HABOVKA. Postup, od podania žiadosti až po náhradnú výsadbu či finančnú náhradu, určuje zákon. Žiadosti schvaľujú obce. Nie vždy sa však podarí dodržať všetky zákonné ustanovenia.
Súhlasy spoluvlastníkov
„Keď chce niekto rúbať stromy v záhrade alebo intraviláne obce, s povolením nie je problém,“ povedal starosta Habovky Ján Taraj. „O niečom inom je však výrub v extraviláne či na plochách, ktoré majú viacerých spoluvlastníkov. Nehovoriac o tom, ak je jedným so spolumajiteľov pozemku Slovenský pozemkový fond.“
Na žiadateľa čaká viacero povinností. Musí zaplatiť správny poplatok, získať súhlasy spoluvlastníkov, ak nie je výlučným vlastníkom parcely. „Zároveň musí zabezpečiť aj náhradnú výsadbu, alebo zaplatiť obcou určenú náhradu v hotovosti,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. Skontrolovať náhradnú výsadbu je však v niektorých prípadoch takmer nemožné.
Zničené susedné pozemky
Ak žiadateľ všetko splní a obec mu povolenie vydá, nastúpia ďalšie ťažkosti. „Rúbe síce na svojom, no nemá tam zabezpečený prístup,“ povedal Taraj. „Takže pri sťahovaní dreva zničí susedovu lúku a opäť je problém. Neviem, ako to riešiť.“
Na poškodzovanie spozemov susedov, ktorí nie sú účastníkmi konania, upozorňuje pri previerkach na obecných úradoch aj prokuratúra. Nedostatky nachádza aj v žiadostiach.
„Treba si dať pozor, aby mali všetky náležitosti v zmysle vyhlášky,“ povedala Jana Vajzerová z námestovskej prokuratúry.
Prokuratúra tiež upozorňuje, aby starostovia pamätali na prípady, kedy povolenie od obce potrebné nie je. Spomenuté povinnosti neplatia pri odstraňovaní stromov, ktorých obvod kmeňa nie je v 130-centimetrovej výške od zeme širší ako 40 centimetrov, u záhradných stromov do obvodu kmeňa 80 centimetrov. „V osobitných prípadoch - pri výmene prestarnutých ovocných stromov či poškodených vetrom, je len oznamovacia povinnosť,“ povedal Banovčan.