DOLNÝ KUBÍN. V novembri minulého roku začala platiť novela zákona o cestnej premávke. Umožňuje získať vodičské oprávnenie na osobné motorové vozidlo aj mládeži pred osemnástkou.
Spolujazdec
Policajti rozdali od začiatku roka na Orave 17-ročným vodičom 309 vodičských preukazov. Negatívne skúsenosti s nimi nemajú. „Zatiaľ nespôsobili dopravnú nehodu, ani alkohol sme u nich nezistili,“ povedal Štefan Dlugoš, riaditeľ dopravného inšpektorátu v Dolnom Kubíne.
Vyzerá to tak, že rodič dá pozor na syna či dcéru aj auto. Vedľa mladého vodiča totiž musí sedieť dospelá osoba, ktorá spĺňa viaceré kritériá. V prvom rade musí byť zapísaná na zozname osôb, ktorý má polícia. Počet aj mená určí zákonný zástupca. Rekordérom je zatiaľ mladík s deviatimi osobami.
Bez alkoholu
„Takýto spolujazdec musí dodržiavať povinnosti vodiča,“ povedal Dlugoš.
Musí mať so sebou vodičský preukaz a nesmie pred jazdou piť alkohol. V praxi to vyzerá tak, že ak policajti zastavia auto so 17-ročným vodičom, po jeho kontrole príde na rad aj spolujazdec. Ak pil alkohol, ponesie následky rovnako, ako keby sedel za volantom. Preto syn nemôže slúžiť ako taxikár rodinným príslušníkom, ktorí sa vracajú vo veselej nálade z guľášu, kapustnice či plesu. Ak spolujazdcovi odobrali vodičský preukaz, tiež nemôže byť zodpovedný za sprievod vodiča.
Počítačová hra
„So synom jazdím ja alebo manželka,“ povedal Ján Beňuš. „Vidíme, aké chyby robí a upozorníme ho na ne. Ak zistíme, že ani po osemnástke nie je schopný jazdiť sám, budeme pokračovať v sprevádzaní.“
Majiteľ autoškoly Jozef Trunkvalter mladých adeptov na vodičský preukaz nechváli. Niektorí sa podľa neho správajú ako deti. „Chýba im zodpovednosť a pud sebazáchovy. Upozorňujem ich, že toto nie je počítačová hra, kde majú sedem životov.“
Spolieha sa na to, že rodič je často prísnejší ako inštruktor, a keď si sadne vedľa dieťaťa, dá pozor.
Hrozivé čísla
Štefan Dlugoš upozornil na hrozivé čísla nehodovosti vodičov do 25 rokov. Tento rok sa podieľali až na štvrtine nehôd so štyrmi ľahko zranenými osobami.
Minuloročná štatistika je ešte horšia. Z celkového počtu 285 dopravných nehôd až 67 spôsobili mladí do 25 rokov, teda každú štvrtú. Zomreli pri nich traja ľudia, deväť sa zranilo ťažko, 55 ľahko.
„Po zavedení rovnakého zákona v Nemecku nehodovosť mladých vodičov klesla. Dúfame, že to tak bude aj na Slovensku,“ povedal riaditeľ.