Áno, sú to tie nemenné tváre, ktoré sa na nás usmievali v červených kravatách už pred rokmi. Výnimkou nie je ani rezort školstva, ktorý sa pomaly ale iste stane pokusným králikom alternatívnych a hlavne zahraničných metód ostrieľaného harcovníka.
Ešte pred voľbami tento pán navštívil našu školu. Bolo nám to jasné. Človek, ktorý čelí niekoľkým stovkám pohľadov, sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane bačom oviec, ktoré sú neuveriteľne zmätené situáciou vo vzdelávacom programe. Človek by povedal, že tento naslovovzatý odborník dokáže presne a verne odpovedať na všetky otázky budúcich vysokoškolákov. Mýlili sme sa. Témy, na ktoré sme apelovali, zostali nedotknuté. Nastalo sklamanie. Sklamanie z (ne)odpovedí, sklamanie z komunikácie s budúcou inteligenciou národa, sklamanie a strach z budúcnosti. Pán minister sa asi drží motta, že medzi slepými je aj jednooký kráľom.
Čo s nami bude? Nedávno šokoval myšlienkou o zavedení priemeru 1,5. V praxi ide o to, že na gymnáziu nemá trojkár, tobôž nie štvorkár čo robiť. Akonáhle študent nebude v danom priemere počas vyšších ročníkov základnej školy, uzamkol si dvere gymnázia. Na prvé počutie to neznie až tak zle. Obecne je známe, že máme neúmerne veľa sociálnych pracovníkov, historikov, politológov a na druhej strane je zasa nedostatok technicky zdatných pracovníkov.
Teória dobrá, ale prax? Stredné odborné školy sú za, chcú, aby na ich školách študovali žiaci s lepším priemerným prospechom, ako je tomu dnes. Navyše majú v rukách tromf - dokážu človeka pripraviť do praxe omnoho lepšie ako teoretici z gymnázií. Gymnázia sú však proti. Obháňajú sa tým, že aj trojkár či štvorkár dokáže štúdium na vysokej škole zvládnuť. Navyše, študentov neberú halabala. Potenciálnych žiakov precedia cez sito prijímacích skúšok.
Osobne si myslím, že známka nie je meradlom vedomostí človeka. Iný kraj, iný mrav. Iný učiteľ, iný meter. Iná metóda, iná známka. Iné nároky, iné hodnotenia. Fínske, nemecké či iné modely školstva zo zahraničia, ktorými starý bádateľ objavil Ameriku, sú pre chaotický a metastázový školský systém na Slovensku prakticky nepoužiteľné. Myslím si, že skôr naučíme brechať mačku, ako vyliečime rezort školstva, vedy, výskumu a športu v našej malej krajinke. Bodaj by som sa však mýlil, pre dobro a blaho všetkých študujúcich.