ORAVSKÁ POLHORA. Málokto vie, že nie všetky lúky okolo dediny sú obyčajnými lúkami. Jedna ukrýva pod trávou jedinečné rašelinisko. Obec chce okolo neho vytvoriť náučný chodník.
Environmentálna výchova v teréne
Projekt na záchranu rašeliniska Polhorská píla pripravila obec spolu s občianskym združením Arvensis a Chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) Horná Orava, ktorá má rašelinisko v správe. Predkladatelia veria, že tak by mohli zlepšiť stav vzácnej lokality, vďaka plánovaným informačným panelom by sa stala centrom environmentálnej výchovy žiakov z okolia.
„Cieľom je zvýšenie ochrany rašeliniska, vytvorenie podmienok na vzdelávanie žiakov, aj zvýšenie záujmu miestnych ľudí o vzácne lokality v ich obci,“ píšu členovia Arvensis v žiadosti.
Správca peniaze na revitalizáciu nemá. Myšlienku však podporuje. „Ak je chodník vybudovaný a situovaný citlivo a rozumne, ľudia môžu vidieť tento biotop zblízka, môžu sa okolo neho prejsť,“ hovorí Dušan Karaska, riaditeľ CHKO Horná Orava. „Iba ak sa podporí poznanie a vytvorí vzťah ľudí k svetu okolo nás, je aj do budúcnosti možné aspoň spomaliť zarastanie rašelinísk na Slovensku.“
Na vytvorenie chodníka treba 6950 eur. Obec o ne žiada nadáciu SPP. Hlasovanie prebieha na internete.
Vzácne rastliny aj živočíchy
Rašeliniská začali vznikať koncom poslednej doby ľadovej, približne pred 10 000 rokmi, predovšetkým na vlhkých, znížených miestach, v alúviach vodných tokov, prípadne zazemňovaním menších vodných plôch. „Rašelina vzniká hromadením odumretých organických zvyškov v rôznom stupni rozkladu za obmedzeného prístupu kyslíka,“ hovorí Dušan Karaska.
V súčasnosti je ich existencia ohrozená. Môže za to najmä klesanie hladiny podzemných vôd. „Je spôsobená intenzívnym poľnohospodárskym využívaním okolitých pozemkov, ale aj vplyvom odvodňovacích kanálov z minulosti. S poľnohospodárskou činnosťou súvisí aj zvýšený prísun živín a iných látok na tieto lokality.“ Rašeliniská zarastajú stromami a rastlinami, ktoré ich vysušujú. Aj preto milovníci prírody vymýšľajú spôsoby, ako aspoň časť z tohto prírodného bohatstva zachrániť.
Na rašelinisku Polhorská píla a v jeho okolí hniezdi ľabtuška lúčna, pŕhľaviar červenkastý či chrapkáč poľný. Lokalita je loviskom orla krikľavého a strakoša veľkého. Rastú na ňom viaceré vzácne druhy rastlín, napríklad mäsožravá rosička okrúhlolistá.