DOLNÝ KUBÍN. Od začiatku júla má zdravotníctvo za sebou niekoľko dôležitých udalostí, ktoré trápia poskytovateľov starostlivosti.
Zdravotné poisťovne
Lekári aj zdravotné sestry si vymohli zvýšenie platov. Prvá skupina uvidela na výplatnej páske viac už v januári, druhé zvýšenie prišlo v júli. Sestry sa zvýšeniu platov od 1. apríla potešili. Prísun peňazí mala zabezpečiť úspora na liekoch a rezerva vlády. Prax ukazuje, že to nestačí.
Všeobecná zdravotná poisťovňa dáva Dolnooravskej nemocnici na platy lekárov a sestier od 1. júla mesačne namiesto požadovaných 102-tisíc len 75-tisíc eur. Dôvera z 23-tisícového balíka poskytne necelých 16-tisíc. Poisťovňa Union je výnimkou. Mala dať päťtisíc, no nepošle ani cent.
Mzdové nároky posudzuje Národné centrum zdravotných informácií, takže sú kontrolované a oprávnené,“ povedal riaditeľ nemocnice Jozef Mintál. Ďalšou komplikáciou je, že peniaze prichádzajú do nemocnice s dvojmesačným meškaním, ale ľudia potrebujú výplatu už teraz.
Ústavný súd
Rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý pozastavil zvyšovanie platov zdravotným sestrám, situáciu síce uľahčilo, ale zároveň zamotalo.
„Neviem, čo tento právny chaos znamená, ale zatiaľ vieme, že sestrám nemusíme vyplatiť peniaze, ktoré aj tak nemáme,“ hovorí riaditeľ. Upozorňuje ale na zlú atmosféru. „Predchádzajúci minister to nezvládol. Lekárov postavil proti sestrám, pacientov proti lekárom a sestrám.“ Okrem nich sú v nemocniciach ďalší zdravotníci aj nezdravotnícky pracovníci. Tieto skupiny sú medzi sebou rozoštvané. „Vládne chaos a nervozita. Sme v strese. Nevieme čo nás čaká.“
Zdravotné sestry sa búria
Nadšená nebola ani Jana Šúthová, prezidentka regionálnej Komory sestier a pôrodných asistentiek v dolnokubínskej nemocnici. „Zaskočila ma rýchlosť rozhodnutia. Zákon vstúpil do platnosti v apríli, podanie na Ústavný súd bolo v máji a už je rozhodnuté.“ Potvrdila, že svojich nárokov sa sestry nevzdajú. „Je nefér, že na platy lekárov peniaze sú, pre sestry nie.“
Preto uvažujú o nátlakových akciách. „So štrajkom je to ťažké. Nemôžeme si dovoliť zatvoriť nemocnice. Malo by to ďalekosiahle následky na zdravie pacienta, svedomie nám to nedovolí.“
Operácia bez narkózy
Na zvýšenie platov lekárov a sestier spotrebuje nemocnica všetky platby od poisťovní. „Musíme variť, kúriť, operovať, predpisovať lieky a robiť veľa iných činností,“ povedal Jozef Mintál. „Nemôžeme si zvýšiť platy a pacientovi povedať, že netečie voda, alebo nemáme peniaze na lieky. Nikto nepotrebuje nefunkčnú nemocnicu.“
Žiadneho pacienta by nepotešilo, keby ležal na operačnom stole a anesteziológ by mu povedal, že na narkózu nie sú peniaze, preto ho budú operovať pri vedomí.
Preto sú riaditelia niektorých nemocníc nútení porušovať zákon neplatením odvodov. „Každý riaditeľ musí v prvom rade zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre pacienta aj na úkor porušenia zákona. Nikto si na triko nezoberie ohrozenie zdravia občanov.“