ZÁPADNÉ TATRY. Špeciálny telemetrický obojok dostal približne dvadsaťročný medveď v polovici októbra 2010. Ochranári ho odchytili v Zuberci. Do klietky ho zlákali sladkosti. Vďaka obojku vedeli dvadsať-štyri hodín denne, kadiaľ sa zviera pohybuje, čo robí.
Pokazený obojok
Vlado, ako teritoriálneho medveďa pomenovali, sa však v polovici marca tohto roku ochranárom stratil. Obojok na krku sa pokazil. „Je v ňom nastavený časový spínač, ktorý časom obojok rozopne a medveď môže pokojne dožiť bez neho,“ povedal zoológ Pavol Lenko zo Správy Tatranského národného parku (TANAP).
Samec sa počas dvoch rokov pohyboval na území veľkom asi 40-tisíc hektárov, prechádzal od hornej hranice lesa cez lesné porasty až po poľnohospodárske plochy v predhorí TANAPu a Chočských vrchov. Cez deň sa zväčša prechádzal, jedával najradšej v noci.
Už prvé údaje ukázali, že má rád vodu. Najčastejšie chodieval k jazerám a potokom.
Voňavé polia
Medvedí samec navštívil skoro päťdesiat krmovísk v pätnástich poľovníckych revíroch v Tvrdošínskom, Dolnokubínskom, Liptovskomikulášskom a Ružomberskom okrese. V lete a začiatkom jesene sa Vlado odvážil aj bližšie k dedinám. „Najbližšie sa nachádzal asi sto metrov od obývaného domu v obci Matiašovce,“ hovorí Lenko. „Na poliach dozrievali obilniny, ktoré medveďom, Vlada nevynímajúc, veľmi chutili.“
Zimy strávil v dvoch brlohoch, vzdušnou čiarou od seba vzdialených asi dva kilometre. Počas roka používal aj niekoľko ďalších prechodných brlohov a úkrytov.
Pribudnú ďalšie
Správa TANAP-u od roku 2004 založila sedem špeciálnych obojkov. Tromi monitorovali kamzíky, štyrmi medvede v rôznych častiach národného parku.
„Vyberáme ich podľa toho, aby sme podchytili aspoň časť z tunajšej populácie – samca, samicu, mladšie i staršie medvede,“ povedal Lenko.
Vďaka telemetrii sa odborníci o medveďoch dozvedeli mnoho cenných informácií. Zistili, že medvede sa v zime prebúdzajú len sporadicky, najmä v noci, maximálne raz za osem či desať dní. Po krátkej prechádzke pred brlohom sa však znova ukryli do brlohu.
V súčasnosti sledujú už len jednu medvedicu, ktorá sa zdržiava najmä v centrálnej a východnej časti Tatranského národného parku. Ostatné obojky sú nefunkčné. Chceli by ich však osadiť aj ďalším zvieratám.
„Rozbiehame spoluprácu s Poliakmi. Uvidíme, ako to dopadne, keďže zatiaľ je všetko v štádiu príprav.“