ORAVSKÝ BIELY POTOK. V priebehu troch rokov sa zo štátnych aj obecných peňazí podarilo postaviť zastrešenú a uzavretú hrubú stavbu. Na dostavbu už financií nebolo.
Škola pre osem detí v štyroch ročníkoch
Stavebné povolenie na stavbu málotriedky dostala obec v roku 1993. Vyžiadali si ju ľudia. Boli v nej naplánované štyri učebne, kabinety, riaditeľňa, toalety, šatne, menšia telocvičňa a byt pre učiteľa. Obec dvakrát dostala dotáciu z odboru školstva pri vtedajšom Okresnom úrade v Dolnom Kubíne. Dokopy približne milión korún. Ďalšie dva milióny preinvestovala z vlastného rozpočtu. Po troch rokoch bola stavba pod strechou.
„Potom však zanikli okresné úrady,“ hovorí starosta Ján Kaššák. „Zrazu nebolo nikoho, kto by nám dal peniaze na dostavbu.“ Napokon prešli školy do zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a miest. Obec by sa veľmi rýchlo dostala do straty. „Do tried štyroch ročníkov by chodilo priemerne osem detí. Ak by sme dostávali peniaze na ich počet, nepokryli by ani mzdy učiteľov. O obrovských prevádzkových nákladoch na takú veľkú budovu ani nehovorím. Okrem toho ľudia už nechceli spojené ročníky.“
Rôzne varianty
Budova zostala prázdna. Aby nechátrala, obec dorobila štyri miestnosti. Dve prenajala, v ďalších je sklad civilnej obrany a hasičská technika. Na dokončenie stavby však treba ešte aspoň 130-tisíc eur. Aj keby ich obec mala, budovu by nevyužila.
„Uvažovali sme, že tam presťahujeme škôlku,“ hovorí Kaššák. „V súčasnosti stará budova kapacitne nestačí. O pár rokov však bude detí menej. Spájať škôlku s podnikateľskými priestormi nemôžeme, ani nechceme.“
Pred rokmi obec zvažovala aj vytvorenie penziónu pre seniorov. Podľa platnej legislatívy však môžu podobné zariadenia zriaďovať len obce nad 5000 obyvateľov. „Toľko by sme nemali, ani keby sme sa spojili s Habovkou a Zubercom.“ Napokon obec premýšľala nad presťahovaním obecného úradu. „Predajom starej budovu by sme však prišli o sálu. Prevádzkovať obidve neprichádza do úvahy.“
Najschodnejším riešením je predaj. Podľa znalca je hodnota budovy 202-tisíc eur. Z utŕžených peňazí plánuje obec dofinancovať výstavbu šatní a amfiteátra na ihrisku. Časť by išla na rekonštrukciu a údržbu obecných budov.
Zo dňa na deň
V dedine fungovala málotriedka s ročníkmi 1. až 5. do roku 1977. Do roku 1948 patrila cirkvi, potom štátu. V dvoch starých budovách boli tri učebne, žiaci sa učili v spojených ročníkoch. Staršie deti chodili do školy v Habovke, neskôr do Zuberca.
Zrušenie málotriedky prišlo zo dňa na deň. „Po prázdninách prišla správa, že sa ruší. Na námietky nebol čas.“ V jednom ročníku bolo v tom čase zhruba šestnásť detí. Ubúdať ich začalo až neskôr. Dnes by už zriadenie školy v dedine nemalo zmysel.