Najlepší rečník: Mať správny názor na všetko je najľahšie

Slovenský reprezentant si myslí, že najlepším liekom proti hádke je debata.

Dolnokubínčan Matej Kohár počas reči v Národnej rade.Dolnokubínčan Matej Kohár počas reči v Národnej rade. (Zdroj: SDA)

DOLNÝ KUBÍN. Fajčenie na verejných priestranstvách by malo byť zakázané – téma, ktorá odštartovala kariéru Mateja Kohára (19). Debatovať začal ako druhák na bilingválnom gymnáziu v Sučanoch. Ako tretiak už reprezentoval Slovensko v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Hoci som reálne debatoval dosť zle, zrejme vo mne videli nejaký prísľub.“ Nechýbal na majstrovstvách sveta v Katare, Škótsku a Juhoafrickej republike. Koncom apríla získal titul najlepšieho rečníka a so svojím tímom zvíťazil v 13. ročníku Slovenskej debatnej ligy (SDL). Číta science-fiction a počúva black metal. „Blackmetaloví muzikanti nie sú známi práve otvorenosťou mysle, no beriem to s rezervou.“

SkryťVypnúť reklamu

O čom je debata

Americkí prezidenti vrátane Kennedyho, britskí premiéri, aj Margaret Thatcherová, najbohatšia moderátora Oprah Winfrey, herci Brat Pitt, Adam Sandler či Ema Watson – kým dosiahli úspech, debatovali.

Základom úspešnej debaty trojčlenných tímov je vzájomné pochopenie. „Znie to banálne, ale je to neskutočne dôležité,“ hovorí Dolnokubínčan. „Veľmi zle sa debatuje, keď jeden tím nepochopí tézu alebo argumenty. Dokonca sa môže stať, že prejde počas debaty rôznymi stanoviskami, pričom by mal zastávať jedno jediné.“

Byť prirodzene inteligentný, výrečný a bez trémy nestačí. Bez snahy to nejde. „Ľudia si myslia, že nemôžu ísť na turnaj, lebo ešte nevedia dobre debatovať. A to je chyba. Práve debatovaním na turnaji sa človek naučí najlepšie debatovať. Spočiatku som poslucháčov uspával, počas reči som strihal prstami. Keď som sa videl na videu, pochopil som, čo robím zle. Samozrejme, nedá sa to odbúrať úplne. Gestikulácia je do veľkej miery podvedomá. A príliš strojené gestá sa poznajú.“

SkryťVypnúť reklamu

debata2.jpg

Príprava na finále. Slovenská debatná liga vyvrcholila koncom apríla v Bratislave. Titul obhájilo Bilingválne gymnázium Milana Hodžu zo Sučian.

Nie čo, ale ako

Medzinárodné vzťahy áno, ekonómiu Matej nemusí. Polovicu téz sa debatéri dozvedia mesiac až dva pred turnajom. Ostatné hodinu pred debatou, na vysokoškolských turnajoch dokonca iba 15 minút. Informácie hľadá na internete, v televízii, hlavne zahraničnej, aj v novinách. Za najdôveryhodnejší zdroj považuje medzinárodné organizácie.

„Sú tímy, ktoré pracujú s obrovským množstvom informácií a dát, ktoré musíte spracovať, triediť a odpovedať na ne. Niekedy vás tak zahltia, že ste úplne stratení. Vtedy je ťažšie počúvať. Inokedy je ťažšie formulovať vlastné myšlienky. Môže za to slabá príprava alebo náročnosť tézy. Ono to nie je iba o tom, čo človek hovorí, ale ako to hovorí.“

SkryťVypnúť reklamu

Za aj proti

Európska únia by mala zaviesť daň z finančných transakcií – téza tohtoročného finále SDL. Účastníci museli argumentovať za aj proti. „Je to jeden z cieľov debatného programu. O väčšine vecí vo svete sa dá uvažovať úplne legitímne z oboch pohľadov.“

Debatovanie Matejovi zmenilo život. Nielen v tom, že veľa cestuje. „Je to deformácia. Keď sa s niekým rozprávam, len zo zvyku hrám diablovho advokáta a argumentujem naopak. Stal som sa oveľa otvorenejším. Kedysi som si myslel, že je ľahké mať názor na všetko. Dokonca správny. Teraz si to nemyslím. Veľa problémov a spoločenských otázok, o ktorých som debatoval, mám nedoriešených, pretože sa neviem rozhodnúť.“

Rozmýšľanie bolí

Matej dospel k názoru, že rozmýšľať je ťažké a občas to aj bolí. Oveľa ľahšie je cítiť sa nezaangažovaný, no vedie to k horšej spoločnosti. Ľudia, ktorí viac rozmýšľajú, kladú si viac otázok a sú menej bigotní a zaujatí, vedia už aj v malých skupinách dôjsť k oveľa lepším záverom.

