Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Najlepší rečník: Mať správny názor na všetko je najľahšie

Slovenský reprezentant si myslí, že najlepším liekom proti hádke je debata.

Dolnokubínčan Matej Kohár počas reči v Národnej rade.Dolnokubínčan Matej Kohár počas reči v Národnej rade. (Zdroj: SDA)

DOLNÝ KUBÍN. Fajčenie na verejných priestranstvách by malo byť zakázané – téma, ktorá odštartovala kariéru Mateja Kohára (19). Debatovať začal ako druhák na bilingválnom gymnáziu v Sučanoch. Ako tretiak už reprezentoval Slovensko v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Hoci som reálne debatoval dosť zle, zrejme vo mne videli nejaký prísľub.“ Nechýbal na majstrovstvách sveta v Katare, Škótsku a Juhoafrickej republike. Koncom apríla získal titul najlepšieho rečníka a so svojím tímom zvíťazil v 13. ročníku Slovenskej debatnej ligy (SDL). Číta science-fiction a počúva black metal. „Blackmetaloví muzikanti nie sú známi práve otvorenosťou mysle, no beriem to s rezervou.“

SkryťVypnúť reklamu

O čom je debata

Americkí prezidenti vrátane Kennedyho, britskí premiéri, aj Margaret Thatcherová, najbohatšia moderátora Oprah Winfrey, herci Brat Pitt, Adam Sandler či Ema Watson – kým dosiahli úspech, debatovali.

Základom úspešnej debaty trojčlenných tímov je vzájomné pochopenie. „Znie to banálne, ale je to neskutočne dôležité,“ hovorí Dolnokubínčan. „Veľmi zle sa debatuje, keď jeden tím nepochopí tézu alebo argumenty. Dokonca sa môže stať, že prejde počas debaty rôznymi stanoviskami, pričom by mal zastávať jedno jediné.“

Byť prirodzene inteligentný, výrečný a bez trémy nestačí. Bez snahy to nejde. „Ľudia si myslia, že nemôžu ísť na turnaj, lebo ešte nevedia dobre debatovať. A to je chyba. Práve debatovaním na turnaji sa človek naučí najlepšie debatovať. Spočiatku som poslucháčov uspával, počas reči som strihal prstami. Keď som sa videl na videu, pochopil som, čo robím zle. Samozrejme, nedá sa to odbúrať úplne. Gestikulácia je do veľkej miery podvedomá. A príliš strojené gestá sa poznajú.“

SkryťVypnúť reklamu

debata2.jpg

Príprava na finále. Slovenská debatná liga vyvrcholila koncom apríla v Bratislave. Titul obhájilo Bilingválne gymnázium Milana Hodžu zo Sučian.

Nie čo, ale ako

Medzinárodné vzťahy áno, ekonómiu Matej nemusí. Polovicu téz sa debatéri dozvedia mesiac až dva pred turnajom. Ostatné hodinu pred debatou, na vysokoškolských turnajoch dokonca iba 15 minút. Informácie hľadá na internete, v televízii, hlavne zahraničnej, aj v novinách. Za najdôveryhodnejší zdroj považuje medzinárodné organizácie.

„Sú tímy, ktoré pracujú s obrovským množstvom informácií a dát, ktoré musíte spracovať, triediť a odpovedať na ne. Niekedy vás tak zahltia, že ste úplne stratení. Vtedy je ťažšie počúvať. Inokedy je ťažšie formulovať vlastné myšlienky. Môže za to slabá príprava alebo náročnosť tézy. Ono to nie je iba o tom, čo človek hovorí, ale ako to hovorí.“

SkryťVypnúť reklamu

Za aj proti

Európska únia by mala zaviesť daň z finančných transakcií – téza tohtoročného finále SDL. Účastníci museli argumentovať za aj proti. „Je to jeden z cieľov debatného programu. O väčšine vecí vo svete sa dá uvažovať úplne legitímne z oboch pohľadov.“

Debatovanie Matejovi zmenilo život. Nielen v tom, že veľa cestuje. „Je to deformácia. Keď sa s niekým rozprávam, len zo zvyku hrám diablovho advokáta a argumentujem naopak. Stal som sa oveľa otvorenejším. Kedysi som si myslel, že je ľahké mať názor na všetko. Dokonca správny. Teraz si to nemyslím. Veľa problémov a spoločenských otázok, o ktorých som debatoval, mám nedoriešených, pretože sa neviem rozhodnúť.“

Rozmýšľanie bolí

Matej dospel k názoru, že rozmýšľať je ťažké a občas to aj bolí. Oveľa ľahšie je cítiť sa nezaangažovaný, no vedie to k horšej spoločnosti. Ľudia, ktorí viac rozmýšľajú, kladú si viac otázok a sú menej bigotní a zaujatí, vedia už aj v malých skupinách dôjsť k oveľa lepším záverom.

