Budú ešte budúce generácie poznať slovenské výrobky?

O podpore domácich potravinárskych produktov sa hovorí už roky. Na trhu ich je stále menej ako zahraničných.

Milan MišánikMilan Mišánik (Zdroj: MARTA MAŤUGOVÁ)

Veľké nadnárodné obchodné reťazce ponúkli po roku 1989 nový tovar v nových obaloch. Aký?

Hovoríme s Milanom Mišánikom, predsedom Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Slovenska a predsedom družstva Dakna Námestovo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy by sa mohol preklopiť v obchodných sieťach pomer agropotravinárskych zahraničných produktov k domácim?

Ak sa neprijme vhodná legislatíva, nič sa nezmení. Niektoré reťazce majú obchodné a logistické centrá aj mimo Európy. Mnohé, aj ak tvrdia, že majú slovenské výrobky, často majú iba slovenské obaly. Dovezený tovar prebalia, označia osmičkovým kódom, ktorý označuje slovenského producenta. Zákazník by mal byť veľmi opatrný. Nejde len o kvalitu, ale aj o bezpečnosť. Vidíme čo sa deje vo svete, tovar môže pochádzať aj z postihnutého ekologickou katastrofou.

SkryťVypnúť reklamu

Pomohol prvovýrobcom tzv. predaj z dvora?

Pomohol v prvom rade bežným spotrebiteľom. Mali možnosť poznať pravé slovenské produky. Ale stále nie je táto myšlienka doriešená. Raz ide o predaj z dvora, raz predaj konečnému spotrebiteľovi, raz o podporu domácej producie. Chýba nám systém, ktorý by zlepšil prostredie aj pre producentov, aj pre spracovateľov. My vieme urobiť krásny slovenský salaš, ale predávame v ňom české pivo, jahňacinu z Austrálie. Ak chce slovenský producent, spracovateľ a predajca poukázať na tradičné produkty, mali by byť doma aj naozaj vyrobené.

Ešte pred pár rokmi družstvá, ktoré podnikali s mliekom, pri každom dojení produkovali stratu. V akej situácii sú dnes? Koľko z nich zrušilo chovy?

Situácia je hrozivá. Slovensko z predrevolučnej ročnej produkcie mlieka na úrovni dvoch miliárd litrov padlo na 700 miliónov. Brusel nám dal miliardovú kvôtu, tú už nedokážeme naplniť. Navyše, mlieko musíme na spracovanie vyvážať. Produkujeme ho so stratou za jedny z najnižších cien v únii. Realizačná cena je veľmi nízka, naši producenti a spracovatelia vyrábajú často aj na sklad a potom musia predávať za nižšie ceny. To je dôsledok politiky obchodných reťazcov.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v roku 1990 sa na Slovensku chovalo 650-tisíc dojných kráv, dnes približne 150-tisíc. Každý chovateľ musí zamestnávať ľudí, ide o ťažkú prácu. Aj keď dochádza k robotizácii, jeden dojaci automat stojí viac ako 100-tisíc eur.

Celá Európa nedokáže konkurovať ostatným kontinentom. Bežný spotrebiteľ sa nezamýšla v akom prostredí a čím bolo zviera chované, akým spôsobom kto mäso spracoval, ako doviezol. Sú to globálne prolémy. V popredí je však otázka kvality a bezpečnosti. Ľudia vidia iba aféry – viď vajcia, soľ a podobné. Musia si však dávať pozor priebežne.

Čím by sa dal zatraktívniť vidiek pre mladých? Sľuby v tejto oblasti prichádzajú a odchádzajú s každou vládou.

Dnes má vládnu moc na Slovensku jedna politická strana, mnohé však závisí aj od európskej politiky. Treba ozdraviť ekonomiku, udržať euro a spoločnú hospodársku politiku. Výhodné podmienky na spoločné poľnohospodárstvo majú krajiny bývalej V4.

