ORAVSKÝ BIELY POTOK. Zoznamy cudzincov dostanú obce a mestá raz za štyri roky, pred komunálnymi voľbami. Medzitým o mnohých ani netušia.
Bez Mikuláša aj sladkostí
„Trvalý pobyt má u nás asi päť cudzincov,“ povedal Ján Kaššák, starosta Oravského Bieleho Potoka. „Ani neviem, ako dlho tu žijú.“ Vlani prišiel na obecný úrad Poliak, chcel prihlásiť dieťa do škôlky. Starosta ho presviedčal, že to nejde, pretože nemá v dedine trvalý pobyt. Na cudzineckej polícii napokon zistili, že má.
Podobnú nepríjemnú situáciu zažil s ďalším cudzincom, keď chýbal balíček pre jedno dieťa. „Prišiel, že jeho dcéra doma plače, pretože tiež čakala Mikuláša,“ hovorí starosta. „Bolo to nepríjemné. Nemohli sme s ňou rátať, keď sme ani nevedeli, že u nás žije. V obecnej evidencii sme ju nemali.“
O ďalšom cudzincovi sa starosta dozvedel z voličských preukazov. Štvrtého pozná len preto, že býva oproti obecnému úradu.
Treba požiadať
„Možno stále o všetkých nevieme,“ povedal Kaššák. „Pritom by nemal byť až taký problém, keby nám cudzinecká polícia priebežne posielala zoznamy cudzincov, ktorým vydala povolenie na trvalý pobyt.“
Oravský Biely Potok je pritom relatívne malá dedina, v ktorej sa pozná každý s každým. Väčší problém s cudzincami v obecných evidenciách môžu mať vo väčších obciach či mestách.
Podľa platnej legislatívy sú cudzinci povinní prihlásiť sa k trvalému pobytu na príslušné oddelenie cudzineckej polície. Tá ale povinnosť posunúť informáciu na samosprávu nemá.
„Ak je cudzincovi udelený trvalý pobyt na našom území, pracovníci mestských a obecných úradov nájdu túto informáciu v registri obyvateľstva,“ povedala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru. „S odôvodnením môžu mestá a obce požiadať cudzineckú políciu o vydanie zoznamu cudzincov s udeleným pobytom a polícia im ich poskytne. S takouto požiadavkou sme sa stretli napríklad pri platbe za komunálny odpad.“