TVRDOŠÍN. V súčasnosti štát prispieva na jedno dieťa v centre voľného času (CVČ)192 eurami. Peniaze končia v meste či obci, na území ktorého sa zariadenie nachádza. Nie vždy sa však všetky peniaze dostanú až k deťom. Vysoké počty detí v tabuľkách pritom neraz tiež nie sú skutočné. Za ostatný rok ich pribudlo až 290-tisíc.
Prelievanie peňazí
„Na Slovensku máme prípady, keď sa cez niektoré obecné či mestské účty prelievajú obrovské čiastky do súkromných centier, za čo si ponechávajú akýsi bakšiš,“ povedal Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Hornej Oravy.
„Napríklad obec s 870 obyvateľmi má v základnej škole 50 žiakov, ale 7900 žiakov v súkromných centrách voľného času. Zo štátneho balíka na financovanie materských škôl a školských zariadení tak jedna obec odčerpá 1,4 milióna eur. Na vlastné neškolské potreby si nechá 150-tisíc eur a zvyšok pošle súkromným zariadeniam.“
Nie do chodníkov
Obce chcú docieliť, aby išli peniaze na skutočné počty detí, nie tabuľkové, a aby prichádzali do dedín či miest, v ktorých má dieťa trvalý pobyt. Každá samospráva by si sama schvaľovala, či pošle za dieťaťom celý príspevok alebo len časť.
„Určite by sme peniaze určené pre deti neinvestovali do chodníkov,“ hovorí starosta Rabče Dušan Ratica. „Ak by sme aj nedali centru celý normatív, zvyšok by išiel na nákup pomôcok. Pre športovcov lopty, dresy, siete, pre hudobníkov nástroje, pre folkloristov kroje a podobne. Bolo by ich na čo použiť.“
Každý dá inú sumu
Na každé zapísané dieťa príde do mesta rovnaká suma. Vlani to bolo 210 eur. Čím je však detí viac, tým je príspevok nižší. Tento rok klesol na 192 eur. Je na poslancoch zastupiteľstva, koľko z balíka napokon v centre skončí. Tak by to malo byť aj v prípade schválenia novely.
Rozdiely aj na Orave
Oravské centrá nepatria k tým, ktoré si umelo zvyšujú počty detí a odčerpávajú z rozpočtu milióny eur. Rozdiely v dotáciách sú však viditeľné.
Námestovo dáva do svojho centra celú sumu, 192 eur, Nižná posiela do súkromného strediska záujmovej činnosti 190 eur. Tvrdošínski poslanci schválili čiastku 146,70 eur, dolnokubínski 155,26. Najmenej dostáva trstenské centrum, len 78,6 eura.
Primátora Jozefa Ďubjaka sme sa pýtali, prečo je suma taká nízka a kde končia ostatné peniaze, keďže v sume by mali byť zahrnuté osobné aj prevádzkové náklady. Do uzávierky na otázky neodpovedal.
Účelovo viazané
Vedúcim centier sa navrhovaný spôsob financovania nepáči. „Ak v novele nebudú peniaze účelovo viazané, bude sa po jej prijatí plytvať s financiami ešte viac, pretože budú míňané úplne bez kontroly,“ povedala vedúca trstenského CVČ Zdenka Abrahamová.
Výhrady
Ďalším nedostatkom je podľa nej zmena vo veku dieťaťa, na ktoré by sa mal príspevok zo štátu vzťahovať. V súčasnosti sú dotované deti od nula do tridsať rokov. Po novom by mal príspevok ísť len na päť až 14-ročné. „V predchádzajúcom školskom roku sme mali z 2 335 detí až 1170 starších ako štrnásť rokov a 95 pod päť rokov,“ hovorí Abrahamová. „Neviem čo bude s týmito deťmi a mládežou.“
Riaditeľka trstenského centra si nevie predstaviť, že by mali peniaze chodiť za deťmi do obcí a odtiaľ na CVČ. Podľa nej by malo byť v prvom rade presne určené, čo je záujmová činnosť a zároveň by mali byť peniaze na ňu účelovo viazané, aby sa nedali zneužívať. „Som presvedčená, že navrhované financovanie je zle premyslené a prinesie viac škody ako úžitku.“
Ak poslanci návrh rezortu školstva schvália, novela bude účinná od januára budúceho roku.