DOLNÝ KUBÍN. „Z Dolniakov sa ozývajú hlasy, že včely popadali, no my sme zatiaľ nič podobné nezaznamenali,“ povedal na štvrtkovom rokovaní Martin Kosa, predseda dolnokubínskeho Spolku včelárov Slovenska.
Optimisti
Včelárov 113, včelstiev 1807 – to sú vlaňajšie čísla. Tohtoročné spolok dáva dokopy v týchto dňoch. Prehliadky včelstiev dramatický pokles nesignalizujú. Na prahu nového včelárskeho roka Dolnooravcom optimizmus nechýba.
„Napriek dlhej zime som na tom možno lepšie ako vlani,“ povedal Ján Sárený, ktorý má 39 včelstiev.
Štefan Mikuláš ich mal na jeseň 130. „Nechovám matky v oplodniačikoch, do rodiny ich pridávam už rozkladené v samostatných odielkoch. Keby prišla znáška z vŕby, tak točím.“
Posledné roky si včelári pochvaľujú. „A keď bude lepšie, nebudeme plakať,“ hovorí Jozef Troják.
Závislosť od počasia
„Budeme mať dobrý rok, ak bude pekne a kvetenstvo neomrzne, keďže nás ešte čakajú traja zamrznutí,“ zdôrazňuje Kosa. Škrt cez rozpočet by včelárom urobil aj dlhotrvajúci dážď v máji a v júni. „Ak by pršalo počas kvitnutia maliny, lipy a lúk, znáška sa nevyužije,“ vysvetľuje Augustín Čajka.
„No ešte nikdy nebolo tak zle, aby som si musel zobrať pôžičku,“ hovorí Ján Sárený. „Včelstvo na seba donesie.“
Že ich je čoraz menej – to znepokojuje včelárov asi najviac. Martin Kosa si pamätá časy, kedy 520 včelárov obhospodarovalo takmer desaťtisíc rodín. Z ôsmich včelárov, ktorí prišli na schôdzu minulý týždeň, nemá pokračovateľa ani jeden. „Možno vnuk,“ dúfa Vladimír Haluška.
Zdražie med?
Priemerná cena za kilogram prírodného sladidla je päť eur. Na správy o zdražovaní na sedem až deväť eur reagujú Oravci zdržanlivo. „Závisí to od včelára, keď má dobrú znášku, predá med lacnejšie,“ hovorí Kosa. „Alebo keď má dobrý dôchodok a môže si to dovoliť,“ usmieva sa Štefan Mikuláš.
V druhej polovici mája začína kvitnúť agát. Kočujúci včelári potiahnu na juh. „Kopce biele ako mladucha,“ hovorí Ján Sárený. „A vôňa, ako keď rozlejete kolínsku. Čaká nás najkrajšie obdobie v roku.“