ORAVSKÁ PRIEHRADA. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil zoznam prírodných kúpalísk s vyhovujúcou vodou. Z tridsiatich troch je len jedno v Žilinskom kraji, Liptovská Mara pri Liptovskom Trnovci. Orava nemá žiadne.
Nevyhovuje ani jedno
Jednou z najnavštevovanejších lokalít je počas leta Oravská priehrada. V spomínanom zozname chýba už niekoľko rokov.
„Voda v minulosti vykazovala prekročenie limitu niektorých ukazovateľov stanovených nariadením vlády o požiadavkách na prírodné kúpaliská,“ povedal regionálny hygienik Jozef Kereškéni. Výsledky rozboru vody ukázali, že sa v nej nachádza nadmerné množstvo fosforu, fenolov a farby.
Ďalším vyhľadávaným miestom je štrkovisko Rieka pri Kraľovanoch. Ani v tejto vode by sa však ľudia kúpať nemali.
„V predchádzajúcich rokoch boli laboratórnym rozborom vo vode zistené mikroorganizmy, ktoré sú príčinou drobných kožných zápalov, alimentárnych intoxikácií, až po život ohrozujúce pneumónie, osteomyelitídy, syndrómy toxického šoku, bakteriálne endokarditídy a septické stavy.“
Pravidelné rozbory
Lokality na kúpanie sú každoročne vyhlasované krajskými úradmi životného prostredia. Základom pri výbere sú výsledky rozboru vzoriek vody v predošlom období. V rámci štátneho zdravotného dozoru ich krajské úrady odoberajú počas každej letnej sezóny na určených odberných miestach.
„Vyšetrenie vzoriek vody na kúpanie zabezpečujú laboratória regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline.“
Tento rok má Banskobystrický kraj deväť, Košický osem, Prešovský sedem, Bratislavský štyri, Trnavský tri a Trenčiansky jedno prírodné kúpalisko s vyhovujúcou vodou. Kúpanie v jazerách, ktoré nie sú na zozname, je len na vlastné riziko.
Počas vlaňajšej sezóny normám vyhovovalo 34 prírodných kúpalísk, rok predtým o dve viac.