NOVOŤ. „Výrobca však nesmie podceniť kvalitu na úkor kvantity,“ hovorí Jozef Kondela, šéf spoločnosti Agrovex Novoť, družstvo. „A nemalo by sa zabúdať, že výsledok je dielom spoločnej práce. Kvalitu syra, napríklad, ovplyvňuje už bača a pastieri, nielen ľudia, ktorí výsledný produkt dotvárajú.“
Tradícia u ľudí boduje
Už pred dvadsiatimi rokmi si novotské družstvo uvedomilo, že ak chce prežiť, musí skúsiť aj niečo iné. A tak patrilo k priekopníkom vidieckej turistiky. Dnes ponúka zážitkové a náučné pobyty najmä pre deti a mládež. Prichádzajú aj zo zahraničia.
Spojiť poľnohospodárstvo s turizmom nebolo vo veľkovýrobe jednoduché. Na gazdovskom dvore by mali hostia ochutnávať tradičné produkty. Novotské družstvo dobudovalo mliekareň, v zime spracúva kravské syry, v lete ovčie. „Chutí najmä klasika, nie dochucované špeciality," hovorí Kondela.“ Potvrdzujú to aj výsledky anonymnej súťaže o najlepší syr na celoslovenskom Syrárskom jarmoku v Ivachnovej. Tradičný farmársky ovčí syr z Agrovexu Novoť vyhral, ovčia bryndza bola druhá.
Skanzen, galéria, herňa
Súčasťou gazdovského dvora v Novoti je skanzen so všetkým, čo s súvisí s roľníctvom, ale i galéria svätých obrazov zozbieraných po celej Orave. Pre mladú generáciu pripravilo družstvo zverinec. „Takmer dvadsať druhov zvierat, ktoré patria na oravský gazdovský dvor,“ hovorí Jozef Kondela. „V snahe zatraktívniť prostredie sme sa celkom neubránili ani exotike. Pobyt na farme má veľký úspech. Mnohé deti práve u nás videli prvý raz naživo kravu či ovcu. Zaujíma ich kŕmenie, skúšajú aj dojiť.“
Najnovšou zážitkovou aktivitou pre deti je herňa. „Na špeciálny bezpečný povrch sme naviezli desať vozov sena. Deti šantia, skáču, hrajú sa. Pre alergikov je zas vedľa nafukovací hrad.“
Propagácia družstva i obce
Furmanské dni a Novotská hrudka – podujatia, ktoré sa za sedem rokov stali pojmom. „Ide nám o popularizáciu roľníctva, vidieka, lesa, obce, mikroregiónu,“ hovorí Jozef Kondela. „A v neposlednom rade aj o odovzdanie dedičstva ďalšej generácii.“
O agroturistike a vidieckej turistike hovorili kedysi všetky ministerstvá. Ale iba ministerstvo pôdohospodárstva pretavilo v deväťdesiatych rokoch slová do dotačnej politiky. Neskôr pomohlo povolením predaja z dvora.
Zmenil sa aj prístup pracovníkov regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. „Kým kedysi sa o nich hovorilo, že po medveďovi sú pre bačov najväčším postrachom, dnes radia a pomáhajú.“
Oravskí poľnohospodári majú šancu prežiť. Nesmú sa však zhoršiť dotačné podmienky a výrazne znížiť cena kravského mlieka.