HLADOVKA. Za znižovanie počtu detí môžu viaceré vyhlášky ministerstiev. Okrem iného totiž uvádzajú maximálne počty detí prerátané podľa metrov štvorcových v triedach.
„Doteraz to takto roky fungovalo, s výnimkou sme nemali problém umiestniť do dvoch tried 48 škôlkarov a nič im nechýbalo,“ hovorí starosta Jaroslav Rosina. „Teraz hádam nemáme stavať novú škôlku? Na túto nezmyselnú vyhlášku treba reagovať.“
Divné limity
Podľa Jána Banovčana, predsedu Združenia miest a obcí Horná Orava (ZMOHO), predpisy už kritizoval aj ZMOS. „Sú buď staršie alebo sa nie vždy týkajú aj skôr postavených stavieb. V konečnom dôsledku môžu spôsobiť problémy aj v starších budovách.“
Neraz nepochopiteľné nariadenia upravujú vyhlášky viacerých rezortov. Ministerstvo životného prostredia určuje minimálnu výšku miestností a minimálny objem vzduchu na jedno dieťa. Ministerstvo zdravotníctva nariaďuje, koľko metrov štvorcových pieskoviska, zelene, priestoru v herni či triede musí mať jedno dieťa, koľko má byť v škôlke umývadiel, záchodov, aké majú byť teploty. Rezort školstva okrem iného určuje minimálny a maximálny počet detí v triede a skupine, počty v školách a predškolských zariadeniach i výnimky.
Nižšie náklady – menej peňazí zo štátu
Keď kompetentní – obce, ktoré sú zriaďovateľmi školských zariadení na svojom území – protestujú proti neraz nezmyselným nariadeniam, odpoveď je skoro vždy tá istá. „Že je to prevzaté z európskych noriem, ktoré členské štáty musia dodržiavať,“ povedal Banovčan. „Výhovorky na legislatívu únie však veci neriešia. Treba sa konečne začať zaoberať skutočnými problémami.“
Niekedy je až neuveriteľné, čo všetko úradníci riešia. Zaoberajú sa tým, či a v akej časti budovy môžu byť presklené dvere, alebo tým, či je ventil na teplú vodu v požadovanej výške, aby bol mimo dosahu detí.
„Súčasne sú stanovené limity počtu detí pre dotácie na výstavbu a opravu škôl a školských zariadení,“ hovorí Ján Banovčan. „Ak teda nespĺňame podmienky, štát nám nedá peniaze na stavbu novej budovy.“
Do patovej situácie sa samosprávy dostávajú aj pri rekonštrukciách v školách či škôlkach. Znižujú stropy, aby zvýšili účinnosť svietidiel a znížili náklady na vykurovanie. Súčasne sa však zníži aj objem vzduchu na žiaka, musia zobrať menej detí, čím sa, samozrejme, zníži aj príspevok pre školu. „A neraz sa stane, že čo sa ušetrí rekonštrukciou, to sa niekoľkonásobne prerobí zníženými normatívmi.“
Problematikou sa zaoberali starostovia na minulotýždňovom zasadnutí ZMOHO.