„Všimol som si, že veľa ľudí pomerne rozumne rozmýšľa. Veci, o ktorých rozprávajú, majú určité meritum, ale tým, že neboli dostatočne premyslené, znejú nedotiahnuto a nepresvedčivo. Týka sa to aj každodenných maličkostí. Vďaka debatovaniu sa menej hádam. Som smutný, keď vidím, že si ľudia skočia do vlasov iba preto, že niekto nesprávne formuloval nejakú vetu a došlo k nepochopeniu. Pritom by stačilo iba chvíľu predýchať a porozmýšľať.“

debata1.jpg

Súperi. Gymnazisti zo Sučian (vľavo) a z Humenného.

Pesimista

Matej je skôr pesimistom ako optimistom. „Nemyslím si, že celkové šťastie človeka je súhrnom menších či väčších čiastočiek, ktoré sa mu udejú za nejaký čas. Podľa mňa má šťastie úplne inú povahu. Dlhotrvajúci pocit spokojnosti sa nedá docieliť tým, že po skončení nadšenia jednou vecou si jednoducho doplním zásobník.“

Matej neskrýva pesimizmus ani na celospoločenskej úrovni. „Dnes si každý hovorí svoj názor, čo nie je nutne zlé. No zároveň sa pretláča kultúra, že každý názor je správny a každý má rovnakú cenu. A to je niečo, nad čím by bolo treba zamyslieť. Pretože každý názor človeka by mal vychádzať aspoň z nejakého poznania faktov, rozmýšľania a porovnávania. Zdá sa mi, že to robí veľmi málo ľudí. A preto sa spoločnosť ochudobňuje. Nestačí niečo si myslieť a povedať to na plnú hubu. Výsledkom sú nesprávne alebo unáhlené rozhodnutia, ktorých cieľom je vyhovieť verejnej objednávke.“

Ateista

„Chvíľku to trvalo, no rodičia si zvykli,“ hovorí Matej o strate viery v Boha. Pod vplyvom fyziky a vedy, ktorá ho zaujímala na základnej škole, začal rozmýšľať o náboženstve z rôznych iných pohľadov.

„Došiel som k deizmu – Boh musel existovať, ale teraz nič nerobí, pretože nevidíme žiadne zázraky. Potom som mal chvíľu názor, že Boh a energia je to isté. Keď som na strednej škole dostal za úlohu urobiť projekt o sektách a satanizme, tak som sa stal na chvíľu satanistom. Nie takým, čo páli mačky, nakazil som sa trochu sofistikovanejšou formou. Pomerne rýchlo som prišiel na to, že aj to je hlúposť. A odvtedy som ateistom, no nie tvrdým. Nemám dôvod veriť v Boha, ale už to neberiem tak tragicky. Zvyknem hovoriť, že možno na tej viere niečo je, ale ja to nevidím.“

Filozof

Maturant Matej sa na jeseň chystá na vysokú školu študovať filozofiu. Na slovenské sa ani nehlásil. „Z piatich britských škôl ma zobrali na tri. Univerzita v Exeteri na juhozápade Anglicka patrí z pohľadu filozofie k najlepším. Poslednou podmienkou je úspešná maturita.“

Štúdium sa platí, Dolnokubínčan sa preto spolieha na dostupnú bezúročnú pôžičku od tamojšej vlády.„Môžete sa ma spýtať o dvadsať alebo tridsať rokov?“ odpovedá na otázku, čo považuje za zmysel života. „Zatiaľ neviem. Jedným z dôvodov, prečo chcem študovať filozofiu, je pokúsiť sa to dozvedieť.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 243
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 184
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 112
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 673
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 356
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 243
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 882
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 307
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Po zimnej prestávke sa vrátia na trávniky už aj mladší žiaci na Orave.

Na ihriská vybehnú znovu stovky hráčov.


Jarná cena vo vrhu guľou sa koná v Základnej škole Martina Kukučína v Dolnom Kubíne.

Ďalší ročník bude jubilejný desiaty.


Michal Polunc má svoje mäsiarstvo priamo pod Oravský hradom.

Oravský mäsiar ju robí len dvakrát v roku.


Zo zápasu kategórie U11, Nižná - Tvrdošín.

Jarná časť začala najmladším kategóriám v stredu 2. apríla.


  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 528
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 243
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 424
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 508
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 882
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 307
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 346
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu