RABČA. Obec vlastní len časť obecných ciest. Pozemky vykupuje už niekoľko rokov. Nie všetci vlastníci sú však ochotní podpísať predaj za euro. Samospráva sa pripravuje na radikálnejšie riešenie.
Úprava len vykúpených ciest
V minulosti sa obec pri vydávaní stavebného povolenia so staviteľmi dohodla, že spoluvlastníci úzkej cesty prevedú na obec pozemky pod ňou. Mali pridať aj ďalšie na rozšírenia cesty. Keď obec začala robiť prevody, narazila na problémy. Časť vlastníkov podpísala, no s niektorými, hoci mali len niekoľko centimetrov, sa nedalo dohodnúť.
„Pri desiatkach spoluvlastníkov a množstve neznámych vlastníkov je dnes takmer nemožné previesť celú cestu do majetku obce,“ hovorí starosta Dušan Ratica. „Proces je zdĺhavý, drahý, na geometrické plány zbytočne vynakladáme prostriedky. Okrem toho, najvyšší kontrolný úrad upozornil, že ak budeme investovať do nevysporiadaných ciest, môžeme očakávať postihy. Ľudia od nás nemôžu žiadať, aby sme na miestne cesty navážali štrk, alebo ich asfaltovali.“
Samosprávy podľa zákona nemôžu investovať peniaze zo spoločného obecného rozpočtu do cudzieho, súkromného majetku. Aj keď slúži všetkým.
Posledná možnosť – vyvlastnenie
„Vyzývame ľudí, aby pozemky pod cestami za symbolickú cenu previedli na obec,“ hovorí Ratica. „Okrem väčšiny komunikácií v Gaceli a na Adamovke nemáme ani jednu stopercentne vysporiadanú. Sú na nich aj pozemky neznámych vlastníkov, alebo ešte nie sú ukončené dedičské konania.“
Obecné zastupiteľstvo sa dohodlo, že bude obec udržiavať len miestne komunikácie, ktoré bude mať na liste vlastníctva. Na ostatných urobí len to najnutnejšie. Cesty, na ktorých je to možné, bude vysporadúvať aj bez geometrických plánov cez takzvané pôvodné parcely.
„Ak sa stále nájdu vlastníci, ktorí nepodpíšu, tieto pozemky budeme musieť po schválení nového územného plánu vyvlastniť vo verejnom záujme,“ hovorí starosta.
Nemôžu žiadať dotácie
Spočiatku dávala obec na vlastné náklady robiť geometrické plány na cesty, ktoré chcela vykúpiť. Vždy však natrafila na vlastníkov, ktorí s predajom nesúhlasili. Plány končili v koši. „Teraz si ich občania robia sami,“ hovorí Ratica.
„Ak chcú, aby sme sa starali o miestnu komunikáciu, musia s plánom priniesť aj podpisy vlastníkov. Poslanci rozhodnú, či navrhnutú cestu zaradíme do obecnej siete miestnych komunikácií. Musí mať určité parametre, najmä šírku šesť metrov, aby sa dala upravovať aj v zime.“
Každoročne vychádzajú z rôznych fondov výzvy na predkladanie žiadostí o dotácie na rekonštrukciu ciest. Aj Rabča by sa chcela uchádzať o peniaze. Zatiaľ však nemôže. „Bez listu vlastníctva našu žiadosť nebudú akceptovať.“
V súčasnosti stavebník nedostane stavebné povolenie, ak nenechá časť svojho pozemku na rozšírenie cesty.