ZÁKAMENNÉ. Obec s najväčším počtom obyvateľov na Orave má vlastný vodovod. Pri jeho budovaní počítali s rezervou, ale dva podzemné a jeden povrchový zdroj v súčasnosti nestačia pokryť potreby rozvíjajúcej sa dediny.
Chýba desať kilometrov
Hroziaci problém s nedostatkom vody chceli riešiť vodou z Pilska. „Aj na tamojších zdrojoch sa podpísalo sucho a túto myšlienku sme nezrealizovali,“ povedal starosta Milan Vrábeľ. Ďalšou možnosťou mal byť projekt odkanalizovania a zásobovania Bielej Oravy. Zatiaľ ostalo len pri sľuboch.
Projekt totiž rozdelili na dve etapy. Prvá skončila v Lokci a Vasiľove. Treba položiť desať kilometrov vodovodného potrubia, aby kvalitná voda z Oravíc tiekla aj z kohútikov v Zákamennom.
Z vody sa stáva vzácna tekutina.
„Mysleli sme si, že v ďalšom programovacom období sa z eurofondov podarí získať peniaze,“ povedal starosta. Rozhodnutie malo padnúť do 31. marca. „Do dnešného dňa ho nemáme.“
Kto to zaplatí
„Musíme riešiť, čo ďalej,“ povedal Milan Vrábeľ. Otázkou je, či vodovod budú financovať obce samé, alebo s pomocou Oravskej vodárenskej spoločnosti.
Táto otázka je zatiaľ nevyriešená, ale na vodu z Lokce sa Zákamenné pripravuje. Samospráva vybudovala tri nové vetvy vodovodu v dĺžke 750 metrov, získala na ne 136-tisíc eur z envirofondu.
„Ročne vydáme približne 25 stavebných povolení,“ dodal starosta. Bez vody, kanalizácie a elektriny by majiteľom boli nanič.