ORAVSKÁ LESNÁ. Konkurenciu jej robí 28 obcí z dvanástich krajín. V skupine s najchladnejšou obcou Slovenska sú Allhartsberg z Dolného Rakúska, moravská Komňa, Kunsziget a Újszilvás z Maďarska.
Pomohli Saturn aj Mars
Štyria komisári navštívili Oravskú Lesnú v utorok 22. mája. Domáci pre nich pripravili bohatý štvorhodinový program. Nechýbal v ňom folklór, návšteva kostola, lesníckeho náučného chodníka, priemyselného parku. Zaujali ich vodozádržné opatrenia, ale medzi najväčšie zážitky patrila jazda s Gontkulákom, parným rušňom na Lesnej úvraťovej železničke.
„Prechádzali sme prekrásnou prírodou, zakvitnutými lúkami,“ povedala starostka Viera Mazúrová. Poľovníci uvarili chutný guľáš a jagerek, nechýbala ochutnávka tradičných jedál. „Plody lesa a lúk patria k životu.“
Veľkým pomocníkom bolo krásne, slnečné počasie. Jasná nočná obloha komisárom umožnila ďalekohľadom v observatóriu Mojmíra Murína pozorovať Saturn a Mars.
Máme čo ukázať
Obec postavila svoju prezentáciu na motte: Oravská Lesná - miesto, kde ľad roztápa srdcia. Predstavila sa ako dedina, s jedinečnou krajinou a drsnými prírodnými podmienkami, ktorá sa nespolieha na pomoc zvonku. Dokázala vlastnými silami pretaviť svoj hendikep na prínos, z ktorého ťaží pri rozvoji.
„Konkurentom z vyspelých krajín máme čo ukázať,“ povedala Ivona Cimermanová, porotkyňa slovenskej a európskej súťaže. „Zotrvali tu také hodnoty, ktoré oni už možno nepoznajú. Obyčajný spev, spontánnosť a radosť zo života. Lesňania sú zomknutí, vzájomne si pomáhajú. Zanechali výborný dojem.“
Rovnaký názor má Martin Lakanda, manažér súťaže Dedina roka. „Oravská Lesná získala titul oprávnene. Preukázala to nielen v slovenskej súťaži, ale aj pred eurokomisármi.“
Za štyri hodiny sa nedá ukázať všetko. Mazúrová však dúfa, že Lesňania dobre reprezentovali nielen obec a Oravu, ale celé Slovensko.