Na púť si veriaci zobrali nitky

Zuberčania si uctili relikviu, ktorú ďalší Slováci určite tak skoro neuvidia.

Veriaci museli aj niekoľko hodín stáť v kilometrových radoch, kým sa dostali k tunike, aby si ju mohli uctiť.Veriaci museli aj niekoľko hodín stáť v kilometrových radoch, kým sa dostali k tunike, aby si ju mohli uctiť. (Zdroj: ARCHÍV PŠ)

ZUBEREC. V minulom storočí bola vystavená len trikrát, rovnako ako storočie predtým. V 21. storočí ju tento rok vystavovali prvýkrát. Je otázne, či si ju v nasledujúcich desaťročiach ešte budú môcť veriaci uctiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reč je o tunike, ktorú mal na sebe Ježiš Kristus cestou na Kalváriu. Pokloniť sa pri nej boli aj veriaci z Oravy.

Ostatky sv. Vendelína

Zubereckí farníci už päť rokov spolupracujú s farnosťou v nemeckom Sankt Wendel. Prvýkrát sa s miestnym duchovným spojili v roku 2006. S pomocou dlhoročného známeho, kňaza Ludwiga Stegla, zistili, že práve v tomto mestečku žil, aj je pochovaný, patrón ich kostola svätý Vendelín. Pri prvej návšteve sa im podarilo získať relikviu svätca.

SkryťVypnúť reklamu

Krátko nato navštívili Oravčania Nemecko opäť. Vtedy už nie iba osemčlenná, ale 60-členná skupina. Dozvedeli sa, že v neďalekom biskupstve Trevír, jednom z najstarších nemeckých miest, je v bazilike uložená tunika Ježiša Krista. Katedrálu navštívili, no relikviu nevideli.

„Bola ukrytá v kaplnke, kam veriaci prístup nemajú,“ hovorí Eduard Bistar. „Povedali nám, že ju vystavujú na uctenie len pri špeciálnych príležitostiach. A jedna taká mala byť práve v roku 2012. Veľmi nás to zaujalo.“ Predtým bola vyložená iba v roku 1996, 1959 a 1933.

Okrúhle jubileá

Traduje sa, že tuniku, o ktorú žrebovali vojaci po ukrižovaní Ježiša Krista, aby ju nemuseli roztrhať, priniesla do Trevíru sv. Helena. Podobne ako ostatky apoštola Mateja. V historickom meste žila so svojím synom, panovníkom Rímskej ríše Konštantínom Veľkým. Údajne našla tuniku v Jeruzaleme, v Trevíre bola storočia ukrytá. V roku 1196 ju zamurovali v hlavnom oltári.

SkryťVypnúť reklamu

gffngfv

Cestou do Magdeburgu sa Oravčania zastavili aj v hlavnom meste Luxemburska.

Na svetlo sveta sa prvýkrát dostala opäť až o 316 rokov, v roku 1512 na žiadosť cisára Maximiliána. O vzácnom odeve sa dozvedel náhodou, keď sa bol pokloniť pri hrobe svätého Vendelína. „Zhromaždil ríšsky snem, ktorý jeho žiadosť schválil a relikvia bola 14. apríla toho istého roku prvýkrát vystavená k verejnému uctievaniu,“ povedal Eduard Bistar.

Od prvej púte k Ježišovej tunike uplynulo presne päťsto rokov. Práve to bolo hlavným dôvodom jej opätovného vystavenia na prelome apríla a mája tohto roku. Ďalším je päťdesiate výročie od začatia II. Vatikánskeho koncilu v roku 1962.

Hoci sa z vystavovania tuniky stala už pred 500 rokmi tradícia, aj v minulosti ju duchovní vykladali len vo výnimočných prípadoch. Ukrytá bola pre časté vojny v tejto časti Nemecka. „Zrejme v tom však bude aj úcta k relikvii,“ hovorí Bistar. „Predpokladám, že z nej nepotrebujú a najmä nechcú urobiť biznis. Vedú sa polemiky, či ide skutočne o Ježišovu tuniku. Podstata je však v niečom inom. Nie v jeho odeve, ale vo viere v neho. Neputovali sme k tunike, ale k Ježišovi.“

