu na ceste medzi Bzinami a Medzibrodím nad Oravou.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?