SkryťVypnúť reklamu

Verím, že sa nám podarí udržať ráz krajiny, urobiť isté opatrenia okolo pôdy a jej obhospodárovania. Tu je priestor pre mladých - technika, technológia, životné prostredie, prístup k pôde, lesu, vode. Už dnes sú veľmi badateľné zmeny klímy, pomaly nevieme rozlíšiť štyri ročné obdobia. Ak nezmeníme druhovú skladbu, bude obrovský problém udržať osevnosť a klasický ráz krajiny na vidieku.

Budúce generácie nebudú poznať slovenský vidiek, slovenské výrobky, ani spôsob základnej obživy – pestovanie, spracovanie, príprava obedu. Žiaľ, už dnes nám deti kreslia, že mlieko sa vyrába v Tescu.

Kedy sa pohneme vpred?

Boli rôzne obdobia a teórie. Za viac ako 20 rokov sme zostali na chvoste Európy. Slovensko stojí na rozhraní - buď to celé zatvoriť a vytvoriť údržbársky, záhradkársky alebo rastlinno-ochranársky systém, alebo sa pokúsiť o znovuoživenie, pričom by bola reálna šanca zamestnať minimálne 150-tisíc ľudí. Zostalo mnoho investícii a nevyužitých priestorov.

Aj v priebehu roka sa dá výrazným spôsobom posunuť vpred. Na Slovensku sa zvýšil počet infarktov, počet chorých na rakovinu hrubého čreva, počet onkologických ochorení. Nebude to dôsledok aj zmeny stravovania a životného štýlu?

Treba ísť do obchodu a prečítať si obsah výrobku. Treba veľmi silné okuliare, najlepšia je lupa. Ani obsah ešte nezaručuje, že výrobok je kvalitný. Áno, máme kontroly. Ale čo keď slovenský farmár musí splniť minimálne o desať predpisov viac ako je priemer v Európskej únii? Mal by byť desaťkrát kvalitnejší. Vedľa obchodu sa postaví trhovník a funguje. Pritom robíme všetci v rovnakom ekonomickom priestore. Preto by tie podmienky mali byť rovnaké. Kompetentní stále hovoria len o spravodlivejšej a nie o spravodlivej politike. Spoločná hospodárska politika by sa mala do roku 2014 zjednotiť. To staré členské krajiny EÚ nechcú.

Keby ste čarovný prútik mali vy, kde by ste ním šibli?

Možno po štátnej pokladni, aby sa lepšie nielen prerozdľovalo, ale aj vyberalo. Štát sa musí zamyslieť nad svojím usporiadaním. Ak sme kedysi kričali, že máme zbyrokratizované úrady, tak dnes sa zdvoj- až strojnásobili. Namiesto troch krajov máme osem. Politici majú nadštandardné platy, pritom väščšina ľudí minimálnu mzdu. Špička pôsobí a berie platy vo viacerých funkciách, pozrime sa na financovanie politických strán.

Dotácie, ktoré dostáva farmár, sú v mnohých prípadoch dvakrát zdaňované. Slovensko potrebuje hodnovernú analýzu, ku ktorej sa vyjadrí samospráva a občania, a prijalo by sa naoptimálnejšie riešenie. Chýba nám hrdosť a národné povedomie. Nemôže sa stať, že rezort riadi politická strana, ktorá má šesť až osem percent, a ostatní vládni predstavitelia sa nezaujímajú, čo sa v ňom deje. Chýba aj koncepcia. Každý minister si to nasmeruje podľa svojho. Treba vidieť, kam smeruje Európa, svet, čo sa deje okolo. Nielen reagovať, ale aj predvídať.

Vašim želaním je, aby si živoriace slovenské pôdohopodárstvo opätovne vydobylo zaslúžené celospoločenské postavenie. Čo môžu pre to urobiť priamo vidiecki farmári?

Neprestať obrábať pôdu, ktorú nám zanechali naši dedovia a otcovia. Robiť to s víziou spoločnej hospodárskej politiky a s vízou udržania vidieka, pôdy a systému ďalším generáciám. Požičali sme si pôdu od našich dedov. Urobme všetko, aby sme mali aj slovenský systém, slovenskú agrotechniku, slovenské zvieratá, slovenské druhy rastlín.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 208
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 493
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 533
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 374
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu