NÁMESTOVO. „Som presvedčený o tom, že to bude pre mesto prospešné,“ hovorí poslanec Rastislav Zanovit, predkladateľ návrhu obmedziť v meste hazardné hry. Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré má ambíciu ochrániť Námestovčanov a návštevníkov mesta pred sociálno-patologickými javmi vyvolanými hazardnými hrami, dostanú poslanci na stôl v septembri. Predbežne ho rozoberali pred prázdninami, názory sú rôzne.
Dve strany mince
Možnosť zredukovať príležitosti na hazard, ktorú im vlani dala zmena legislatívy, využili viaceré slovenské samosprávy vrátane niekoľkých oravských obcí.
Návrh námestovského poslanca zakazuje prevádzku hazardných hier v kasíne, prostredníctvom výherných prístrojov, technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi, telekomunikačných zariadení a videohier.
„Každá minca má dve strany,“ hovorí prednosta mestského úradu Milan Rentka. „Je to významný príjem mesta, financujeme z neho šport. Ak znížime príjmy, treba povedať aj to, kde znížime výdavky.“
Správne poplatky za prevádzku výherných prístrojov priniesli vlani do rozpočtu viac ako 66-tisíc eur.
Prevencia
„Je to pre mňa milé prekvapenie,“ hovorí Branislav Kožuch, šéf Oravského centra mládeže, ktoré pomáha závislým mladým ľuďom. „S iniciatívou súhlasím, má význam z pohľadu prevencie. Zákaz automatov síce nevyrieši problém závislosti, ale je zodpovedným a odvážnym postojom samosprávy, ktorá tak ukazuje, že jej nejde len o peniaze, ale aj kvalitný život obyvateľov. Verím, že iniciatíva poslanca Zanovita nájde v zastupiteľstve podporu a poslanci aj takto ukážu, že si nechcú zakrývať oči a zapchávať uši, aby nevideli a nepočuli zlo.“´
Pridajú sa ďalší?
Zrušením automatov sa zaoberá aj Dolný Kubín. „Aj na základe pozitívnych skúseností z iných obcí a miest,“ povedal hovorca magistrátu Jozef Kaščák.
Vďaka automatom v roku 2007 prišlo do rozpočtu mesta takmer 4,3 milióna korún, o rok neskôr dokonca 4,6 milióna. Odvtedy ich je čoraz menej, od necelých 119-tisíc eur v roku 2009 po vlaňajších 66-tisíc. „Vlani aj tento rok sme zamietli niekoľko žiadostí o povolenie prevádzky,“ dodáva Kaščák.
Výherných strojov je menej aj v Trstenej, ktorá si vlani na poplatkoch prilepšila o 18-tisíc eur.
„Máme snahu neprevádzkovať v meste výherné hracie prístroje,“ povedala Jana Greschnerová z trstenského mestského úradu. „V súčasnosti pripravujeme návrh VZN, v zmysle platnej legislatívy.“
Tvrdošín, pre ktorý automaty znamenajú ročný príjem 43-tisíc eur, na otázky redakcie neodpovedal.