KLIN. Žiadosť o peniaze z envirofondu na vybudovanie zberného dvora predkladala obec prvý raz v roku 2008. Neúspešne. Podobný scenár sa opakoval. Proti poslednému rozhodnutiu sa starosta Štefan Peňák odvolal. Zatiaľ bez odozvy.
Len za peniaze z fondov
„Naposledy sme žiadali peniaze na stavebné úpravy, oplotenie areálu, multikáru na zvoz odpadu, kontajnery, vrecia a unimobunku,“ povedal starosta.
Plochu pri bývalej obecnej prevádzke má obec pripravenú od začiatku. Zatiaľ na nej rastie burina. Výstavbou by sa priestor zrekultivoval aj efektívne využil.
Zberný dvor nemá slúžiť len na skladovanie plastov, skla či papiera. Obec ho chce zriadiť najmä pre uskladnenie ďalších komodít. „Problém je s pneumatikami, teraz ich aj so železom ukladáme za budovou obecného úradu, aby ich ľudia nehádzali do potokov či za dedinu.“ Výstavba dvora vyjde približne 622-tisíc eur, 590-tisíc žiadala samospráva z fondov. Sama sa do rozsiahlej investície nepustí. „Je to veľa peňazí. Keby sme mali zvyšné, radšej opravíme cesty v dedine.“
Separujú čoraz viac
V súčasnosti Kliňania separujú odpad podobne ako v okolitých dedinách Námestovského okresu – cez Združenie Biela Orava. „Ekonomicky to nie je až také výhodné, ale sme sebestační,“ povedal Peňák. „Keby sme mali platiť za odvoz iným firmám, vyšlo by nás to podstatne drahšie.“
Separuje čoraz viac ľudí v dedine. Kým v roku 2004 triedili len sklo, plasty, elektroodpad a textil a za rok vyseparovali približne šesť ton, vlani už separovali sedem komodít a celkové množstvo dosiahlo takmer 70 ton.
Stále je však veľa komunálneho odpadu. „Ľudí nestačí naučiť separovať, treba im na to vytvoriť i podmienky. A k tomu by tiež dopomohol zberný dvor.“