TVRDOŠÍN. Všetky psy, mačky či fretky mladšie ako sedem mesiacov musia mať mikročip alebo čitateľné tetovanie. Vďaka špeciálnemu mikročipu by už nemalo byť ťažké nájsť majiteľa strateného či túlajúceho sa zvieraťa.
Do zahraničia aj pas
Novela zákona je účinná od 1. novembra minulého roka. Vzťahuje sa len na psy, mačky a fretky, ktoré prišli na svet po tomto dátume. Pre staršie zvieratá platí dvojročné prechodné obdobie. Končí 30. septembra budúceho roku, dokedy musia mať mikročip všetky zvieratá bez rozdielu veku. Pri predávaní však prechodné obdobie neplatí.
Náhradou mikročipu je tetovanie. „Platné je však len v prípade, ak bolo urobené pred 3. júlom minulého roka a je riadne čitateľné,“ hovorí Peter Čuleň, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Dolnom Kubíne. „Psy, ktoré sú tetované po 3. júli, musia byť dodatočne označené transpondérom- mikročipom.“
Zviera, s ktorým sa chystáte cestovať do zahraničia, musí mať okrem čipu aj vlastný pas. Vydávajú ho na to určení a hlavným veterinárnym lekárom Slovenska poverení veterinári.
Vysoká pokuta
Podkožné mikročipy aplikujú zvieratám na žiadosť a náklady majiteľa veterinári. Na Orave ich je sedem. Lekári si stanovujú ceny čipov aj úkonov s ich zavádzaním. Kontroly dodržiavania zákona robia RVPS. Každá má špeciálne zariadenie na identifikáciu čipu.
„Vzhľadom na prebiehajúce prechodné obdobie vykonávame kontroly najmä pri zvieratách premiestňovaných v rámci republiky a do iných štátov,“ hovorí Čuleň. „Rovnako aj u zvierat zúčastňujúcich sa pretekov a iných súťaží, ako aj pri rôznych sťažnostiach.“
Za porušenie zákona hrozí majiteľovi pokuta až do výšky 800 eur.