ISTEBNÉ. Poslanci schválili návrh na vyradenie zo siete škôl a školských zariadení k 31. augustu 2013. Definitívne o tom rozhodne ministerstvo školstva. Výchovno-vzdelávací proces žiakov však bude zachovaný. Študijné odbory sa presťahujú do Strednej odbornej školy polytechnickej v Dolnom Kubíne-Kňažej.
Kríza učňovského školstva
Detí je málo a väčšina nemá záujem o odborné školy. V okrese Dolný Kubín je 383 deviatakov. Až 296 sa hlási na gymnázium, obchodnú akadémiu, zdravotnú alebo hotelovú školu. Iba 79 chce študovať na strednej odbornej škole - bývalom učilišti.
„V pláne máme prijať 85 prvákov,“ povedal Milan Čellár, riaditeľ strednej školy v Istebnom. „Prihlásilo sa iba osemnásť. Odkiaľ máme vziať ostatných?“
V súčasnosti v tejto škole študuje 210 žiakov. Kapacita je 380. Internát má 140 postelí a zíva prázdnotou. V škole vyučujú pre priemysel atraktívne odbory elektrikár silnoprúdu, autoelektrikár, programátor obrábacích a zváracích strojov. Zváračská škola je jedna z najlepších nielen na Orave, ale aj Liptove a Turci. Rodičia a žiaci však záujem nemajú. „Podnikatelia potrebujú technicky vzdelaných ľudí. Ak to takto bude pokračovať ďalej, vo fabrikách nebude mať kto robiť.“
Podľa Vladimír Čellára je politika štátu v oblasti školstva absolútne nevhodná. „Ak neurobí rázne kroky, aby sa zachovali technické odbory, ľudia budú vedieť reči, ale budú v zahraničí trhať jablká.“
V Kňažej vládne skepsa
„Za posledných dvadsať rokov zažívame tretiu reorganizáciu,“ povedal Jozef Mihalko, riaditeľ strednej školy v Kňažej. Pred niekoľkými rokmi zažil sťahovanie poľnohospodárskej školy z Oravského Podzámku. „Dnes už nevyučujeme žiadny poľnohospodársky odbor. Celé učenie poľnohospodárstva je zlikvidované. Ak to takto dopadne so strojárskymi, elektrikárskymi odbormi, bude zle.“
Do tejto školy kedysi chodievalo 560 žiakov. Dnes ich je necelých tristo. Prvákov chceli prijať 94, prihlásilo sa 54. „Nástrojárov končilo osem. Tento rok sa prihlásil jeden, takisto ako klampiar. Automechanikov chce byť pár.“
Hovorca ŽSK Peter Kubica zlúčenie škôl obhajuje. „Lepšie je mať jednu silnú školu ako dve slabšie, ktoré zaniknú.“
Záujem o odborníkov je veľký
Automobilový priemysel je pre Slovensko kľúčový. Potrebuje všetky strojárske a elektrotechnické profesie. V Dolnom Kubíne je viacero podnikov, ktoré tento druh práce živí. Zúfalo bojujú s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.
„Hodnoty nevytvorí len stroj, ale aj ľudia,“ povedal Vladimír Toman, konateľ MIBA Sinter Slovakia Dolný Kubín. Podľa neho nastala konfrontácia gymnázií a odborného školstva. „Ľudia úplne zabudli, že normálnou prácou sa dá normálne uživiť. Remeslo má zlaté dno. Dobrý elektronik, hydraulikár, sústružník či programátor je vážená osobnosť.“
Spolu so školou v Kňažej sa pustili do zaujímavého projektu. Každý rok získajú približne desať študentov, ktorým ponúknu štipendium, platenú odbornú prax počas školského roku aj letných prázdnin. Po vyštudovaní ešte získajú dvojročnú pracovnú zmluvu. V súčasnosti túto ponuku využíva 25 štipendistov.
„Naša snaha sa nám vráti,“ dodal Vladimír Toman. „Keď deťom ukážete, že máte o nich záujem, oni majú záujem o vás.“