„Všimol som si, že veľa ľudí pomerne rozumne rozmýšľa. Veci, o ktorých rozprávajú, majú určité meritum, ale tým, že neboli dostatočne premyslené, znejú nedotiahnuto a nepresvedčivo. Týka sa to aj každodenných maličkostí. Vďaka debatovaniu sa menej hádam. Som smutný, keď vidím, že si ľudia skočia do vlasov iba preto, že niekto nesprávne formuloval nejakú vetu a došlo k nepochopeniu. Pritom by stačilo iba chvíľu predýchať a porozmýšľať.“

debata1.jpg

Súperi. Gymnazisti zo Sučian (vľavo) a z Humenného.

Pesimista

Matej je skôr pesimistom ako optimistom. „Nemyslím si, že celkové šťastie človeka je súhrnom menších či väčších čiastočiek, ktoré sa mu udejú za nejaký čas. Podľa mňa má šťastie úplne inú povahu. Dlhotrvajúci pocit spokojnosti sa nedá docieliť tým, že po skončení nadšenia jednou vecou si jednoducho doplním zásobník.“

Matej neskrýva pesimizmus ani na celospoločenskej úrovni. „Dnes si každý hovorí svoj názor, čo nie je nutne zlé. No zároveň sa pretláča kultúra, že každý názor je správny a každý má rovnakú cenu. A to je niečo, nad čím by bolo treba zamyslieť. Pretože každý názor človeka by mal vychádzať aspoň z nejakého poznania faktov, rozmýšľania a porovnávania. Zdá sa mi, že to robí veľmi málo ľudí. A preto sa spoločnosť ochudobňuje. Nestačí niečo si myslieť a povedať to na plnú hubu. Výsledkom sú nesprávne alebo unáhlené rozhodnutia, ktorých cieľom je vyhovieť verejnej objednávke.“

Ateista

„Chvíľku to trvalo, no rodičia si zvykli,“ hovorí Matej o strate viery v Boha. Pod vplyvom fyziky a vedy, ktorá ho zaujímala na základnej škole, začal rozmýšľať o náboženstve z rôznych iných pohľadov.

„Došiel som k deizmu – Boh musel existovať, ale teraz nič nerobí, pretože nevidíme žiadne zázraky. Potom som mal chvíľu názor, že Boh a energia je to isté. Keď som na strednej škole dostal za úlohu urobiť projekt o sektách a satanizme, tak som sa stal na chvíľu satanistom. Nie takým, čo páli mačky, nakazil som sa trochu sofistikovanejšou formou. Pomerne rýchlo som prišiel na to, že aj to je hlúposť. A odvtedy som ateistom, no nie tvrdým. Nemám dôvod veriť v Boha, ale už to neberiem tak tragicky. Zvyknem hovoriť, že možno na tej viere niečo je, ale ja to nevidím.“

Filozof

Maturant Matej sa na jeseň chystá na vysokú školu študovať filozofiu. Na slovenské sa ani nehlásil. „Z piatich britských škôl ma zobrali na tri. Univerzita v Exeteri na juhozápade Anglicka patrí z pohľadu filozofie k najlepším. Poslednou podmienkou je úspešná maturita.“

Štúdium sa platí, Dolnokubínčan sa preto spolieha na dostupnú bezúročnú pôžičku od tamojšej vlády.„Môžete sa ma spýtať o dvadsať alebo tridsať rokov?“ odpovedá na otázku, čo považuje za zmysel života. „Zatiaľ neviem. Jedným z dôvodov, prečo chcem študovať filozofiu, je pokúsiť sa to dozvedieť.“

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  2. Sodastream sa mení
  3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 614
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 218
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 643
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 593
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 690
  6. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 600
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 569
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 561

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
  2. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
  3. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
  4. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
  6. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
  7. Zuzana Foltýnová: Sen v sne, AI alebo Všetko, všade, naraz
  8. Miro Jankes: Marcové obrázky (2023)
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 11 995
  2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 101
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 064
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 760
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 981
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 353
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 274
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 194
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Oravská Jasenica cítila veľkú krivdu pri neuznanom góle na 1:2.

Všetky oravské kluby v piatej lige hrali vonku.


4 h
Námestovský brankár Jakub Novák proti Fiľakovu neinkasoval.

V tretej lige Východ sa obaja naši zástupcovia dostali v tabuľke vyššie.


6 h
Dolný Kubín sa radoval v Humennom z ďalšieho bodu do tabuľky.

Oravský klub sa po bezgólovej remíze odlepil z dna tabuľky.


12 h
Titul získali Draci Dolný Kubín.

Víťazom 38. ročníka sa stali hokejisti z tímu Draci Dolný Kubín.


25. mar

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
  2. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
  3. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
  4. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
  6. Martin Šuraba: Mačka, ktorá zachránila knihy
  7. Zuzana Foltýnová: Sen v sne, AI alebo Všetko, všade, naraz
  8. Miro Jankes: Marcové obrázky (2023)
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 11 995
  2. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 101
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 064
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 760
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 981
  6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 353
  7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 274
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 194
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu