NÁMESTOVO. „Hral som bedminton a takto to dopadlo,“ povedal Dobre v dobrej nálade. Je jedným z otcov projektu hokejového komplexu Altis. S Filipom Fedákom sa rozhodli vhupnúť doň rovnými nohami.
Rodičia ich podržali
„Je smutné, že ľudia sa o Altise dozvedeli po páde obloženia strechy,“ hovorí Michal Dobre. „Ale to, že tu máme prakticky svetový unikát nikoho nezaujíma.“ Celoročná ľadová plocha, čoskoro hotové novučičké posilňovne a multifunkčné ihrisko, špičkovo vybavená telocvičňa, korčuliarsky trenažér tzv. skatemill, strelecký trenažér, obchod s hokejovým vybavením, wellness s výrivkami, opičia dráha, vonkajšie bazény, ubytovanie. To všetko na niekoľkých metroch štvorcových. Hokejový komplex s rovnakým vybavením nikde pokope nenájdete.
„Po nešťastnej udalosti na štadióne sme sa stretli s rodičmi. Za vzniknuté problémy sme ospravedlnili. Ich reakcia nás šokovala. Nikto na nás nechcel podávať trestné oznámenia. Namiesto búrlivých reakcií sa nás opýtali, kedy konečne budú môcť deti ísť späť na ľad. To nás neskutočne nakoplo.“
Čo hovoria, to splnia
Na ľadovej ploche akurát prebiehal tréning mladých nádejných hokejistov HK Altis. Hlavné slovo na bojisku mal tréner Tibor Kriváň. Známe to hokejové meno. Veď viedol tímy v Dolnom Kubíne, Prievidzi, v Poprade aj u susedov na Morave. Ponuke altisákov neodolal. „Po ubezpečení funkcionárov Kubína, že majú pre mňa miesto trénera, som sa z Moravy vrátil domov,“ hovorí Kriváň. „Všetko však bolo inak a na hokej som musel na chvíľu zabudnúť. Zamestnal som sa vo fabrike.“
Hokejovo a myšlienkovo sú s majiteľmi komplexu a športovým riaditeľom Jozefom Štilecom ako jedna ruka. „Trénerske povolanie je veľmi ťažké. Neustále máte zbalené kufre a neviete, čo bude zajtra.“ Dolnokubínčan však našiel blízko Námestova partiu nadšencov s jasným cieľom. „Čo hovoria, to splnia. To som ešte na Slovensku nezažil.“ S prístupom detí k tréningovým povinnostiam je nanajvýš spokojný. Také seriózne detváky ešte v trénerskej kariére kormidelník Kriváň nestretol.
„Sme piaty mesiac na ľade. Mladí sa len učia korčuľovať, no niektorí robia obrovské pokroky. Vôľou, chcením a prístupom sme sa dostali ďaleko.“ Deti sú rozdelené do troch skupín – prípravka (lepšie a slabšie korčuľujúci), mladší žiaci a starší žiaci. Od septembra vhupne HK Altis do slovenských hokejových súťaží a otestuje si tak sily proti ďalším tímom.
Vyrastie malý Ovečkin?
Popri chlapcoch trénujú aj dve dievčatá. Päťročná Anička Slovíková z Námestova začala len pred necelými dvoma týždňami. „Brat tu chodí, tak ma zobral,“ povedala malá hokejová hviezdička. Podobne ako jej súrodenec aj ona by chcela na drese nosiť číslo jedenásť. Hokej ju baví a vôbec jej nevadí, že s Jasmínkou sú iba dve dievčatá medzi množstvom chlapcov. Slovenské hokejové hviezdy pozná, no vyhŕklo z nej iné meno – Ovečkin. Vari bude mať minimálne tak rýchle nohy ako ruský ostrostrelec v službách Washingtonu Capitals.
Nepokazené oravské deti
HK Altis funguje ako malá firma. „Nejdeme formou veľkých aparátov, ale snažíme sa vypomáhať jeden druhému,“ povedal Jozef Štilec. Je trénerom gólmanov a športovým riaditeľom klubu. Sám brankár, mladým má čo poradiť. „Ako vzor nám môžu slúžiť Košice, kde to funguje podobným spôsobom. Netreba nám množstvo funkcionárov, vystačíme si s tým, čo máme.“
Mládež je pre klub prioritou. „Snažíme sa, aby deti chodili na tréning s úsmevom a odchádzali s ešte väčším.“ Je to filozofia klubu, ktorou sa chcú pri Oravskej priehrade riadiť. „Keď bude dieťa spokojné, aj rodič bude mať radosť. Na Orave sú ešte deti nepokazené. Keď im dáme do rúk hokejku, vedia ju dobre chytiť a vystreliť. Inde na Slovensku to už taká samozrejmosť nie je.“ V HK Altis má šancu každý hokejista. Mesačné poplatky nie sú vysoké a zásluhou sponzorov by sa mali dokonca znižovať. Výstroj má k dispozícii osemdesiatka hráčov.
Do budúcnosti v klube počítajú s ďalšími zložkami hokejovej pyramídy. Potrebujú aspoň päť až sedem rokov, keď hokejisti dorastú do veku dorastencov. Potom by mali pribudnúť juniori a neskôr aj mužský tím.
Altisáci chcú klub smerovať skôr kanadsko-americkým štýlom ako európskym. „Chceme vniesť iný pohľad na hokej ako je zaužívaný na Slovensku.“