TVRDOŠÍN. Václav Horáček, stály fanúšik železničnej dopravy, volá po diskusii o jej budúcnosti.
O pol hodiny dlhšie
„Od osobného vlaku z Trstenej by v Kraľovanoch mal byť prípojový rýchlik v smere do Bratislavy až po približne 30 minútach,“ upozorňuje Tvrdošínčan na návrh grafikonu 2012/2013. „Rovnako dlho sa čaká opačným smerom. Cesta na Oravu sa tak naťahuje o pol hodiny. Nevidím snahu riešiť obslužnosť regiónu, práve naopak, budeme nútení využívať neekologické druhy dopravy.“
Horáček si myslí, že samosprávy v tomto smere veľa nerobia, alebo nemajú dosť informácií.
„Aktuálne najnovšie „pozitívne ukazovatele“ železničnej prevádzky na Orave sú predislokované tri nové motorové súpravy, tzv. bagetky na iné pôsobisko. Opäť nám tu jazdia staršie nevzhľadné a nefunkčné súpravy s problematickým otváraním dverí, a to práve teraz, počas turistickej sezóny.“
Traťová rýchlosť ostáva
Na otázky Václava Horáčka odpovedala Zuzana Chalupová zo Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Prvá sa týkala zvýšenia traťovej rýchlosti.
„Regionálna trať Kraľovany – Trstená meria 56 kilometrov. Najvyššia traťová rýchlosť 50 kilometrov za hodinu klesá na dvadsať v šiestich prípadoch pre padanie skál. Jedenásť nebezpečných priecestí je príčinou jej zníženia na 30 km/h. V aktuálnom cestovnom poriadku je na trati v oboch smerom 29 osobných vlakov, návrh počíta s 22. Zvýšiť rýchlosť ŽSR neplánujú – na základe spomínanej štatistiky a miestnych pomerov.“
Do Poľska zatiaľ nie
Opätovné spojenie oravskej a poľskej železnice považuje Tvrdošínčan za potenciálny spôsob obsluhy turisticky významných destinácií v okolí Tatier na oboch stranách hranice. Železnice to vidia inak:
„Z dôvodu vysokých nákladov (výstavba 14 km trate s malým polomerom oblúkov 200 m, rýchlosť 40 km/h, stúpanie Trstená – Suchá Hora 20 ‰) závisí otvorenie železničného prechodu od ministerstva dopravy.
Vzhľadom na technické vybavenie železničnej infraštruktúry priľahlých tratí na Slovensku a v Poľsku k pohraničným tratiam Skalité - Zwardoň, Plaveč – Muszyna a Medzilaborce – Lupków a ich prevádzkové využitie medzištátnymi vlakmi osobnej a nákladnej dopravy v najbližšej dobe nepredpokladáme oživenie pohraničnej trate Trstená – Suchá Hora – Podczerwone – Czarny Dunajec. V prípade otvorenia tejto pohraničnej trate by sa musela zmeniť aj trať Trstená – Kraľovany z regionálnej na trať vyššej kategórie.“
Železnice Orave
Horáček sa pýta, či vôbec existuje nejaký projekt na využitie oravskej železnice. „V neprospech regionálnej trate Trstená – Kraľovany hovorí skutočnosť, že v prípade modernizácie trate Žilina – Košice na rýchlosť 160 km/h nebude región Oravy napojený na hlavnú trať v Kraľovanoch, ale v Turanoch,“ píše Chalupová. „Tým sa predĺži cesta od Žiliny aj od Košíc. Alternatíva železničného prepojenia Ružomberok – Dolný Kubín je v teoretickej rovine.“
Napokon zhrnula kroky ŽSR pre skrátenie cesty železnicou na Orave.
„Prvým bolo umiestnenie samovratných výhybiek v staniciach, čím sa skrátil interval križovania dvoch osobných vlakov v jednej stanici. Ďalším je prehodnotenie počtu nezabezpečených priecestí. Buď by sa zabezpečili priecestným zabezpečovacím zariadením alebo zrušili. Do úvahy prichádza aj zvýšenie najvyššej traťovej rýchlosti. Motorové jednotky radu 813, zabezpečujúce súčasnú vozbu osobných vlakov na trati 181 Kraľovany – Trstená, majú maximálnu rýchlosť 90 km/h.
Uvádzame konkrétne kroky postupu, vzťahujúceho sa na túto trať, ktoré vychádzajú z rokovaní medzi ministerstvom dopravy, miestnou samosprávou a ŽSR. Sú uskutočniteľné v prípade vyčlenenia primeraného množstva finančných prostriedkov.“