NÁMESTOVO. Deti opäť raz suplujú štát. Deviataci zo Základnej školy Slnečnej v Námestove s bývalými žiakmi pripravili benefičný koncert na pomoc mame spolužiaka Lukáša Sivoňa. Takto pred rokom dostala 44-ročná Oľga nečakane mozgovú príhodu. Stav sa jej o niečo zlepšil v kúpeľoch. Potrebovala by ďalšie. Od poisťovne má však na ne nárok až o dva roky.
Mozgová príhoda
Oľga Sivoňová bola energická a veselá žena. Pracovala v Rakúsku. Nemávala zdravotné problémy, nebolievala ju hlava, ani tlak nemala vysoký. Päťčlennej rodine sa však pred rokom v priebehu minúty obrátil život naruby.
„Bola doma,“ spomína manžel Ján. „Odrazu len povedala, že si necíti jednu stranu tela. Volali sme záchranku.“ Diagnóza bola jednoznačná – mozgová príhoda. Lekári urobili nevyhnutné ošetrenia. Operovať ju však nemohli. Upadla do bezvedomia, potom do kómy. Odborníci pripravovali rodinu na najhoršie. Po pár dňoch sa však, našťastie, z kómy prebrala.
Existujú vhodné kúpele?
Po niekoľkých týždňoch ju poslali domov. Lekár odporučil kúpele. Pomohli jej najmä po psychickej stránke. „Bola zvyknutá stále niečo robiť, nebyť od nikoho závislá. A zrazu toto. No z Kováčovej sa vrátila oveľa vyrovnanejšia. Chceli by sme skúsiť iné kúpele, zamerané špeciálne na takéto ochorenia. Len keby nám niekto poradil, kde také sú.“
Od vlani sa veľa zmenilo. Lieky nezaberajú. Oľga je unavená, máva záchvaty. Rodina využíva všetky dostupné metódy. Okrem lekárov navštívil Ján s manželkou mnohých liečiteľov, nedávno sa dali na alternatívnu medicínu. Za rok minuli dlhoročné úspory. „Aj posledné by som dal, keby som vedel, že to pomôže. No čo mám robiť, keď zatiaľ nie sú žiadne výsledky?“
Liečiteľka v Egypte
Lukášovi spolužiaci napísali pred mesiacom list do relácie o plnení snov. „Chceli sme jej vysnívať návštevu u liečiteľky v Egypte, ktorá sa zaoberá takýmito chorobami,“ hovorí Dominika Jašurová. „Našli sme ju na internete, pomohli nám aj učitelia. Bola by to zároveň dovolenka pre Lukáša a jeho rodičov, na ktorej nikdy ako rodina neboli.“
Odpoveď zatiaľ nedostali. Keby sa však televízia deťom aj ozvala, sen by sa zrejme nedal splniť. „Až neskôr sme sa dozvedeli, že by nemohla ísť,“ povedal Lukášov triedny učiteľ Matúš Gogolák. „V lietadle by sa jej stav mohol zhoršiť. Neodporúčajú to ani lekári.“
Pomohli koncertom
Zorganizovali ho uplynulý utorok. Na dvoch vystúpeniach zahrali hudobníci zo základnej školy, zaspievali miestni speváci, ruku k dielu pridali aj bývalí žiaci. Podarilo sa im vyzbierať 330 eur.
„Je jedno, načo rodina peniaze použije,“ povedal Gogolák. „Či už na kúpele, lieky, cestu na vyšetrenie. V takýchto situáciách človek rýchlo zistí, aké vysoké sú náklady na liečbu. S jedným platom je to ťažké.“
V ústrety vychádza aj škola
„S Lukášom sa kamarátime od škôlky,“ hovorí Viktor Pariža. „Mrzí nás, čo sa stalo jeho mame. Chceme im pomôcť, aspoň trochu.“ Spolužiaci pomáhajú, ako vedia. Najmä s poznámkami, keďže často zostáva doma pri mame. Samu ju príbuzní nechcú nechať, aby sa jej niečo nestalo. V ústrety chlapcovi vychádza aj škola. „Je šikovný, inteligentný,“ hovorí triedny učiteľ. „Rodina sa dostala do situácie, kedy nemôžeme pozerať na dochádzku. Viem, že keď nie je v škole, stará sa o mamu, nefláka sa. Žiaľ, sme na Slovensku, opatrovateľku si môže dovoliť málokto.“
Lukáš rodičom pomáha, ako vie .
Spolužiaci majú Lukáša radi. „Zmenil sa, ani vonku už s nami veľmi nechodí, radšej zostane pri mame,“ povedal Martin Oplt. „Nielenže musí, on aj chce.“ Rovnaký názor má Tibor Plaštiak. „Je trochu tichší, uzavretý, no občas aj veselý – keď sa mamine polepší.“
Jeden plat nestačí
Z jedného platu sa žije ťažko. Kedysi chodil Ján ťahať drevo do lesa. Teraz nemôže. V noci pracuje v pekárni, cez deň je pri manželke. Od štátu sa im za rok podarilo vybaviť 60-eurový príspevok, polovicu na hygienu, zvyšok na benzín. Oľga si platila živnosť v Rakúsku, zo slovenskej sociálky jej teda neprichádzajú žiadne peniaze.
Ján jej platí zdravotné poistenie, aby ju lekári vôbec ošetrili. Mesačne dávajú na lieky minimálne tridsať eur. „Keby jej aspoň pomohli, no zdá sa mi, že je to čoraz horšie.“