SkryťVypnúť reklamu

Desaťtisíce pútnikov

Zuberčania sa už pred piatimi rokmi dohodli, že si výlet na juh Nemecka spred piatich rokov zopakujú. „S pomocou nemeckého kňaza Ludwiga Stegla, ktorý je aj čestným občanom Zuberca, sme sa už vlani začali pripravovať,“ hovorí Eduard Bistar. „Mysleli sme, že tunika bude vystavená celý rok. Boli sme prekvapení, keď sme zistili, že bude v katedrále len od 13. apríla do 13. mája. Potom ju biskupstvo znova schovalo do kaplnky.“

Na prvý termín sa Oravčanom ani s niekoľkomesačným predstihom nepodarilo zohnať ubytovanie. Na miestny sviatok Heilig Rock putujú do Trevíru desaťtisíce veriacich z celého sveta. Predsa však našli voľné ubytovanie na neskôr. Autobus s päťdesiatimi dvomi pútnikmi opustil Oravu posledný aprílový štvrtok. Do cieľa vzdialeného 1200 kilometrov dorazil nasledujúci deň ráno. Krátko po raňajkách sa boli pomodliť pri hrobe apoštola Mateja.

Zvláštne rúcha

Poklonu relikvii mali Oravčania naplánovanú až na sobotu, podarilo sa im k nej však dostať už deň vopred. „Počas prehliadky mesta nás tam zobral miestny kňaz. Bol už skoro večer, ľudí menej, takže sme ani nemuseli dlho čakať. Dnu bolo úžasne. Keď dohral organ, začali sme spievať slovenskú liturgickú pieseň. Nádherne sa rozliehala katedrálou. Dokonca aj organista sa po chvíli chytil a potichu nás sprevádzal hudbou. Nejednému z nás vyhŕkli slzy.“

Pri vstupe do katedrály prekvapil pútnikov stan zahádzaný rôznymi nitkami. Prispeli aj Oravčania, na pokyn domácich mal každý zo sebou kúsok nite. Krajčírky z nich denno-denne tkajú rúcha, ktoré sú najskôr vystavené a po určitom čase končia v múzeu. „Nitky predstavujú niť života poprepájanú medzi mnohými ľuďmi.“

Jedinečná večerná atmosféra

V sobotu ráno sa Zuberčania zúčastnili slávnostnej omše v katedrále. Dostali čestné miesto, v predných laviciach priamo pri oltári, len pár metrov od vitríny s tunikou. No dostať sa k relikvii nebolo jednoduché. Po omši ochranka všetko uzatvorila, otvorené nechala len hlavné vchody. Oravčania museli vyjsť z baziliky, ak sa chceli dostať do radu. „Keď sme videli kilometrové zástupy pútnikov, radšej sme išli na obed.“

Pred katedrálu sa znova vrátili o pár hodín. Veriacich neubudlo. „Uvedomili sme si však, že sa predsa nemáme kam ponáhľať, môžeme rozjímať, modliť sa, myslieť na blízkych. Napokon to ani netrvalo tak dlho. Dnu sme sa dostali za hodinu.“ Mladší zo skupiny si vybrali večerné uctievanie. Atmosféra bola oveľa krajšia. „Sedeli pri tunike, spievali, v rukách držali horiace sviečky. Bolo to veľmi pekné,“ hovorí Bistar.

Zmiešané pocity

Opísať pocity, ktoré človeka sprevádzajú na takomto mieste, nie je jednoduché. Ťažko sa rozprávalo aj Eduardovi. „Všetko je tam veľmi dojímavé, človek myslí na problémy, blízkych, na cirkev, premýšľa, kam patrí. Spája sa vo vás niekoľko vecí - vzdialenosť od domu, uvedomujete si, že ste na mieste, kam sa dostanete raz za život a nie každý má možnosť vidieť relikviu. V tej chvíli sa cítite neskutočne malý. Je to zvláštne.“

Po hlavnom programe v biskupskom meste zamierili Oravci do Sankt Wendel. Pomodlili sa pri kaplnke sv. Vendelína, po omši sa poklonili pri hrobe svätca. Výlet zakončili v Magdeburgu, kde býva Ludwig Stegl. „Do Zuberca chodí už štyridsať rokov. Zakaždým nás pozýva k nemu, takže sme pri tejto príležitosti jeho pozvanie konečne prijali,“ dodal Bistar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 008
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 568
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 135
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 251
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 040
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 727
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 577
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 008
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 568
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 135
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 251
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 040
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 727
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 577
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu