JASENOVÁ. Hlavným dôvodom dlhej doby čakania bola výstavba nových rodinných domov. „Nákladné autá by cestu zničili,“ povedal starosta Rajmund Bradík.
Zničené cesty
Nový asfaltový povrch pribudol na troch úsekoch vedľajších komunikácií o celkovej dĺžke takmer pol kilometra. „Doteraz boli spevnené a vysypané, ale ľudia si aj tak užili dosť blata.“
Vrásky na čele mu spôsobuje výstavba tretieho jazdného pruhu hore Brestovou. Ťažké stavebné mechanizmy ničia miestne cesty v okolí zastávky v hornej časti obce. Stavbári sa snažia používať ich čo najmenej, ale niekedy inej cesty niet. „Nemôžu lietať,“ povedal Bradík. „Ľudia musia byť trpezliví. Dohodli sme sa, že po skončení stavebných prác ich dajú do pôvodného stavu.“
Diera na diere
Jasenovčania majú miestne komunikácie vyriešené, ale trápi ich hlavná cesta cez dedinu. „Vjazd do obce je v katastrofálnom stave,“ hovorí starosta. „Už dvanásť rokov žiadame nápravu.“
Žilinský samosprávny kraj, ktorému cesta patrí, diery každý rok zapláta, ale na nový povrch peniaze nemá. Do múzea Martina Kukučína pritom každý rok zavíta desaťtisíc návštevníkov. K nim treba pripočítať turistov, ktorí z dediny vyrážajú na Choč.
Do rodiska veľkého slovenského spisovateľa chodia už desať rokov traja Taliani na rybačku. Zapáčili sa im pstruhové vody v okolí Choča. Každý rok zalomia rukami nad zničenou cestou. „Zase ste ju neopravili!“ vyčítajú starostovi, ktorý je zo súčasného stavu už zúfalý.