TRSTENÁ. Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP), správcovi priehrady, vadilo, že záchranná služba vyberá od návštevníkov 1,5-eurový poplatok. „Vraj podnikáme na ich majetku, bez registračných pokladní a berieme peniaze aj od rybárov, detí či ľudí, ktorí sa sem prídu len pozrieť,“ povedal prezident Vodnej záchrannej služby SR (VZS) Marián Mendrej. „ Máme však pokladnicu registrovanú na daňovom úrade a peniaze sme vyberali len od plavcov starších ako 15 rokov.“
Stretnutia bez dohody
Poplatky vyberali na pokrytie základných prevádzkových nákladov - na údržbu a mzdy pre plavčíkov. Vydržalo im to však len necelé tri dni. Minulý utorok na príkaz SVP skončili. Vo štvrtok sa stretli záchranári so zástupcami trstenskej radnice aj vodohospodárov. Výsledok – záchrannú službu chcú všetci, no nemá ju kto financovať. Od utorka pracovali plavčíci na Novom Ústí a Starej pláži zadarmo. S kompetentnými sa opäť stretli dnes dopoludnia. K dohode nedošlo ani na druhý raz. Mesto v rozpočte peniaze na financovanie záchranárov nemá.
Keďže poplatky vyberať nemôžu a nedostávajú ani príspevky od štátu, nemajú z čoho fungovať. „Nemôžem po dvoch mesiacoch plavčíkom povedať, že im nedám ani cent,“ hovorí Mendrej. „Každý si chce predsa zarobiť, kto by to robil zadarmo? Okrem toho, nie je až také jednoduché desať hodín sedieť na slnku a sledovať okolie.“
Bezcenný ľudský život?
Prezident VZS aj zástupca rybárskeho zväzu Ondrej Gavenda sú sklamaní. Snažili sa pomôcť ľuďom, ochrániť ich. Podarilo sa im to po necelom týždni, čo na plážach hliadkovali. V sobotu zachránili troch Poliakov, dvoch mužov a osemročné dievčatko. Hoci mala trojica záchranné vesty, bez cudzej pomoci by sa utopila. No ani to u kompetentných nezavážilo.
„Za totality sa veľa vecí nedalo urobiť. Vodná služba však fungovala vždy. Dnes začínam pochybovať, či má ešte vôbec ľudský život nejakú hodnotu. Je to smutné.“ Úplne sa však ešte nevzdali. "Skúsime si požičať na túto sezónu peniaze," povedal prezident VZS. "V zime sa mi skôr podarí vybaviť dotáciu a budúci rok budeme môcť požičané peniaze vrátiť. Inak sa však nepohneme."
Za deväť dní prišlo na dve neoficiálne pláže takmer tisíc ľudí. Peniaze na ich ochranu nechce nájsť nikto z kompetentných. Zrejme sa teda nenájde nikto ani vtedy, keď sa tragická bilancia troch utopených zo začiatku leta zvýši.